Що таке батьківщина виклад. Твір на тему: «Батьківщина

Цілі уроку:

  1. підготувати учнів до написання викладу з елементами твору;
  2. продовжити роботу над лінгвістичними особливостями тексту публіцистичного стилю;
  3. виховувати в учнів моральні якостіособистості, любов до малої та великої батьківщини.

Завдання уроку:

  • розвивати вміння працювати над викладом із елементами твору;
  • закріпити вміння аналізувати текст публіцистичного стилю;
  • удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички.

План уроку.

Частина 1.

  1. Читання віршів: " Мій друже! Що може бути милішим. . . " , " Усе, ніж живий, що знаю і знаю. . . " (І. У. Варавва).
  2. Вступне слово вчителя про батьківщину.
  3. Презентація груп:
    1. "Вулиця мого дитинства".
    2. "Моя станиця".
    3. "Моя Кубань".
    4. "Моя країна".
  4. Робота зі словником. Що таке батьківщина?
  5. "Аукціон" прислів'їв та афоризмів.

6. Комплексний аналіз тексту К. Бальмонта "Батьківщина".

7. Письмова робота (написання викладу з елементами твору).

8. Перевірка роботи учнів щодо створення власних текстів.

ХІД УРОКУ

Справжня любов до своєї країни немислима без любові до своєї мови.

К. Г. Паустовський

1. Читання віршів.

Мій друг! Що може бути милішим
Безцінного рідного краю?
Там сонце здається світлішим,
Там веселіше весна золота,
Прохолодніше легкий вітерець,
Запашніші квіти, там пагорби зеленіші,
Там солодше звучить потік,
Там соловей співає звучніше,
Там все нас може захоплювати,
Там все чудово, там все мило,
Там дні, як блискавки, летять,
Там немає туги сумної,
Там наше щастя живе,
Там тільки життям насолоджуватися!

Все, чим живе, що знаю і знаю,
Що здобув у поході та в бою,
Мого батьківського краю
У добрий спадок віддаю. . .
Край рідний! сади твої та ниви,
Ланцюги гір, сива далечінь морів. . .
Був би ти, а ми будемо живі
Щедрістю та радістю твоєю. . .

(І. В. Варавва, кубанський поет)

2. Вступне слово вчителя про батьківщину.

Здрастуйте, хлопці. Сьогодні наша розмова про батьківщину. Тема наших розмов не нова. Постійне спілкування про батьківщину, з батьківщиною – для батьківщини! Ви прослухали два вірші однієї тематики.

Спробуйте визначити головну думку, яка об'єднує ці висловлювання.

Рідний край - це щось єдине на землі, ніж живе людина, що дає йому душевну рівновагу, надихає, надихає. Батьківщина завжди щедра. Любов до батьківщини – знак подяки людини за цю щедрість.

- "Я сповнений безмежної любові до світу і моєї матері, яка називається Росія", - так щиро зізнається у своїх спогадах про батьківщину російський поет К. Бальмонт. З уривком з тексту ми маємо познайомитися і викласти.

3. Презентація груп.(Клас розбитий на чотири групи по 5-6 осіб)

ГРУПА №1.

Вулиця мого дитинства.

Мала батьківщина- Це місце, де ти народився і виріс. Це країна нашого дитинства.

У станиці Кавказькій таким місцем для хлопців стала школа. Вона розташована на центральній вулиці ім. В. І. Леніна. Нещодавно школі надали ім'я Тричі Героя Радянського СоюзуА. І. Покришкіна.

Хлопці знайомляться з біографією легендарного льотчика, вступають до лав юних покришкінців, щорічно беручи участь у крайових зльотах.

Почуття любові до малої батьківщини допомагає людині твердо стояти землі.

ГРУПА № 2.

Моя станниця.

Кавказька – одна із найстаріших станиць Кубані.

Сюди наказом Катерини II переселилися донські козаки. Як відомо, місце для станиці вибрав великий полководець А. В. Суворов.

Наприкінці вісімнадцятого століття він брав участь у будівництві Кубанської лінії укріплень. Через станицю проїжджав великий поет А. З. Пушкін. Козаки передали нам любов до своєї землі, вірність батьківщині та обов'язку.

ГРУПА №3.

Мій Кубань.

Краснодарський край – один із найбільших районів на півдні Росії. Це край подовжніх лісових масивів і лук, неозорих лиманів річок. Він займає південно-західну частину Кавказького хребта. Територія краю дорівнює 83 тисяч квадратних кілометрів. Тут мешкає близько п'яти мільйонів людей. Понад чотири мільйони гектарів ріллі обробляються працьовитими руками хліборобів. Цілюща сила благодатного Чорного моря дарує людям здоров'я. Багатство і краса краю примножуються невпинною працею кубанців. . .

ГРУПА №4.

Моя країна.

Три роки тому я виїхав із Москви. . .

Я поїхав на півроку і не повернувся. . .

Але немає дня, коли б я не сумував про Росію, немає години, коли я не поривав би повернутися. І коли мені кажуть мої близькі та мої друзі, що тієї Росії, яку я люблю, яку я ціле життя любив, зараз ні, мені ці слова не здаються переконливими. Росія завжди є Росією. . .

Я сповнений безмежної любові до світу і моєї матері, яка називається Росія. Там, у рідних місцях, так само, як у моєму дитинстві та юності, цвітуть купавина болотних затонахі шарудять очерети, що зробили мене своїм шелестом, своїми промовистими шепітами тим поетом, яким я став, яким я був, яким я буду, яким я помру. Там, у рідних моїх лісах, чути гукання, яке я люблю більше, ніж блискучу музику світових геніїв, співають солов'ї, над полями підносяться, розсипаючи намисто сонячних пісень, жайворонки. Там скрізь говорять російською; це мова мого батька і моєї матері, це мова моєї няньки, мого дитинства, моєї першої любові, майже всі миті мого життя, які увійшли до мого минулого як невід'ємна властивість, як основа моєї особистості.

Затон - річкова затока, що вдалася в берег, заводь.

Купави – річкові рослини.

(За К. Бальмонтом)

/Згодом робота з учнями (виклад з елементами твору) буде побудована за цим текстом. Він може бути записаний на дошці заздалегідь або спроектований. /

4. Робота зі словником. Що таке батьківщина?

Отже, хлопці, ви прослухали мініатюри про малу та велику батьківщину. Традиційне питання:

З чого починається батьківщина?

Вона починається з вулиці, де проходить наше дитинство, з-за чого вдома, з нашої родини, міста чи станиці - з усього найближчого і рідного, що називається Батьківщиною!

Які однокорінні слова до цього можна привести?

Рід, народ, батьки, рідня, джерело, природа, родимка. . .

У чому таємниця цих назв?

Таємниця їхньої єдності, непорушності, однорідності. Ось із чого виростає образ БАТЬКІВЩИНИ.

Пропоную заглянути до словника. (Словник російської С. І. Ожегова)

БАТЬКІВЩИНА, -и; ж. 1. Країна, в якій людина народилася та громадянином якої є; Вітчизна. Любов до Батьківщини. Захищати батьківщину. Сум за Батьківщиною. 2. Місце походження кого-небудь, виникнення чого-л. Індія – батьківщина шахів.

Діти, про що говорить словникова стаття?

По-перше, слово багатозначне. По-друге, синонімами слову "батьківщина" можуть бути "країна", "батьківщина" та "місце". Це ряд загальновживаних слівшироко використовуються в мові.

Продовжуємо нашу роботу.

5. Аукціон прислів'їв.

(Представник кожної групи отримує прислів'я та виконує завдання до неї на класній дошці. Далі цей матеріал послужить епіграфом до творчої роботи учнів.)

Група №1.

Це св. . . та обов'язок любити стор . . ну яка всп. . . мулу та нд. . . рмила нас як нар. . . дна мати.

Група №2.

Остан. . . ся (во)століття нетлінна земля що дор. . . стиль пташенят.

Група №3.

Хто батьківщиною т. . . ргує той кари (не)міну. . . т.

Група №4.

Куди б мене доля ні зан. . . сила я поверну. . . юсь до волзьких б. . . регам звідки починає. . . ся Ро(с, сс)ія.

(Після індивідуальної роботи учнів триває перевірка).

6. Комплексний аналіз тексту. К. Бальмонт "Батьківщина".

6. 1. Читання тексту К. Бальмонта "Батьківщина". (Текст заздалегідь записаний на дошці або спроектований).

6. 2. Розмова з питань:

Сформулюйте головну думку тексту.

До якого стилю мови належить цей текст? Відповідь обґрунтуйте.

Виділіть ті місця, де особливо виразно розкривається любов поета до своєї батьківщини.

Який спосіб зв'язку речень використаний автором у тексті? (Синтаксичний паралелізм)

Якого типу мови належить цей текст?

Які орфограми зустрілися у словах? Пояснити правопис слів: півроку, не повернувся, безмежною, що зробили, шепіт, розсипаючи, російською.

Робота з пунктуації. Які види складних речень властиві цьому тексту?

Назвіть приклад причетного обороту, поясніть при ньому пунктуацію.

Назвіть приклад дієприкметника, поясніть пунктуацію при ньому.

Вкажіть граматичну основу 1 речення.

Вкажіть граматичні основи останньої речення. Які види зв'язку використані у ньому?

6. 3. Перекажіть текст від 3-ї особи.

6. 4. Перечитайте останню пропозицію. Дайте відповідь на питання: "З чого починається батьківщина поета К. Бальмонта?"

Перечитайте слова К. Паустовського, які взяли для епіграфа до уроку. Що спільного ви знаходите у цих висловлюваннях?

6. 5. Заключне слово вчителя.

Дійсно, величезне почуття любові до своєї батьківщини виростає із любові до рідної мови. Ось думка, що поєднує епіграф із текстом К. Бальмонта. Саме це кохання визначає значущість людини у світі, рівень її вихованості, інтелігентності, освіченості. А це якраз ті якості, які ставить сьогодні до людини наше життя. Бережіть свою мову! Любіть свою батьківщину!

7. Виклад з елементами твору.(Письмова робота учнів).

8. Читання та аналіз написаного. Перевірка результатів та виставлення оцінок.

Людина народжується на світ і разом із життям отримує у спадок саме, можливо, своє безцінне багатство: Батьківщину. Вона в нього одна, інший ніколи не буде, як не буде, не дано людині прожити друге життя.

Батьківщина – даність. Її не вибирають за своїм смаком і бажанням, так само, як не вибирають собі мати: вже яка не є, але вона – твоя мати, одна-єдина з усіх живих, її ні з ким порівнювати, бо всяке порівняння блюзнірське, образливе для Тієї, що дала тобі життя, вигодувала, витягнула і виростила, як могла і зуміла.

як і рідна мати, – це твоя доля, що дісталася тобі на радість і на горі, на всі випробування, муки та захоплення, на невпинну щоденну працю та на рідкісні свята – на все, словом, щасливі та нещасливі часи швидкоплинного життя. І тому приймати її треба без ремствування і жовчного невдоволення, без плебейської заздрості до інших людей і народів, що народилися в інших межах, на іншій, можливо, теплішій і благодатнішій, обласканій сонцем землі. Те – чуже. А твоя Батьківщина – це твоя Батьківщина, і тобі вона належить, як ти належить їй одній…

Подякуй же тихо в душі її! Подякуй

за честь називатися її сином, за важке щастя служити їй у благословенні дні світу та в годину лиха. Розділи з Батьківщиною її долю і люби по-синовому, зберігай їй вірність, оберігай, цінуй, не кляни в злу хвилину життя, а роби все для неї, що в твоїх силах зробити доброго, доброго, – це і буде головним мірилом твоєї порядності і шляхетності.

Не чекай і не вимагай нагороди за вірність, бо вірність, як і твоя любов, належить їй за правом народження; ти просто виконаєш обов'язок.

Нагорода тебе неодмінно знайде, і це буде спокійна, горда свідомість, що не дарма жив, не був зайвою, марною для Батьківщини людиною…

Глосарій:

    • виклад батьківщина
    • твір на тему горе від розуму 9 клас
    • твір про батьківщину 9 клас
    • твір про батьківщину
    • батьківщина виклад

Інші роботи з цієї теми:

  1. БАТЬКІВЩИНА З чого виростає величезна людська любов до всього, що вміщується в одному слові - Батьківщина? Батьківщина – це дуже багато. Це і стежка...
  2. Сумна, задумлива осінь, яка підкралася непомітно і задыхала в обличчя холодом, поступово вступила у свої права. Темно-зелені і червоно-коричневі фарби говорять про пору, що вже настала,...
  3. СТРІЧКА З НАШОГО КЛАСУ У нашому класі є ледар. Це Микола Морозов. Він добрий хлопчик, але не любить працювати. Коля пише повільно та недбало, відповідає...
  4. У сонячний березневий день у місті починають танути бурульки та біжать перші струмки. Усміхнене сонце. Теплий вітерець грає з хлопцями у наздоганяння. Весна вступила до...
  5. Над полями та лісом все яскравіше, все гаряче світить сонечко. Потемніли дороги, розтанув на річці крига. Прилетіли білоносі граки, збираються парами, поспішають поправляти свої гнізда.

Тексти для викладів.

1..Сутність поняття «влада» полягає у можливості однієї людини змусити іншу робити те, що та зі своєї волі не зробив би. Дерево, якщо йому не заважати, росте рівно вгору. Але навіть якщо йому не вдається рости рівно, воно, вигинаючись під перешкодами, намагається з-під них вийти і знову тягтися вгору. Так і людина. Рано чи пізно він захоче вийти з покори. Люди покірні зазвичай страждають, але якщо їм вдалося скинути свою «ношу», то вони нерідко і самі перетворюються на тиранів.

2.. Мова – це свого роду дзеркало, яке стоїть між нами та світом. Мова відображає загальні уявлення всіх, хто говорить на ньому про те, як влаштований світ. Причому дзеркало мови відбиває в повному обсязі властивості навколишньої дійсності, лише ті, які здавалися особливо важливими предкам – носіям цієї мови.

Так, у мовах деяких північних народів існує безліч назв снігу. Це легко пояснити: сніг займає в їхньому житті важливе місце, його кількість і стан дуже важливі. Наприклад, по щільному снігу зручніше пересуватися, ніж пухнастим; у снігу, що злежався, можна робити укриття, такий сніг використовують канадські ескімоси при будівництві снігових жител - голку.

Кожна мова відбиває свою картину світу і через граматику. Є мови, що мають понад тридцять відмінків, які служать способом вказати точне положення предмета у просторі. Деякі лінгвісти пов'язують це з умовами життя в горах. Саме в гірській місцевості такі характеристики предмета, як становище його далі чи ближче, вище чи нижче, впритул або вдалині, стають дуже суттєвими для співрозмовників. (За матеріалами науково-популярних ресурсів Інтернету.)

3.. У сучасному світі немає людини, яка не стикалася б з мистецтвом. Його значення у нашому житті велике. Книга, кіно, телебачення, театр, музика, живопис міцно увійшли у наше життя і надають на неї величезний вплив. Але особливо сильно впливає людини художня література.

Коли ви відкриваєте незнайому книгу, то залишаєтеся віч-на-віч з великим і розумним другом - письменником. Читаєте одну сторінку, іншу – і раптом відбувається диво! Перед вами розгортаються дивовижні картини: герої вирушають у мандрівки, борються з ворогами, рятують друзів, відкривають таємниці природи. І разом з ними ви теж подорожуєте, берете участь у суперечках, вступаєте в бій, зазнаєте поразок і перемагаєте. Сила художнього слова, музика вірша, виразність авторської мови підкорюють та заворожують читача.

Зіткнення зі світом мистецтва приносить нам радість і безкорисливу насолоду. Але неправильно було б бачити у творах письменників, композиторів, художників лише засіб отримання задоволення. Звичайно, ми нерідко йдемо в кінотеатр, сідаємо до телевізора, беремо до рук книгу, щоб відпочити та розважитися. Та й самі художники, письменники, композитори так будують свої твори, щоб підтримати та розвинути інтерес та цікавість глядачів, читачів, слухачів. Але значення мистецтва в нашому житті набагато серйозніше. Воно допомагає людині краще побачити і зрозуміти навколишній світ і саму себе.

Мистецтво здатне зберігати характерні рисиепохи, дарувати людям можливість спілкуватися один з одним через десятиліття та століття, стаючи своєрідним сховищем пам'яті для наступних поколінь. Воно непомітно формує погляди та почуття, характер, уподобання людини, пробуджує любов до прекрасного. Саме тому у важкі хвилини життя люди нерідко звертаються до творів мистецтва, які стають джерелом духовної сили та мужності. (За Г.І.Беленькому)

4.. Війна була для дітей жорстокою та грубою школою. Вони сиділи не за партами, а в мерзлих окопах, і перед ними були не зошити, а бронебійні снаряди та кулеметні стрічки. Вони ще не мали життєвого досвіду і тому не розуміли істинної цінності простих речей, яким не надаєш значення у повсякденному мирному житті.

Війна наповнила їхній душевний досвід до краю. Вони могли плакати не від горя, а від ненависті, могли по-дитячому радіти весняному журавлиному клину, як ніколи не раділи ні до війни, ні після війни, з ніжністю зберігати в душі тепло юності, що минула. Ті, хто залишився живим, повернулися з війни, зумівши зберегти в собі чистий, променистий світ, віру і надію, ставши непримиреннішими до несправедливості, добрішими до добра.

Хоча війна і стала вже історією, але пам'ять про неї має жити, адже головні учасники історії – це Люди та Час. Не забувати Час – це означає не забувати Людей, не забувати Людей – це означає не забувати Час.

(За Ю. Бондарєвим) 152 слова

5.. Чи можна однією вичерпною формулою визначити, що таке мистецтво? Ні звичайно. Мистецтво – це чарівність та чаклунство, це виявлення смішного та трагедійного, це мораль і аморальність, це пізнання світу та людини. У мистецтві людина створює свій образ як щось окреме, здатне існувати поза нею самою і залишитися після неї як її слід в історії.

Момент звернення людини до творчості, можливо, є найбільшим відкриттям, що не має собі рівного в історії. Адже через мистецтво кожна окрема людина та народ загалом осмислює свої особливості, своє життя, своє місце у світі. Мистецтво дозволяє зіткнутися з особистостями, народами та цивілізаціями, віддаленими від нас часом та простором. І не просто зіткнутися, а дізнатися і зрозуміти їх, тому що мова мистецтва універсальна, і саме вона дає можливість людству відчути себе як єдине ціле.

Ось чому ще з давніх-давен сформувалося ставлення до мистецтва не як до розваги або забаві, а як до могутньої сили, здатної не тільки відобразити образ часу і людини, але і передати його нащадкам. (За Юрієм Васильовичем Бондарєвим)

6.. Випробування чекають на дружбу завжди. Головне з них сьогодні - зміна устрою, зміна в образі і розпорядку життя. З прискоренням темпу життя, із прагненням швидко реалізувати себе прийшло розуміння значущості часу. Раніше неможливо було уявити, наприклад, щоб господарі обтяжували гостей. Тепер, коли час – ціна досягнення своєї мети, відпочинок та гостинність перестали бути значущими. Часті зустрічі та неквапливі бесіди не є неодмінними супутниками дружби. Через те, що живемо ми в різних ритмах, зустрічі друзів стають рідкісними.

Але парадокс: раніше коло спілкування було обмежене, сьогодні людину пригнічує надмірність вимушеного спілкування. Особливо це помітно у містах із високою щільністю населення. Ми прагнемо відокремитися, вибрати відокремлене місце у метро, ​​у кафе, у читальному залі бібліотеки.

7.. Сутність поняття «влада» полягає у можливості однієї людини змусити іншу робити те, що та зі своєї волі не зробив би. Дерево, якщо йому не заважати, росте рівно вгору. Але навіть якщо йому не вдається рости рівно, воно, вигинаючись під перешкодами, намагається з-під них вийти і знову тягтися вгору. Так і людина. Рано чи пізно він захоче вийти з покори. Люди покірні зазвичай страждають, але якщо їм вдалося скинути свою «ношу», то вони нерідко і самі перетворюються на тиранів.

Якщо командувати скрізь і всіма, то на людину чекає самотність як фінал життя. Така людина завжди буде самотня. Адже на рівних спілкуватись він не вміє. Усередині в нього глуха, інколи неусвідомлена тривога. І він почувається спокійно лише тоді, коли люди беззаперечно виконують його розпорядження. Командири і самі нещасні люди, і плодять нещастя, навіть якщо досягають непоганих результатів.

Командувати та керувати людьми – це різні речі. Той, хто керує, вміє відповідальність за вчинки брати він. Такий підхід зберігає психічне здоров'я і самої людини, і оточуючих. (За М.Л. Литваком)

8.. Час змінює людей. Але крім часу, є ще одна категорія, що впливає на тебе, можливо, навіть сильніше, ніж час. Це спосіб життя, ставлення до нього, співчуття до інших. Існує міркування, що співчуття виховується своїм лихом. Мені не подобається це міркування. Я вірю, що співчуття – це особливий талант і без нього важко залишатися людиною.

Людина безтурботної долі знає, звісно, ​​про біди, про те, що є нещасні, а серед них – і діти. Так, нещастя та біди – це неминучість. Але життя влаштоване так, що нещастя щасливому здається найчастіше далеким, часом навіть нереальним. Якщо в тебе все добре, біда видається розсипаною світом маленькими піщинками. Нещастя здається нетиповим, а типовим – щастя. Щастя не буде щастям, якщо воно кожну мить думатиме про біду і горе.

Власні біди залишають у душі рубці і вчать людину важливим істинам. Але якщо людина запам'ятовує лише такі уроки, вона занижена чутливість. Плакати від свого болю не важко. Складніше плакати від болю чужого. Знаменитий мислитель минулого сказав: «Процвітання розкриває наші пороки, а лихо – наші чесноти». (По А. Ліханову.) 168 слів.

9. Ми часто говоримо один одному: «Бажаю тобі всього доброго». Це не просто вираз ввічливості. У цих словах ми висловлюємо свою людську сутність. Треба мати велику силу духу, щоб уміти бажати добра іншим. Вміння відчувати, вміння бачити людей, які по-доброму оточують тебе, – це не тільки показник культури, а й результат величезної внутрішньої роботи духу.

Звертаючись один до одного з проханням, ми говоримо будь ласка. Прохання – це порив душі. Відмовити людині у допомозі означає втратити власну людську гідність. Байдужість до тих, хто потребує допомоги, – це душевна потворність. Щоб уберегти себе від байдужості, треба розвивати у своїй душі співучасть, співчуття, співчуття. І в той же час - вміння відрізняти невинні людські слабкості від пороків, що калічать душу.

Збільшувати добро в навколишньому світі – у цьому полягає найбільша мета у житті. Добро складається з малого. І щоразу життя ставить перед людиною завдання, яке треба вміти вирішувати. Любов і дружба, розростаючись і поширюючись багато на що, знаходять нові сили, стають дедалі вищими, а людина, їх центр, мудрішими. (За Д. Лихачовим.) 157 слів.

10.. Прожити життя з гідністю та отримати радість людині дозволяє справжня мета. Якщо людина живе, щоб приносити людям добро, полегшувати їхні страждання при хворобах, давати людям радість, то вона ставить собі за мету, гідну людину. Якщо людина ставить собі завдання придбати все елементарні матеріальні блага: машину, дачу, меблевий гарнітур, - він припускає фатальну помилку.

Ставлячи собі за мету кар'єру або набування, людина відчуває в сумі набагато більше прикрощів, ніж радостей, і ризикує втратити все. Не підвищили на посаді – прикро; не встиг купити марку для своєї колекції – прикро; у когось краща, ніж у тебе, меблі чи краща машина – знову прикро. Ще якесь! А що може втратити людина, яка раділа кожній своїй добрій справі? Важливо тільки, щоб добро, яке людина робить, було б її внутрішньою потребою, йшло від розумного серця, а не лише від голови.

Тому головним життєвим завданням має бути обов'язково завдання ширше, ніж просто особистісне. Вона не повинна бути замкнута тільки на власних успіхах та невдачах. Вона має диктуватися добротою до людей, любов'ю до сім'ї, до свого міста, до свого народу, країни, до всього Всесвіту. (За Д. Лихачовим.) 172 слова.

11.. Найбільша цінність народу - мова, якою він пише, говорить і думає. Це означає, що все свідоме життя людей проходить через рідну для них мову. Усі думки людини формулюються мовою, а емоції, відчуття забарвлюють те, що він думає.

Існує мова народу як показник її культури, а є мова людини як показник її особистих якостей. Мова людини - це її світогляд та поведінка. Як каже, отже, і думає. Тому найвірніший спосіб дізнатися людину – прислухатися до того, що і як вона говорить.

Ми звертаємо увагу на манеру людини себе тримати, на її ходу та обличчя, але судити про людину лише за цими ознаками – значить помилятися. А ось мова людини - набагато точніший показник її моральних якостей, її культури. Мова - найвиразніше, ніж людина має, тому за своєю мовою - усною чи письмовою - треба стежити постійно. (За Д.С.Лихачовим) 133 слова

12.. Універсального рецепта того, як вибрати правильний, єдино вірний, тільки тобі призначений шлях у житті просто немає і бути не може. І остаточний вибір завжди залишається за людиною.

Цей вибір ми робимо вже в дитинстві, коли обираємо друзів, вчимося будувати стосунки із ровесниками, грати. Але більшість найважливіших рішень, що визначають життєвий шлях, ми таки приймаємо в юності. Як вважають вчені, друга половина другого десятиліття життя – найвідповідальніший період. Саме в цей час людина зазвичай вибирає найголовніше і на все життя: найближчого друга, коло основних інтересів, професію.

Зрозуміло, що такий вибір – справа відповідальна. Від нього неможливо відмахнутись, його не можна відкласти на потім. Не варто сподіватися, що помилку після можна буде виправити: встигне, все життя попереду! Щось, звичайно, вдасться підправити, змінити, але не все. І хибні рішення без наслідків не залишаться. Адже успіх приходить до тих, хто знає, чого він хоче, рішуче робить вибір, вірить у себе і вперто досягає намічених цілей. (За Андрієм Миколайовичем Москвином)

13.. Ми часто говоримо про складнощі, пов'язані з вихованням початківця життя людини. І найбільша проблема – це ослаблення сімейних зв'язків, зменшення значення сім'ї у вихованні дитини. А якщо в ранні роки у людини сім'єю не було закладено нічого міцного в моральному сенсі, то потім у суспільства буде чимало клопоту з цим громадянином.

Інша крайність – надмірна опіка дитини батьками. Це також наслідок послаблення сімейного початку. Батьки недодали своїй дитині душевного тепла і, відчуваючи цю провину, прагнуть у майбутньому оплатити свій внутрішній духовний обов'язок запізнілою дріб'язковою опікою та матеріальними благами.

Світ змінюється, стає іншим. Але якщо батьки не змогли встановити внутрішній контакт з дитиною, перекладаючи основні турботи на бабусь і дідусів чи громадські організації, то не варто дивуватися з того, що інша дитина так рано набуває цинізму і зневіри в безкорисливості, що життя її збіднюється, стає плоским і сухим. (За Юрієм Марковичем Нагібіном)

Краса навколишнього світу: квітки та польоту ластівки, туманного озера та зірки, сонця, що сходитьі бджолиного стільника, дрімучого дерева та жіночого обличчя – вся краса навколишнього світу поступово акумулювалася в душі людини. Потім неминуче розпочалася віддача. Зображення квітки або оленя з'явилося на ручці бойової сокири. Зображення сонця чи птиці прикрасило берестяне відерце чи первісну глиняну тарілку. Адже досі народне мистецтво має яскраво виражений прикладний характер. Будь-який прикрашений виріб – це передусім виріб. Будь то сільничка, дуга, ложка, тріпало, санки, рушник, дитяча колиска…

Потім мистецтво відволіклося. Малюнок на скелі немає жодного прикладного характеру. Це просто радісний чи сумний крик душі. Від нікчемного малюнка на скелі до малюнка Рембрандта, опери Вагнера, скульптури Родена, роману Достоєвського, вірші Блоку, піруета Галини Уланової. (За В. Солоухіну.) 92.

15.. Без доброти – справжньої теплоти серця – неможлива душевна краса людини. Добрі почуття повинні сягати своїм корінням у дитинство, і якщо прогаяти час, то їх вже ніколи не виховаєш, тому що вони засвоюються одночасно з пізнанням перших і найважливіших істин.

Вчити відчувати та співчувати – це найважче, що є у вихованні. Людство, доброта, доброзичливість народжуються у турботах, хвилюваннях, радощах та печалі. Якщо дитині байдуже, що відбувається з її рідними та близькими, що відбувається з хворими та бідними, з самотніми та обдуреними, – вона ніколи не стане справжньою людиною.

Добрі почуття, емоційна культура – ​​це осередок людяності. Сьогодні, коли в світі і так достатньо зла, нам варто бути більш терпимими, уважними і добрими по відношенню один до одного, по відношенню до навколишнього живого світу і робити найсміливіші вчинки в ім'я добра. Наслідування шляхом добра – шлях найприйнятніший і єдиний для людини. Він випробуваний, він вірний, він корисний - і людині поодинці і всьому суспільству загалом. (За В.А. Сухомлинським) (152 слова)

16.. Образ простофилі, Івана-Дурака становить один із найцікавіших парадоксів російської казки. Таємниця цього парадоксу одна й та сама: вона корениться у протиставленні справжньої мудрості життєвому здоровому глузду. У чому це проявляється? Яким чином у здається безумстві казкового простака пізнається справжня мудрість?

Вчинки Івана-Дурака завжди перекидають усі розрахунки життєвого досвіду, тому вони здаються людям безглуздими. Наприклад, розважливі брати покладають свої сподівання на силу та владу грошей, а простак ціни грошам не знає. Часті випадки, коли на шкоду собі він допомагає іншим, наприклад, у сплату за виконану роботу бере замість грошей кошеня та цуценя.

Необачні вчинки простака в кінцевому рахунку виявляються справді мудрими та доцільними. По ходу дії казки ми дізнаємося, що врятовані кошеня і щеня означають для героя набагато більше золота: вони захищають господаря, рятують його з полону, повертають викрадене. А старші брати з усією своєю житейською мудрістю зазнають невдачі. Іван-Дурак виявляється щасливішим за них, немов угадуючи мудрість якимось віщим інстинктом. (за Є.М. Трубецьким) (149 слів)

17. Лісові пожежі – небезпечні гості на просторах середньої смуги Росії, які щороку приносять багато бід. У вогні виявляються цінні лісові масиви, вигоряють ґрунти, знищуються рослини, гине безліч лісових звірів, птахів та комах. Отруйні продукти горіння змиваються дощами в річки та озера та забруднюють довкілля.

Для ефективної боротьби з лісовими пожежами залучають службу з нагляду за лісом та загони волонтерів із місцевих жителів. У разі займання великої площі на допомогу приходять підрозділи МНС та збройних сил. Використовується навіть спеціальна пожежна авіація: літаки та вертольоти скидають тонни води на важкодоступні ділянки.

Однак у деяких випадках велику пожежу можна попередити за допомогою локального спалювання сухостою, який є найнебезпечнішим пальним у лісі. Цю акцію не можна проводити необдумано, «на може»: вона заздалегідь ретельно планується спеціально навченими професіоналами - доглядачами лісу. Тому інтенсивність штучних спалахів завжди перебуває під контролем і не становить небезпеки для лісу та його мешканців. (144 слова)

18.. Коли Лев Миколайович Толстой у запалі полеміки згоряння відніс пейзажний живопис до «порожнього та беззмістовного мистецтва», Ілля Юхимович Рєпін рішуче не погодився з цією точкою зору. Вітчизняні пейзажі дороги глядачеві не лише тому, зазначив він, що вони вірно зображають природу, але насамперед тому, що в них відбивається любов художника до своєї землі, розкривається краса батьківщини. І цим визначається їхній сприятливий вплив на нас.

Про вплив художнього пейзажу душу людини пише у одному зі своїх оповідань Костянтин Георгійович Паустовський. Мимовільні сльози обпалили мені очі... Я стояв перед «Золотою осінню» Левітана. Ця картина увійшла до моєї свідомості як прояв такої величної і покращує краси, що досі я навіть не міг повірити, що така краса існує на світі...»

Такі майстри пейзажу, як Васильєв, Шишкін, Левітан, повною мірою розкрили у своїх мальовничих полотнах унікальну красу середньоросійської природи. Завдяки таланту вітчизняних живописців, російське пейзажне мистецтво і сьогодні народжує у глядачах шляхетне почуття любові до рідної землі. (157 слів)

19.. Як сформулювати визначення такого, начебто, простого поняття, як Батьківщина? Зробити це не так легко, оскільки Батьківщина - поняття особисте, породжене ставленням людини до світу, її почуттями та переживаннями.

Батьківщина - це милі серцю, близькі нам місця, можливо зовсім не вражають інших красою чи незвичайністю. І зовсім необов'язково ми там народилися та виросли. Може, приїхали і прикипіли до краю душею, відчувши в ньому втілення того, що нам дорого.

Батьківщина – це й те, що пов'язане з нашою історичною та культурною пам'яттю. Це спорідненість, що відчувається нами, з давно минулими подіями, з народним мистецтвом, з тими художниками, письменниками, композиторами, які зуміли передати те, що близько і нам. Саме наше сприйняття, наше почуття Батьківщини робить історію та культуру частиною сьогоднішнього життя. А почуття Батьківщини – любов до території, звичаїв, культури та історії свого народу – виникає тоді, коли ми ототожнюємо себе зі своєю країною та народом.

(За М.І. Романцовою)

ВАРІАНТ 1

ЧАСТИНА 1

Прослухайте текст і виконайте завдання З 1 на окремому аркуші . Спочатку напишіть номер завдання , а потім - текст стисненого зло -

Прослухайте текст та напишіть стислий виклад.

Зверніть увагу, що Ви повинні передати головний зміст як кожної мікротеми, так і всього тексту в цілому.

Обсяг викладу – не менше 70 слів.

Пишіть виклад акуратно, розбірливим почерком.

Текст для прослуховування

Як сформулювати визначення такого, начебто, простого поняття, як Батьківщина? Зробити це не так легко, оскільки Батьківщина - поняття особисте, породжене ставленням людини до світу, її почуттями та переживаннями.

Батьківщина - це милі серцю, близькі нам місця, можливо зовсім не вражають інших красою чи незвичайністю. І зовсім необов'язково ми там народилися та виросли. Може, приїхали і прикипіли до краю душею, відчувши в ньому втілення того, що нам дорого.

Батьківщина – це й те, що пов'язане з нашою історичною та культурною пам'яттю. Це спорідненість, що відчувається нами, з давно минулими подіями, з народним мистецтвом, з тими художниками, письменниками, композиторами, які зуміли передати те, що близько і нам. Саме наше сприйняття, наше почуття Батьківщини робить історію та культуру частиною сьогоднішнього життя. А почуття Батьківщини – любов до території, звичаїв, культури та історії свого народу – виникає тоді, коли ми ототожнюємо себе зі своєю країною та народом.

(За М. І. Романцової)

ЧАСТИНА 2

Прочитайте текст і виконайте завдання А 1 - А 7; У 1 - У 9; З 2.

(1) Часто в сторожці у Єгора ночують проїжджі, що підіймаються і спускаються річкою на моторках, на байдарках і навіть на плотах. (2) Проїжджі глушать унизу мотор, вилазять із човна, носять у сторожку привезені рюкзаки, каністри, казанки. (3) У сторожці робиться тісно. (4) Єгор пожвавлюється, починає метушитися, покрикує на Оленку, щоб поверталася якнайшвидше і не заважала, починає говорити без угаву, брехати складно, переконано, з насолодою.

(5) А Оленка, згоряючи від сорому за нього, відчуваючи на очах гарячі сльози, чекає з нетерпінням, майже з сказом, коли ж прийде час і Єгор почне вражати гостей. (6) І Єгор вражає.

(7)Він сідає раптом на лаву, привалюється до стіни, шебаршить ногами, щоб влаштуватись зручніше, відкашлюється, піднімає обличчя і співає.

(8)І при перших же звуках його голосу миттєво замовкають розмови: незрозуміло, з переляком усі дивляться на нього! (9) Не частівки співає він і не сучасні пісні, хоч усі їх знає і постійно муркоче, - співає він на старовинний російський манер, врастяжку, як би неохоче, як би хрипкувато, як, чув він у дитинстві, співали старі. (Ю)Співає пісню стару, довгу, з нескінченними, що за душу хапають «о-о-о...» і «а-а...». (І) Співає тихо, трохи граючи, трохи кокетуючи, але стільки сили і пронизливості в його тихому голосі, стільки справжнього російського, ніби давньобилинного, що за хвилину забуто все: грубість і дурість Єгора, його хвастощі, забуті дорога і втома. (12) Ніби зійшлися разом минуле і майбутнє, і тільки надзвичайний голос дзвенить, і в'ється, і туманить голову. (13)І хочеться без кінця слухати, підпершись рукою, зігнувшись, заплющивши очі, і не дихати, і не стримувати солодких сліз.

- (14) У Великий театр тобі треба! (15)У Великий театр! - кричать усі одразу, коли Єгор кінчає. (16) І все збуджено, блищачи очима, пропонують йому допомогу, всі хочуть написати кудись: на радіо, в газету, зателефонувати комусь. і насмішкувато, велике обличчя його знову нічого не виражає.

(18)Смутно уявляє він собі Великий театр, Москву, четвірку коней, що летить, світло між колонами, сяючий зал. (19) Представляет він усе це оскільки всі, хто колись бачив це у кіно. (20) Потім Єгор ліниво потягується і бурмоче:

- (21) Все це тралі-валі ... театри там всякі ...

(22)І на нього навіть не ображаються: така велика тепер його слава, таким незрозумілим і сильним здається він тепер.

(За Ю. Козакову*)

* Юрій Павлович Козаків - російська радянський письменник, автор численних оповідань і нарисів, в яких виявилося його гостре відчуття прекрасного, високий духовний погляд на мир і людини, а також музичність стилю.

Завдання А 1 - А 7 виконайте на основі аналізу змісту прочитаного тексту . До кожному завданням А 1 - А 7 дані 4 варіанти відповіді , з яких тільки один правильний . Номери обраних відповідей на завдання А 1 - А 7 обведіть гуртком .

А1. У якому варіанті відповіді міститься інформація, необхідна для обґрунтуваннявідповіді питання: «Чому Єгор співає для проїжджих гостей старовинну російську пісню? »

1) Старовинні народні пісні Єгор знає краще, чим сучасні.

3) Старовинна пісня висловлює силу народний душі, як б наділяючи цією силою і виконавця.

4) Єгор прагне здивувати проїжджих знанням старовини, умінням співати «на старовинний російська манер».

А2 Вкажіть, у якому значенні вживається у тексті слово «охолов» (пропозиція 17).

1) пересталий гарячитися

2) став більш холодним

3) що став менш збудженим

4) що втратив натхнення

АЗВкажіть речення, у якому засобом виразності мовлення є метафора.

1) Часто в сторожці у Єгора ночують проїжджі, піднімаються і спускаються по річці на моторках, на байдарках і навіть на плотах.

2) І при перших ж звуках його голоси миттєво змовкають розмови: не зрозуміло, з переляком всі дивляться на нього!

3) Ніби зійшлися разом минуле і майбутнє, і тільки надзвичайний голос дзвенить, і в'ється, і туманить голову.

4) І всі збуджено, блища очима, пропонують йому допомога, всі хочуть написати куди- то: на радіо, в газету, зателефонувати кому- то...

А4. Вкажіть помилкове судження.

1) У слові ЗМІСТ один глухий приголосний звук - [т"].

2) У слові ДОПОМОГА м'який знакпозначає на листі м'якість попереднього приголосного.

3) У слові Говорити всі ненаголошені голосні докорінно перевіряються наголосом.

4) У слові ЩАСЛИВИЙ звуків менше, ніж букв: 10 букв та 8 звуків.

А5. Вкажіть слово з ненаголошеною голосною, що чергується, докорінно.

1) підпершись 3) висловлює

2) ображаються 4) представляє

А6. У якому слові правопис приставки визначається дзвінкістю/глухістю наступного за нею звуку?

1) згоряючи 3) доладно

2) глузливий 4) нескінченними

А7. У якому слові правопис суфікса визначається правилом про правопис віддієслівних прикметників та дієприкметників?

1) привезені 3) давньобилінного

2) старовинний 4) сучасні

Завдання У 1 -У 9 виконайте на основі прочитаного тексту . Відповіді на завдання У 1 -У 9 записуйте словами або цифрами .

В 1. Замініть просторічне слово «шебаршит» у реченні 7 стилістично нейтральним синонімом. Напишіть цей синонім.

В 2. Замініть словосполучення «з переляком дивляться» (пропозиція 8), побудоване на основі управління, синонімічним словосполученням зі зв'язком примикання. Напишіть отримане словосполучення.

У 3. Випишіть граматичну основу речення 3.

В 4. Серед пропозицій 1 - 7 знайдіть речення з відокремленим узгодженим визначенням. Напишіть номер цієї пропозиції.

У5 У наведеній нижче пропозиції з прочитаного тексту пронумі-

ровані всі коми. Випишіть цифри, що позначають коми при вставній конструкції (вставному реченні).

Не частівки співає він і не сучасні пісні,(1) хоч всі їх знає і постійно муркоче,(2) - співає він на старовинний російська ма- нер,(3) врозтяжку,(4) як б неохоче,(5) як б хриплуватий,(6) як,(7) чув він в дитинстві,(8) співали старі.

О 6. Вкажіть кількість граматичних основ у реченні 22. Відповідь запишіть цифрою.

О 7. У наведених нижче реченнях з прочитаного тексту пронумеровано всі коми. Випишіть цифри, що позначають коми між частинами складного речення, пов'язаними підрядним зв'язком.

Смутно представляє він собі Великий театр,(1) Москву,(2) що летить четвірку коней,(3) світло між колонами,(4) сяючий зал. Уявляє він всі це так,(5) як всі,(6) хто коли- то бачив це в кіно.

У8 Серед пропозицій 4-8 знайдіть складне реченняз однорідним підпорядкуванням придаткових. Напишіть номер цієї пропозиції.

О 9. Серед пропозицій 10-17 знайдіть складну пропозицію з сочинительним і безспілковим зв'язком між частинами. Напишіть номер цієї пропозиції.

ЧАСТИНА 3

Використовуючи прочитаний текст з частини 2, виконайте на окремому аркуші завдання З 2.

Напишіть твір-роздум, розкриваючи сенс висловлювання Костянтина Георгійовича Паустовського: «Немає нічого такого в житті і в нашій свідомості, чого не можна було б передати російським словом».

Аргументуючи свою відповідь, наведіть два (два) приклади з прочитаного тексту.

Наводячи приклади, вказуйте номери потрібних пропозицій або цитуйте.

Ви можете писати роботу в науковому чи публіцистичному стилі, розкриваючи тему на лінгвістичному матеріалі. Розпочати твір Ви можете словами.

Обсяг твору має становити щонайменше 70 слів.

Робота, написана без опори на прочитаний текст (за цим текстом), не оцінюється. Якщо твір є переказаним або повністю переписаним вихідним текстом без будь-яких коментарів, то така робота оцінюється нулем балів.

Твір пишіть акуратно, розбірливим почерком.

Як написати стислий виклад


Батьківщину, як і батьків, не обирають, вона дається нам разом із народженням та вбирається з дитинством. (першу пропозицію записуємо повністю)


Для кожного з нас це центр Землі, незалежно від того, чи це велике місто чи маленьке селище десь у тундрі. Для кожного з нас це центр Землі, будь то велике містоабо маленьке селище.


З роками, стаючи дорослішими та обживаючи свою долю, ми приєднуємо до цього центру все нові й нові краї, можемо змінити місце проживання та переїхати до провінції; як не парадоксально, «провінцією» в цьому випадку здатне виявитися і велике місто, але центр, як і раніше, там, на нашій «малій» батьківщині. З роками ми приєднуємо до цього центру нові краї, можемо змінити місце проживання. Але центр, як і раніше, там, на нішій «малій» батьківщині.


Її змінити не можна. (Це остання пропозиція абзацу, у ньому міститься важливий висновок. Записуємо повністю)


«Мала» батьківщина дає нам набагато більше, ніж ми можемо усвідомити. (У коротких реченнях можна виключити деякі другорядні члени та замінити складні слова) «Мала» батьківщина дає нам більше, ніж ми можемо усвідомити.


Людські наші якості, винесені з дитинства та юності, треба ділити навпіл: половина від батьків і половина від землі, що нас виростила. (З пропозицій можна виключати відокремлені члени) Людські якостітреба ділити навпіл: половина від батьків і половина від землі, що виростила нас.


Вона здатна виправити помилки батьківського виховання. (Цю пропозицію можна виключити зі стислого викладу)


Перші і найміцніші уявлення про добро і зло, про красу і каліцтво ми виносимо з неї і все життя потім співвідносимо з цими первісними образами та поняттями. (Цю пропозицію можна спростити, залишивши тільки головну думку) Перші уявлення та добро і зло ми виносимо з неї і все життя потім порівнюємо з цими первісними образами.


Природа рідного краю викарбувалася в наших душах навіки. (У цій пропозиції можна замінити складне слово) Природа рідного краю залишається в наших душах навіки.


Я, наприклад, коли відчуваю щось на кшталт молитви, то бачу себе на березі старої Ангари, якої тепер немає, острова навпроти сонце, що заходить за інший берег. (Цю пропозицію можна перебудувати, спростивши її і залишивши головну думку) Коли я відчуваю щось на кшталт молитви, то бачу себе на березі старої Ангари.


Чимало в житті бачив я всякої краси, але й помиратиму з цією картиною, дорожчою і ближчою за яку для мене нічого немає. (Скоротимо пропозицію, залишивши головну думку) Чимало в житті я побачив усіляких крас, але дорожче і ближче цієї картини для мене нічого немає.


Я вірю, що і в моїй письменницькій справі вона зіграла не останню роль: колись вийшов я до Ангари і обомлів - і від краси, що ввійшла до мене, обомлів, а також від свідомого і матеріального почуття батьківщини, що з'явилося з неї. (Це остання пропозиція абзацу. Його слід перебудувати, залишивши лише висновок) Для мене як для письменника ця картина відіграла важливу роль. Саме тут я відчув почуття батьківщини.


«Мала» батьківщина – це ще й людські взаємини, спосіб життя, традиції. Це і мова, і віра. Це «родимі» плями кожної людини.