Pamokos tema garso m santrauka Atviros abėcėlės studijų pamokos tema: „garsai,

, Konkursas „Pristatymas pamokai“

Pamokos pristatymas


























Atgal į priekį

Dėmesio! Skaidrės peržiūra skirta tik informaciniams tikslams ir gali neatspindėti visos pristatymo apimties. Jei jus domina šis darbas, atsisiųskite pilną versiją.

Pamokos tikslas: įtvirtinti vaikų žinias apie priebalsių garsus ir raides; išmokti atskirti garsus pagal artikuliaciją, atskirti garsus ir juos žyminčią raidę. Ugdykite foneminį suvokimą, dėmesį, loginis mąstymas atmintis, smulkioji motorika.

Įranga: pristatymas, multimedijos įrenginys, užrašų knygelės, raudonos, mėlynos ir žalios spalvos rašikliai.

Pamokos eiga

1. Laiko organizavimas

.

Tas, kurio vardu skamba [aš], atsisės.

Psichogimnastika. Logopedas: Kokia mamos ir tėčio veido išraiška, kai jie susipyksta? Ką daryti, kai tave bara (1 skaidrė) (verkiame, liūdime, slepiames, ginamės, tylime, atsiprašome - vaikai mimika išreiškia skirtingas emocines būsenas). Žaidžiamos 2-3 scenos.

2. Pranešimas apie pamokos temą.

(2 skaidrių demonstracija)

Logopedas: kas tai? - Namas. Koks paskutinis garsas žodyje namas? (Garsas [M]). Šiame name gyvena močiutė, senelis, tėtis, mama, vaikai – sūnus ir dukra, vardu Michailovas. Pasakykite vienu žodžiu – „šeima“ (3 skaidrė) Koks yra trečiasis šio žodžio garsas? (Garsas [M'])Šiandien išmoksime atskirti garsai [M] - [M '] ir raidė, kuri raštu žymi šiuos garsus. M raidė (4 skaidrė)

3. Garsų charakteristikos pagal artikuliacinius ir akustinius požymius.

Logopedas: Pažiūrėkite į mano lūpas, jos šiek tiek šypsosi, kai ištaria garsą [M '], ir šiek tiek pyksta, kai ištaria garsą [M].

M - garsas uždaro mūsų lūpas!
Balsas padeda garsui.(Garso profilis [M] – (5 skaidrė),

Garsų žymėjimas spalvų simboliais ir „varpeliais“ (6 skaidrė)

4. Foneminės klausos ugdymas. Žaidimas "Kietas - minkštas"

Logopedas: Michailovų šeima yra draugiška. Kartu dirba ir ilsisi, mėgsta žaisti įvairius žaidimus. Papa Matvey kviečia žaisti žaidimą „Hard – Soft“. Jei girdite garsą [M], tada pakelkite mėlyną langelį, o jei girdite garsą [M '], tada pakelkite žalią langelį. ( Žodžiai: lėktuvas, avietė, medus, tiltas, mielas, mažas, mėsa, miltai, lokys, musė) Logopedas: Kaip atrodo raidė M?

M raidė su dviem kuprais Kaip kupranugaris – pažiūrėkite patys (6 skaidrė)

Draugai susikibo už rankų.
Ir jie pasakė: „Tu ir aš esame mes!
Tuo tarpu
gavo M laišką.
A. Šibajevas (7 skaidrė)

Logopedas: Anūkai Mitya ir Maya labai mėgsta žaisti su močiute Maša.

5. Dėmesio, atminties, loginio mąstymo ugdymas. Žaidimas „Ketvirtasis papildymas“.

Logopedas: pažiūrėkite paveikslėlius, pavadinkite jas, suraskite „papildomą žodį“, paaiškinkite, kodėl taip manote.

Atsakymo pavyzdys: Manau, kad žodis „namas“ yra „perteklinis“, nes garsas [M] yra žodžio gale, bet visuose žodžiuose jis girdimas žodžio pradžioje.

(Alyva, automobilis, kūdikis, namas - 9 skaidrė)
(Kamuolis, medus, kreidelės, jūra-10 skaidrė)
(Ledai, mėsos , muilas, skristi-11 skaidrė) (2 atsakymo variantai)
(Motina, monetos, tiltas, motociklas-12 skaidrė).

Kuo žodžiai panašūs? (pienas, plaktukas – 13 skaidrė) ( Jie prasideda tvirtu priebalsiniu garsu [M], kiekvienas žodis turi 3 skiemenis, parašytas balse O). Koks skirtumas? (Pienas yra gaminys, o plaktukas yra įrankis. Žodyje "pienas" yra 6 raidės ir 6 garsai, žodis "plaktukas" - 7 raidės ir 7 garsai)

Logopedas: Su seneliu Miša vaikai mėgsta ką nors gaminti, belstis plaktuku ir žiūrėti įdomius filmus (15 skaidrė) ..

6. Fizminutka - "Paktukai"(14 skaidrė).

O.S. - Pėdos - pečių plotyje, rankos nuleistos. Pirštai suspausti į kumštį.

- kumštis trenkė į kumštį - chok taip choke. Plaktukai knock-tnock-knock. Knock-tnock-back ant nagų. Knock-trank plaktukai, trank-trank ant vinių. Plaktukai knock-tnock-knock. Knock-tnock-back ant nagų. (Pakartokite - 2 kartus pagal muziką, vaikai atlieka atitinkamus judesius)

7. Skiemenų ir liežuvio vingiavimo skaitymas.

Ma-ma-ma – aš pati namie.
Mu-mu-mu - pienas kam?
Mo-mo-mo – valgyk popsą.
Mes-mes-mes - skaitome knygą.
Mi-mi-mi – dainuok natą mi. (17 skaidrė).

8. Skiemenų rašymas raide M (

spalvoti rašikliai ) sąsiuvinyje.

Logopedas: Mama moko Mitiją ir Mają rašyti raides, skiemenis ir žodžius.

Skiemeniai - MA, MU, MO, WE, MI,
Žodžiai – mama, hm, protas.

9. Pamokos rezultatas.

Kokius garsus pažįstate? Kuo jie panašūs? Kuo jie skiriasi?

Korekciją ugdančios užduotys.

1. Išmokykite vaiką nustatyti garso kryptį erdvėje.

2. Paruoškite vaiką garsų-skiemeninių eilučių įsisavinimui, formuodami erdvės ir laiko reprezentacijas.

3. Išmokykite vaiką aiškiai tarti garsus [M] ir [M "], atskirti garsus pagal ausį ir tarimą.

4. Į vaiko pasyvųjį ir aktyvųjį žodyną įvesti sąvokas: „priebalsio garsas“, „kietas (minkštas) priebalsis“.

5. Išmokite nustatyti garsų [M], [M "] vietą žodžių pradžioje, viduryje ir pabaigoje.

6. Išmokite analizuoti tokius skiemenis kaip AM, MA.

1 pratimas. Didaktinė pratimas „Eik į garsą“ (klausos dėmesio ugdymas).

Suaugęs vaikas užriša akis ir pats skambina varpeliu. Vaikas turėtų eiti į skambučio garsą.

2 užduotis. Didaktinė pratimas „Prieš – tarp – po“.

Suaugęs kviečia vaiką prisiminti, kokius metų laikus, mėnesius, savaitės dienas jis prisimena; prašo juos pasakyti eilės tvarka. Tada suaugęs užduoda klausimus: koks pirmas metų mėnuo? paskutinis? iki kovo? po kovo? nuo birželio iki rugpjūčio? (Panašiai žaidžiama savaitės dienų, sezonų medžiaga.)

3 užduotis. Pažintis su garsu [M].

Suaugęs kviečia vaiką atspėti mįslę ir atsakyti į klausimą:

Išalkęs – maukia

Sotūs – kramto,

Visiems vaikams duoda pieno. (Karvė)

"Kaip mojauoja karvė?" - "MMM..."

Suaugęs žmogus rodo prieš veidrodį ir paaiškina vaikui garso [M] artikuliaciją: kai tariame garsą [M]:

Kempinės uždaromos be įtempimo;

Oras išeina per nosį;

Kaklas "dirba".

Suaugęs rodo vaikui garso simbolį [M]: karvė žemai: MMM...,

tada jis paaiškina, kad garso [M] negalima dainuoti, nes kempinės sukuria barjerą orui. Šis garsas yra priebalsis, vientisas, skambus (kaklas „veikia“), todėl garsą [M] žymime mėlynu apskritimu su varpeliu. Taip vaikas mokosi charakteristika garsas [M].

4 užduotis. fonetinis pratimas.

Karvė nusileidžia: MMMMMMMMMMM... (po suaugusiojo ilgai tarkite garsą [M]).

5 užduotis. Didaktinis pratimas „Paplokite rankomis“

Suaugęs žmogus taria eilę garsų, skiemenų, žodžių ir prašo vaiko suploti rankomis, jei girdi garsą [M] (atskirai, skiemenyse, žodžiais):

m, a, y, m, m ir; am, ar, arba, om, ma, mu, ka, sa, mes;

aguona, Olya, musė, namas, sriuba, miltai;

6 užduotis. Suaugęs kviečia vaiką atidžiai klausytis ir kartoti skiemenis, o vaikas, tardamas garsą [M], turėtų jausti lūpų užsimerkimą:

ma, mo, mu, mes; esu, om, protas, im.

7 užduotis. Suaugęs pakviečia vaiką kartoti skiemenų seriją:

ma-mo, ma-mes, mu-ma, mu-mes; um-um, um-im, um-um, om-im.

8 užduotis. Suaugęs žmogus taria žodžius, balsu paryškindamas juose esantį garsą [M], o vaikas tą patį pirmąjį (paskutinį) garsą įvardija žodžiais:

aguona, musė, mašina, muilas; namas, šamas, kom, laužas.

9 užduotis. Vaikas kviečiamas iš daugybės nupieštų objektų pasirinkti tuos, kurių pavadinime skamba garsas [M]:

žodžių pradžioje: aguona, musė, kaukė, prekės ženklas;

žodžių pabaigoje: namas, šamas, albumas;

žodžių viduryje: krepšys, lėktuvas, lempa.

Norint nustatyti garso [M] vietą žodyje, rekomenduojama naudoti kortelę ir mėlyną apskritimą su varpeliu.

10 užduotis. Prisiminkite su savo vaiku:

metų mėnesiai, kurių pavadinime yra garsas [M] (kovas, gegužė);

sezonas, kurio pavadinime yra garsas [M] (žiema).

11 užduotis. Baigti sakinius (įvardžių derinimas su daiktavardžiais):

Tai mano ... (kepurė). Tai mano namai). Tai mano ... (paltas). Tai mano knygos).

12 užduotis. Pažintis su garsu [M "].

Suaugęs žmogus užduoda vaikui klausimą: „Koks yra karvės jauniklio vardas? - Blauzdas.

Suaugęs žmogus atkreipia vaiko dėmesį į tai, kad veršelis mažas, jis dūzgia: mama ...

Tada jis supažindina vaiką su garso simboliu [M "]: veršelis maukia: mama ..., X charakteristikosgarsas: priebalsis, švelnus, balsinis ir pavadinimas: žalias apskritimas su varpeliu.

13 užduotis. Didaktinis pratimas „Paplokite rankomis, jei išgirsite garsą [M]“:

m, a, y, m ir, m; aš, ka, pa, mi, ki, aš;

rutulys, sriuba, dubuo, Miša, ramybė, varna.

14 užduotis. Suaugusysis kviečia vaiką atidžiai klausytis ir kartoti keletą skiemenų:

aš-aš, mi-mu...; om-om, um-im...

15 užduotis. Suaugęs paprašo vaiko išvardyti paveikslėlius, kurių pavadinimai prasideda garsu [M "]:

kamuolys, dubuo, lokys, kreida, metro, mėnuo.

Vaizdo žaidimai: — Kas dingo?(vaikas užsimerkia, suaugęs nuima paveikslėlį. Vaikas turi atsiminti paveikslėlio, kuris buvo pašalintas, pavadinimą.)

— Kas pasikeitė?(vaikas užsimerkia, suaugęs vietomis keičia paveikslėlius. Vaikas turi prisiminti ir kaukti, kad susidarytų pradinė paveikslėlių eilė.)

16 užduotis. Garsų diferenciacija [M] - [M "]. Didaktinė pratimas "Paplokite rankomis, jei išgirsite garsą [M]":

mmmm ...; mama, aš, mano, mu...;am, om...; kamuolys, musė, aguona, Miša...

Didaktinis pratimas „Pasakyk atvirkščiai“ (žaidimas su kamuoliu: suaugęs žmogus taria skiemenį kietu priebalsiniu garsu [M], svaidydamas kamuolį vaikui. Vaikas pagauna kamuolį, taria skiemenį švelniu priebalsiniu garsu, kamuoliuko grąžinimas suaugusiajam ir pan.):

ma-aš, mo-..., mu-..., mes-...; aš-ma, mi-..., mu-..., aš-...

17 užduotis. Vaikas kviečiamas iš vardų pasirinkti tuos, kurie prasideda garsu [M] ():

Miša, Markas, Marina, Mironas...

Įklijuokite į bloknotą paveikslėlius su objektų, kurių pavadinimai prasideda garsais [M] ir, vaizdais. (Pamokos ta tema pabaigoje suaugęs kviečia vaiką prisiminti, kokius paveikslėlius jis įklijavo į savo sąsiuvinį.)

18 užduotis. Didaktinis pratimas „Pasakyk žodį, įvardink pirmąjį žodžio garsą“.

Po žeme, spintoje

Ji gyvena audinėje

Pilkas kūdikis.

Kas tai?., (pelė)

Jis visą žiemą miegojo su kailiu,

Jis čiulpė savo rudą leteną,

O kai pabudo, pradėjo verkti.

Tai miško gyvūnas... (turėti)

Atspėk mįsles, įvardink pirmąjį mįslės garsą:

Miegoti žiemą

Vasarą – aviliai maišosi. (Turėti)

Be rankų, be kojų

Ir jis moka piešti. (užšaldymas)

Mergina sėdi požemyje

O nerija yra gatvėje. ( Morkos)

Skraido visą dieną

Visiems nusibosta

Ateis naktis

Tada jis sustos. (Skristi)

Išmokite žodyną:

Ma-ma-ma - aš esu namie vienas.

Mu-mu-mu - pienas kam?

Mo-mo-mo – valgyk popsą.

Mes-mes-mes - skaitome knygą.

Mi-mi-mi – dainuok natą mi.

Aš-aš-aš - duok man žolelių.

19 užduotis. Suaugęs žmogus ištaria porą žodžių ir paprašo vaiko nustatyti, koks yra pirmasis šių žodžių garsas, o tada su kiekvienu žodžiu padarykite sakinį:

pelė - lokys; muilas - Mila; mažas – suglamžytas.

20 užduotis. Pratimai pirštams ir kalbos koordinacijos su judesiais ugdymas:

Rašėme, rašėme, -

O dabar visi kartu atsistojo

Jie trypė kojomis,

Jie suplojo rankomis.

Atlikite tinkamus judesius.

Rašėme, rašėme, - Ritmiškai suspauskite pirštus į kumščius.

Mūsų pirštai pavargę.

Truputį pailsėsime

Ir vėl pradėkime rašyti.

20 užduotis.Įvadas į raidę M.

M raidė su dviem kuprais

Kaip kupranugaris – pažiūrėkite patys!

O. Hofmanas

Kaip atrodo raidė M? M raidė iš pirštų: uždarykite rodomųjų pirštų galiukus, nuleiskite juos kartu su viduriniais pirštais, o likusius suspauskite į kumštį.

Laiškų žaidimai.

21 užduotis. Skiemenių analizė: AM, MA. Diagramų braižymas iš apskritimų. (Pribalsis yra mėlynas apskritimas su varpeliu, balsė yra raudonas apskritimas.)

Suskaidytos skiemenų abėcėlės AM, MA raidžių kompozicija. Skaitymas, kopijavimas, rašymas spausdintinėmis raidėmis iš diktanto.

GCD santrauka vyresniųjų grupėje
kompensacinė kryptis.
Tema: Skamba "m, m", raidė M.

Parengė logopedė mokytoja MBDOU Nr.41
aukščiausia kvalifikacinė kategorija

Tema: Skamba „m“, „m“. Laiškas M.

Korekcinės ir auklėjamosios užduotys:

Norėdami pataisyti balsių tarimą, „priebalsio garso“ sąvoka. - Išmokyti vaikus taisyklingai tarti ir atskirti garsus „m“ ir „m“, išryškinti norimą priebalsio garsą skiemenyse, žodžiuose. - Išmokite atskirti kietuosius ir minkštuosius priebalsius. - Išmokite atpažinti pirmąjį ir paskutinį žodžio garsą, balsinį garsą žodžio viduryje. - Įveskite raidę M. - Įtvirtinkite garso analizės, atvirkštinio skiemens garso schemos sudarymo, skaitymo įgūdžius atvirkštiniai skiemenys. - Ugdyti vaikų gebėjimą skaidyti žodžius į skiemenis. - Pratimas apie daiktavardžių priegaidinių ir instrumentinių atvejų vartojimą, giminių būdvardžių darybą, skaitvardžių derinimą su daiktavardžiais.

Korekcijos tobulinimo užduotys:

Lavinti klausos ir regos dėmesį, loginį mąstymą, foneminius vaizdus, ​​smulkiąją motoriką, teiginių nuoseklumą, kūrybinę vaizduotę.

Korekcinės ir auklėjamosios užduotys:

Ugdykite susidomėjimą pažintinė veikla iniciatyvumas, savarankiškumas, gebėjimas bendrauti tarpusavyje.

Įranga: žaislai - pelė ir pelės, meškiukas, beždžionė; temos nuotraukos, vaizduojančios namą, debesis, saulę, karvę ir veršį pievoje; garsų simboliai (lustai), nameliai garsams, garsui žodyje nustatyti; daiktai: pienas, grietinė, sviestas, medus; M kortelė.

Pamokos eiga

aš. Laiko organizavimas. Vaikai stovi kambario centre.

Blakstienos krenta

Akys užsimerkia

Mes užmiegame su stebuklingu sapnu

Skrendame į pasakų šalį.

1, 2, 3, 4, 5 —

Dar kartą pažiūrėkime akimis.

Logopedas: proskynoje yra namas. Kas čia gyvena, dabar jūs sužinosite, vaikinai. Klausykite mįslės ir raskite atsakymą tarp paveikslėlių.

Šie maži trupiniai

Net duonos trupiniai yra sveikintini. (Pelės)

Kas gyvena name? (Vaikų atsakymai) Logopedė išdeda žaislus – mama pelė ir pelytė.

II. Psichogimnastika.

Logopedas: Kiekvieną rytą pelės anksti keldavosi, žiūrėdavo pro langą ir pasitikdavo saulę. Ir šiandien jis pasislėpė už debesų, o pelės buvo liūdnos. Parodykite vaikinams, kokios liūdnos buvo pelėms (vaikų veiksmai).

Tačiau netrukus iš už debesų išlindo saulė, pelės jam šypsojosi, apsidžiaugė. Parodykite, kokios buvo laimingos pelės (vaikų veiksmai).

III. Artikuliacinė gimnastika, balso lavinimas.

Vaikai šypsojosi ir dainavo savo daineles: u-a-i; ir - a - o;

Pakartoti pelės dainas (vaikai dainuoja garsų derinius);

Kokius garsus dainavo pelės? (vaikų atsakymai)

Kokie tai garsai? (vaikų atsakymai)

Kodėl jie vadinami balsėmis? (vaikų atsakymai)

Kuriuose namuose gyvena balsiai? (vaikų atsakymai)

IV. Įvadas į „m“ garsą.

1. Mįslės užminimas.

Anksti ryte, atlikusios savo dainas, pelės išbėgo į pievą rinkti grūdų (ruošė atsargas žiemai), pamatė... didžiulį gyvūną (pelės niekada nebuvo matę). Kas tai, vaikinai, padėk pelėms, atspėk mįslę.

Alkanas murma, sočiai kramto,

Visiems vaikams duoda pieno.

Kas tai? (vaikų atsakymai)

Teisingai, vaikinai, tai karvė Morta.

Ką tu darai, karve, ilgi ragai,

"Mmm!" - maukia karvė Morta, - "Ganiau pievose".

2. Garso tarimas, savybės, balso raida.

Kaip mojavo karvė? (Vaikai atsako vieningai)

Su kokiu garsu šiandien susipažinsime? (vaikų atsakymai)

Kai ištariame garsą „m“, lūpos užsidaro, oras negali praeiti pro burną, lūpos trukdo. Oras rado kitą kelią – per nosį. „M“ yra nosies garsas.

Vaikinai, niūniuokime kaip Morta. (Vaikai: „Mmmm...“)

Ar daina pavyko? (Atsakymai)

Taigi, kas yra garsas „m“? (Atsakymai)

Kodėl „m“ yra priebalsis? (Atsakymai)

- Jei kaklas dreba, tada pasigirsta skambėjimo garsas.

- » Mmmm" - sumurmėjo karvė, -

Ji ieškojo Milkos telyčios.

Ir telyčia jai atsakė: „Mm-mm“.

Karvė griežtai mojavo: m-m-m-m; o telyčia švelniai, meiliai atsakė: m-m-m.

Kaip sumurmėjo Morta? (Vaikai atsako) Kaip atsakė Milka? (Atsakymai)

Garsas „m“ yra priebalsis, balsingas, vientisas, nosinis, žymimas mėlyna lustu su varpeliu, gyvena mėlyname name (čipas dedamas mėlyname name).

Garsas „m“ yra priebalsis, balsingas, švelnus, nosinis, žymimas žalia drožle su varpeliu, gyvena žaliame name (lustas dedamas į šiltnamį).

V. Vystymasis foneminė klausa.

Žaidimas "Kas maukia?"

Pelės sėdi žolėje ir klauso, kas mūk, Marta ar Milka. Padėkime jiems vaikinai: jei Morta dejuoja, iškeliame garso „m“ simbolį, jei Milka – garso „m“ simbolį.

1. Garso išskyrimas iš kelių priebalsių:

c, m, n, m, c, m, f, m, w, m, n, m ....

2. Iš skiemenų serijos: am, ap, mi, wa, pe, mu, me, ma, pho, shi, mes, mi ...

VI. Kalbinio kvėpavimo, kalbos atminties, balso ugdymas.

Logopedas: Klausomės, prisimename, aiškiai kartojame liežuvio vingius.

Mama - mama - žiema kieme,

Mama - mama - šalta žiema,

Mes - mes - mes - nebijome žiemos,

Aš - aš - aš - džiaugiamės žiema.

VII. Gimnastika pirštams

1. Žaidimas „Skaičiuoti“ (skaičių 1–5 derinimas su daiktavardžiais)

Pelės rinko pievoje sėklas ir parbėgo namo, mama pagyrė: „Žiemai bus maisto. Padėkime pelėms skaičiuoti sėklas.

Vaikai turi sėklų ant lėkštučių, jie skaičiuoja ir išsako savo veiksmus.

2. Žaidimas „Pelės plauna letenas“

Logopedė: Ruošėme maistą žiemai, dabar tai nėra baisu. Reikia nuplauti pelėms letenas, tuoj ateis draugai. Padėkime jiems, vaikinai.

Pelės nusiplovė letenas su muilu,

Kiekvienas pirštas eilės tvarka:

Čia jie putojo didelį,

Apšlakstydami jį vandeniu.

Nepamirškite rodyklės

Nuplaukite nešvarumus ir dažus.

Vidurinis buvo kruopščiai skalbtas,

Turėjo būti labai purvinas.

Bevardis įtrintas pasta -

Iš karto oda pasidarė raudona.

Ir mažasis pirštas buvo greitai nuplautas

Jis labai bijojo muilo.

VIII. Garsų „m“, „m“ padėties žodžiais nustatymas.

1. Daiktavardžių priegaidinės giminės vartojimas.

Draugai atvažiavo aplankyti pelių. Kas matome lankantis pelių?

(vaikų atsakymai)

Koks yra pirmasis garsas, kurį girdime žodyje „beždžionė“? (Atsakymas)

O žodyje „meška“? (Atsakymas)

Žaidimas "Kas ką atnešė?"

Draugai atnešė pelėms žaislų. Logopedas padeda juos ant stalo.

Pabandykime atspėti, kas ką atnešė?

(Atsakymai: Beždžionė atnešė lizdinę lėlę, rašomąją mašinėlę.

Meška atnešė piramidę, rutulį.)

2. Daiktavardžių instrumentinio atvejo vartojimas.

Kuo pelės vaišino savo draugus? Daiktai išdėstyti ant stalo (produktai – pienas, sviestas, grietinė, medus). Vaikai atsako pasiūlymais.

(Atsakymai: Pelės vaišino savo draugus pienu.)

3. Santykinių būdvardžių daryba

Pelės mama svečiams paruošė skanėstą:

iš pieno ji virė košę (ką?) ... (pieno),

iškepė pyragą iš medaus (ko?) ... (medaus),

Kremą tortui gaminau iš sviesto (ko?) .... (Alyva)

IX. Foneminės klausos raida.

1. Žaidimas „Kuris skiemuo nereikalingas“

Beždžionė pakvietė savo draugus žaisti, o mes su jais žaisime. Logopedas ištaria eilę skiemenų, vaikai paryškina papildomą:

Ma-ma-pa mu-mu-nu

Mi-mi-pi mo-mo-but

2. Žaidimas "Kokia balsė slypi žodyje?"

Meška kviečia žaisti žodžiais, kuriuose slypi balsių garsai. Kuris? Klausyk ir kalbi. (Pagal atskiras nuotraukas: aguona, tiltas, žąsis, banginis, katė, uodega, garas).

3. Žaidimas "Koks garsas nubėgo iki žodžio pabaigos?" (pagal temos nuotraukas)

Logopedas ištaria žodį, vaikai vadina paskutinį garsą.

4. Žaidimas „Eime žodžiais“

Vaikai dalija žodžius į skiemenis, dėlioja skiemenų schemas.

Fizminutka

Pelės kviečia savo draugus judėti, o mes, vaikinai, esame su jomis.

Vienas, du - visi kelkitės,

Trys, keturi – pritūpęs

Penki, šeši – apsisuk

Septyni, aštuoni – pasilenk

Pasukite į kairę į dešinę

Ir šypsosi vienas kitam.

X. Atvirkštinių ir tiesioginių skiemenų garsinė analizė.

(prie durų pasigirsta triukšmas)

Logopedas: Vaikinai, kažkas drasko prie durų, ar girdi?

Į grupę įeina katė Murzik.

Murzikas: Dažnai prausiuosi ne vandeniu, o liežuviu.

Ir taip pat dažnai sapnuoju lėkštę su šiltu mm pienu ir smmm metanka, taip pat kvepia pele.

Logopedas: kas tai? (Atsakymas) Chuliganas ir pokštininkas katinas Murzikas. Mes jus atpažinome.

Murzikas: Kiek vaikinų atostogaujate?

Logopedas: Vaikinai, ką mes darome? (Vaikų atsakymai) Tu klaidžioji gatvėmis, o vaikinai mokosi ir labai gerai skiria garsus. Ar tu, Mmmurzik, žinai, kokį pirmą garsą girdime tavo vardu?

Murzikas: Ne, aš nežinau. Kuris?

Logopedas: Vaikinai dabar jums pasakys (atsako vaikai).

Ar atėjai pas mus aplankyti?

Murzik: Mmmyshki čia - mano mėgstamiausias delikatesas, ummm - ummm, labai skanu.

Logopedas (šnibždomis): Vaikinai, greitai atlikime užduotis ir tada katė taps maloni, pasakiška ir nelies mūsų pelių.

Garsinė atgalinių skiemenų analizė:

Kiek garsų išleido Murzikas: aammm (atsakymas),

Ką girdime pirmąjį garsą - ("a" - balsė),

Kas yra 2-asis ("m" - priebalsis, įgarsintas, vientisas),

Sakyk. Kas atsitiko (ahhh)

Vaikai transformuoja skiemenis: am - mind - im - om.

Ką mes padarėme? (vaikų atsakymai)

Garsai mes ... (girdime, ištariame). Garsai gyvi raidėmis.

XI. Įvadas į raidę M.

Kortelė su M raide.

Logopedas: Matome laišką, skaitome.

1. Vaikai rašo laišką ore, apibrėžia raidės kontūrus lentoje., Sulenkite iš pagaliukų.

2. Žaidimas „Nupieškime raidę“

Greitai atsikėlėme poromis

Jie atrodo kaip raidė M.- Vaikai piešia raidę poromis.

3. Žaidimas „Windows“

Vaikinai žaidžia su „Windows“ vadovu, koreliuoja garsus „a, y ir, o, m“ ir jų raides, skaito skiemenis.

Murzikas giria vaikinus.

Murzikas: Vaikinai, atleiskite, aš daugiau neskaudinsiu pelių ir noriu būti toks malonus kaip jūs.

Vaikai: Puiku, Murzik!

Logopedas: kuo gydysime katę, vaikinai?

(Grietinė. Štai dubuo grietinės, kačiukas)

Katė: Skanu smmmetana. Vaikinai, jūs, vaikinai, labai daug žinote. Aš taip pat noriu išmokti ir nebemedžiosiu mmmelių. Dabar aš tave pamaitinsiu.

Murzik vaikinus vaišina puss in Boots saldainiais ir lapais.

Ar tau patiko pasakų šalis? Apie kokį garsą šiandien kalbame? (vaikų atsakymai)

O dabar laikas mums grįžti iš pasakos:

Vienas du trys keturi Penki,

apsisukti aplink tave

Grįžimas iš pasakos.

Gerai padaryta vaikinai. Jūs labai sunkiai dirbote ir padarėte gerai.

Raštingumo pamokos santrauka vyresniųjų grupėje Garsas "M", raidė "M"

(Pirmieji studijų metai)

Programos turinys:

1. Ugdykite aiškumo įgūdžius tarimas garsas "m".

2. Suformuoti „priebalsio garso“ sąvoką.

3. Ugdykite klausos dėmesį.

4. Įveskite raidę „M“.

5. Ugdykite smulkiąją motoriką, regimąjį dėmesį, atmintį, mąstymą.

6. Ugdykite gebėjimą lavinti daugiskaita daiktavardžiai.

Medžiagos:

mėlynas apskritimas, atvirutė su raide "M" (iš abėcėlės), pagaliukai, kubeliai su raidėmis, darbo sąsiuviniai, spalvoti pieštukai.

. Laiko organizavimas

– Tas, kuris įvardins grybus, atsisės.

1. - Šauniai padirbėta. Klausykitės garso, kuris girdimas šiais žodžiais pabaigoje:

Gnome, namas, albumas.

Šiandien pamokoje susipažinsime su naujuoju garsu ir raide „M“.

II. Pagrindinė dalis

2. Garso artikuliacija.

– Tarkime, garsas „M“ kartu, lūpos suspaustos ir įsitempusios.

Tai priebalsio garsas. Jūs negalite to dainuoti, kliūtis trukdo mūsų burnai.

Kokius kitus garsus jau žinai?

- Kas jie tokie?

Kodėl jie vadinami balsėmis?

Garsas „M“ yra priebalsis ir mes jį pavadinsime mėlyna spalva.

3. „Nustatykite garso vietą žodyje“

Žvelgiant į nuotraukas, kurių pavadinimuose yra garsas „M“:

Namas, avietė, aguona, nykštukas, musė.

4. Pirštų gimnastika "Grybai":

Vienas du trys keturi Penki! „Žingsniuokite“ pirštais ant stalo.

Einam ieškoti grybų.

Šis pirštas nuėjo į mišką, jie lenkia po vieną pirštą,

Radau šį pirštų grybą, pradedant nuo mažojo pirštelio.

Šis pirštas pradėjo valytis,

Šis pirštas pradėjo kepti,

Šis pirštas suvalgė viską

Dėl to jis ir sustorėjo.

5. Įvadas į raidę "M"

Darbas sąsiuviniuose Konovalenko.

Žiūrėk, čia yra M raidė. (Rodoma kortelė su „M“ raidės atvaizdu).

Lazdelė ir lazdelė

Tarp jų yra žymės langelis.

O dabar visiems aišku

Paaiškėjo, kad raidė „M“.

- Užrašų knygelėje viršutiniame kairiajame kampe raskite raidę „M“. Perbraukite pirštu per jį (apskritimą) ir nuspalvinkite mėlynu pieštuku.

6. Pratimas "Skaičiavimas ir vardas"

- Suskaičiuokite ir pavadinkite garsus skiemenimis:

IM AM UM

- Pažymėkite šiuos garsus raudonais ir mėlynais žetonais skydelyje.

7. Pratimas „Sulenk iš kubelių“

- Siūlau rinkti skiemenis iš kubelių: AM, UM, IM.

8. Skiemenų skaitymas sąsiuviniuose.

Apibraukite paveikslėlius, kurių pavadinimai prasideda garsu „U“.

– Puiku, šių paveikslėlių pavadinimai prasideda garsu „U“.

9. Žaidimas "Vienas - daug"

Grybai - grybai, voveraitės - voveraitės

Musmirė - musmirė, medaus agara - grybai,

Russula - russula, baravykai - grybai.

10. – Sunkiai padirbėjai ir pirštai pavargę, ištieskime juos.

Ore nupieškite raidę „M“.

11. Žaidimas „Ketvirtas ekstra“

- Aš įvardinsiu žodžius, o jūs pasakysite, kuris žodis yra nereikalingas ir kodėl.

Musmirė, medunešė, voveraitė, baravykas;

Baravykai, žolė, baravykai, sviestas;

Voveraitė, avietė, žiobris, volnushka.

12. „M“ raidės išdėliojimas iš pagaliukų.

Kiek pagaliukų reikėjo?

13. Į savo sąsiuvinius įveskite raidę „M“.

Sh. Pamokos rezultatas, vaikų įvertinimas.

- Vaikinai, pamenate, kokį garsą mes sutikome šiandien klasėje?

Kas tai per garsas?

– Kokią spalvą skiriame?

– Kas tau patiko labiausiai?

– Puiku, gerai mokėsi, atidžiai klausėsi, atsakinėjo į klausimus.

Autorius patenkintas, tau nesunku – spausti "MAN PATINKA"

Foneminės klausos raida.

Priekinė veikla. Vyresnioji grupė ONR-III

Pirmieji studijų metai (I laikotarpis)

Tema: Skamba „M“ – „M“. Raidė M. Antroji pamoka.

Tikslas:

  • Foneminių procesų raida.

Užduotys:

  1. Tolesnis sąvokų „garso žodis“, „garsas-raidė“ diferencijavimas
  2. Klausos suvokimo tobulinimas.
  3. Foneminių vaizdų formavimas.
  4. Foneminės analizės raida.
  5. Klausos atminties ugdymas.

Medžiaga:

  • Objektų paveikslėliai, signalai (simboliai), rutulys, magnetinės raidės, lustai

Pamokos planas.

1. Organizacinis momentas.

2. Žaidimas „Suskaičiuok balsių garsus“.

Pakelkite tiek pirštų, kiek girdite balsių garsus (AU O AUI).

Kokie garsai buvo skaičiuojami? (balsės)

Balsių garsų artikuliacijos patikslinimas.

3. – Kokius priebalsių garsus mokomės skirti?

M - Mb artikuliacinių-akustinių savybių lyginamoji charakteristika.

Koks skirtumas?

Kuo jie panašūs?

Kokiuose namuose jie gyvena?

Kokią raidę atstovaujame? M raidės vaizdo patikslinimas

4. Žaidimas "Kieno ausys geriau girdi?"

Žodžių pavyzdžiai:

rutulys,aguona,pelė,meška,plovimai,mielas,namas,drąsus,šlapias,juokinga.

Ką aš darysiu? (taria žodžius)

- Ir tu? (pakelkite norimą signalą)

Kokį signalą kelsite išgirdę garsą M? (mėlyna)

Mb garsas? (žalias)

Vaikai kelia reikiamus signalus.

5. Žaidimas su kamuoliu „Prisimink ir pakartok“.

Žodžių „grandinių“ tarimas. Trys žodžiai su garsais M M.

Ką tu pasakei garsus ar žodžius? (žodžiai)

6. Žaidimas "Kas labiau prisimins žodžius?"

Su garsu M.

Su garsu M

Paskirstomos spalvotos drožlės (juostelės).

Ką tu prisiminei? Žodžiai)

Kas laimėjo?

7. Žaidimas „Nežiovuok, išsirink tinkamą paveikslėlį“.

Nuotraukos išdėliotos ant kilimo. Berniukai renkasi garsą M, merginos renkasi garsą MB. Po vieną jie išvežami į savo vietas. Žaidimas prasideda ir baigiasi logopedo signalu. Apžiūra.

Kas laimėjo?

8. Žaidimas „Burtininkai“.

AM MA MI skiemenų analizė.

Kiek garsų girdi?

Kas yra pirmasis?

Darbas ant lentos. Pirmiausia nurodome garsą su norimu signalu. Piešiame spalvotais flomasteriais, tada keičiame magnetines raides.

9. Skiemenų skaitymas.

AM MA
OM MO
UM MU
IM MI
EM ME
MES

Skaitant antrą stulpelį, pateikiama instrukcija:

Raidės yra „draugiškos“. Pirmiausia pažvelkite į antrąją, ji jums pasakys, į kurį balsį vėliau reikia atverti burną ir kaip skaityti: švelniai ar tvirtai. Raidė I rodo, kad raidė M prieš ją reiškia švelnų garsą. Štai šitą „drabuzį“ (M) apsivilko minkštas „brolis“ Mb.

10. Pamokos rezultatai.

Soboleva Natalija Vladimirovna,
aukščiausios kategorijos mokytojas logopedas,
GBDOU Nr. 73 Kirovo srityje,
Sankt Peterburgas