Siužetinės lentos, skirtos pasakojimui. Mokymo metodikos ypatumai sukurti pasakojimą pagal siužetinių paveikslėlių seriją

Tikslas:

Užduotys:

1. Gebėjimo perteikti siužetinių paveikslėlių dalykinį turinį, nustatyti ir tinkamai kalboje parodyti efektyvų kiekvieno paveikslo pagrindą ir atskirų veikėjų veiksmus.

Įranga:

Pamokos eiga

1. Organizacinė dalis.

Būsimos istorijos veikėjų nustatymas (mįslių užminimas).

Pūkų kamuolys, ilga ausis,

Mikliai šokinėja, mėgsta morkas. (Kiškis)

Žvėris ūsuotas, dryžuotas,

Aštrūs dantys, galingos letenos“ (Tigras)

Jis sveria tris šimtus tonų

Tona ausų, tona kojų

Tai toks „kūdikis“!

Ausys kaip ratai

Bagažinė vietoj nosies "(dramblys)

2. Kiekvieno paveikslo turinio analizė.

Kas yra šiame paveikslėlyje? Tigras.

Ką matai šiame paveikslėlyje? Tigras, zuikis.

Kiek yra zuikių? Čia yra trys zuikiai.

Ką veikia zuikiai? Zuikiai šoka (šoka).

Kur zuikiai šoka? Pievoje (vejoje).

„Zuikiai šoka (šoka) ant pievelės“.

Kas dar pavaizduota paveikslėlyje (rodo į paveikslo fragmentą)? Miškas

Ką veikia tigras? Tigras bėga paskui triušius.

Ką padarė triušiai? Triušiai nubėgo prie upės.

Kur jie bėgo?

Ką dar matote šioje nuotraukoje? Dramblys.

Ką padarė zuikiai? Zuikiai užšoko ant dramblio.

Ką padarė tigras? Tigras sustojo ir atsistojo ant užpakalinių kojų.

Kur dingo zuikiai? Zuikiai persikėlė į kitą upės pusę.

Ką padarė dramblys? Dramblys apipylė tigrą vandeniu.



Ką veikia zuikiai? Jie vėl šoka.

3. Vaikų atliekamas serijos paveikslėlių išdėstymas norima seka ant spausdinimo drobės.

Išaiškinamos istorijos sudarymui svarbios siužeto detalės.

Pavyzdžiui, 2 paveiksle:

Kas čia nupiešta? Upė..

Dėl 4 paveikslo:

Kokiu vandeniu dramblys užpylė tigrą? saltas vanduo

Vaikai kviečiami sudaryti sakinį žodine forma „šaltas“: Dramblys apliejo tigrą šaltu vandeniu.

4. Vaikų teiginių rinkimas ant atskirų paveikslėlių-fragmentų (išilgai grandinės).

7 pamoka.

Tema: „Istorijos sudarymas pagal siužetinių paveikslėlių seriją“

Tikslas: Mokyti vaikus sudaryti nuoseklią istoriją pagal paveikslėlių seriją su gana išsamiu siužeto veiksmo raidos pristatymu.

Užduotys:

1. Gebėjimo perteikti siužetinių paveikslėlių dalykinį turinį, nustatyti ir tinkamai kalboje parodyti efektyvų kiekvieno paveikslo pagrindą ir atskirų veikėjų veiksmus.

2. Gebėjimo paveiksluose vaizduojamus veiksmus sujungti į bendrą siužetinę situaciją formavimas, nustatant vaizduojamų įvykių priežastinį ryšį.

3. Vaikų mokymas, kaip nubrėžti eilutę („ekspoziciją“) vaizduojamam veiksmui.

4. Vaikų gramatiškai taisyklingos frazinės kalbos ugdymas pasakojimo mokymo procese ir kt.

Įranga: 4 vidutinio formato spalvotos nuotraukos, spausdinimo drobė arba demonstracinė lenta, magnetofonas.

Pamokos eiga

1. Organizacinė dalis.

2. Žaidimas-pratimas "Būk atsargus!" Vienas iš vaikų norima seka deda serijos paveikslėlius ant spausdinimo drobės. Tada, sutelkdami dėmesį į paveikslėlius, vaikai pakaitomis užbaigia mokytojo pateiktą sakinį su jiems reikalingu žodžiu.

Trys ... (zuikiai) šoko ant pievelės; Iššoko iš miško ... (tigras); Kiškiai nubėgo į ... (upę); Ant upės jie pamatė ... (dramblys); Zuikiai užlipo ant nugaros .... (prie dramblio); Dramblys paėmė su savo kamienu ... (vandens); Jis apipylė tigrą... (vandeniu) ir kt.

3. Istorijos sudarymas.

§ Istorijos „ekspozicijos“ sudarymas mokytojo klausimais:

a) Kas kartą atėjo į pievelę? Vieną dieną...

b) Ką zuikiai veikė pievelėje?

c) Kas buvo miške ir girdėjo žaidžiančius zuikius?

Vaikų atsakymus mokytojas sujungia į trumpą tekstą pasakojimo pradžioje.

§ Vaikų pasakojimo kūrimas remiantis dviem ar trimis serijos fragmentais, įtraukiant sudarytą siužetą.

Iškilus sunkumams, padedama rengiant pasakojimą: - stimuliuojantys klausimai („Kas tada atsitiko?“ ir pan.), nuoroda į atitinkamą paveikslėlio detalę, užuomina frazės pradžioje- teiginys (pradinis kitos frazės žodis pagal reikšmę).

4. Vaizduojamo veiksmo tęsinio sugalvojimas (pagal vadovaujančius mokytojo klausimus).

a) Kaip manote, ką tigras padarė toliau?

b) Ką zuikiai pasakė drambliui?

c) Ką dramblys pasakė zuikiams?

(Jei reikia, pateikiama užuomina apie galimą atsakymą į paskutinį klausimą: „Tikriausiai jis jiems pasakė:„ Jei jums vėl atsitiks bėda, tada ... “).

5. Pagal preliminarų planą vieno iš vaikų parengti pasakojimą visai paveikslėlių serijai (atliekama stipresnėje vaikų grupėje).

Istorijos planas:

§ Kas ir ką veikė pievelėje?

§ Kas nutiko toliau?

Kur zuikiai bėgo?

§ Kaip jiems pavyko pabėgti nuo piktojo tigro?

§ Kuo ši istorija baigėsi?

Kuriant pasakojimą naudojami užduodantys klausimai, paveikslėlio ar jo detalės nuorodos.

6. Pratimas renkantis šių žodžių apibrėžimus (pasakos veikėjų charakteristikos):

zuikiai - juokingi, išradingi; tigras - baisus, žiaurus (blogis); dramblys – malonus, stiprus ir pan.

7. Surašytos istorijos papildymas kitų vaikų pagalba (naudojant vaiko pasakojimo įrašą).

8. Vaikų pasakojimų analizė. Atkreipiamas dėmesys į pateikimo išsamumą ir nuoseklumą, kalbos gramatinį taisyklingumą, kūrybiškumo elementų pasireiškimą vaikų pasakojimuose.

IŠVADA

Darnios kalbos ugdymas yra pagrindinė vaikų kalbos ugdymo užduotis. Pirmiausia tai lemia jo socialinė reikšmė ir vaidmuo formuojant asmenybę. Sujungta kalba yra pati sudėtingiausia forma kalbos veikla. Būtent nuoseklioje kalboje realizuojama pagrindinė, komunikacinė, kalbos ir kalbėjimo funkcija.

Ypatinga kryptis yra nuoseklios kalbos formavimas vyresniems ikimokyklinio amžiaus vaikams, turintiems OHP, pagrįstą žaidimo technika korekcinis darbas, prisidedant prie visaverčio kalbinio bendravimo įgūdžių įsisavinimo, gebėjimo laisviau vartoti įvairias sintaksines, gramatines ir morfologines kalbos formas.

Tyrimo metu buvo nagrinėjami rišlios kalbos formavimosi ypatumai vyresniems ikimokyklinukams, turintiems OHP. Teorinė mokslinės ir metodinės literatūros šia tema analizė parodė, kad nuoseklaus teiginio formavimui įvairiose vaikų kategorijose siūlomi įvairūs metodai. Todėl nuoseklios monologinės kalbos formavimo problema yra viena aktualiausių logopedijoje.

Išsiaiškinimo eksperimento ikimokyklinėje įstaigoje rezultatai parodė, kad vyresnio amžiaus ikimokyklinukai, turintys OHP, patiria didelių sunkumų formuodami ir įsisavindami nuoseklų teiginį, todėl korekcinių užsiėmimų eigoje daroma daug klaidų. Daugumai vyresnių ikimokyklinio amžiaus vaikų, turinčių OHP, nuoseklūs posakiai dažnai būna trumpi, susidedantys iš vieno ar dviejų žodžių; pastebimas teiginių nenuoseklumas, net jei vaikas perteikia pažįstamo teksto turinį; vaikų teiginiai susideda iš atskirų fragmentų, kurie logiškai nesusiję vienas su kitu;

Pažymėtina, kad šiuo metu iškyla tikras prieštaravimas tarp poreikio efektyviai koreguoti rišlią vaikų, turinčių ŪHP, kalbą, objektyvaus reikalavimų, keliamų nuoseklios mokinių kalbos ugdymui einant į mokyklą, padidinimo ir nepakankamumas šiuolaikinės technologijos logopedinis darbas, korekcinių metodų trūkumas, žaidimo technikos nuoseklios kalbos formavimas, atskleidžiant efektyvios korekcijos algoritmą logopediniuose užsiėmimuose.

Akivaizdus poreikis tobulinti tradicinius metodus ir metodus, taip pat ieškoti naujesnių, efektyvesnių moksliškai pagrįstų būdų nuosekliai monologinei ikimokyklinio amžiaus vaikų, sergančių ONR, kalbėjimui ugdyti.

Vera Vasiljeva
Pamoka toliau kalbos raida„Istorijos rinkinys pagal siužetą „Tikras draugas“

Tikslas: mokyti vaikus sukurti istoriją iš istorijos.

Užduotys:

1. Kognityvinis plėtra

Mokykite vaikus logiškai, nuosekliai sudaryti ir papasakoti pasakojimą pagal siužeto paveikslą remiantis modeliu ir mokytojo klausimais.

Pataisykite teisingą žodžių vartojimą vaikų žodyne "dviratis", "bagažinė", "rėmas".

2. Kalbos raida.

Tobulėti mokymosi įgūdžių veikla: galimybė atsakyti į klausimus pilnais atsakymais, valdyti skleidžiamus garsus.

3. Socialinis-komunikacinis plėtra:

Ugdykite norą ir norą padėti sunkioje situacijoje Kiti žmonės;

Ugdykite gebėjimą atidžiai klausytis savo bendražygių, netrukdyti.

4. Meninis ir estetinis plėtra:

Formuoti įgūdį atidžiai klausytis poetinio kūrinio, emociškai teisingai į jį reaguoti;

5. Fizinis plėtra:

Tobulėti bendrieji motoriniai įgūdžiai per fizines minutes, vystytis Vaikų tempo-ritminiai gebėjimai.

Įranga: laiškas, "gėlė-septyni gėlė", nuotrauka Tkačenko« Tikras draugas» , analizės schemos istorija, rašikliai, spalvoti pieštukai.

I. Org. momentas.

Logopedas: „Tas, kuris įvardins bet kokią transporto rūšį, atsisės“.

II. Pagrindinė dalis.

Logopedas: „Vaikinai, šįryt gavau laišką, bet žiūrėk, viskas šlapia. Tikriausiai jį atnešęs paštininkas netyčia įmetė į balą. Įdomu, kas tai parašė. Ar jums, vaikinai, smalsu sužinoti, iš ko tai? Dabar aš jį perskaitysiu.

"Sveiki bičiuliai! Mano vardas Olya. Aš einu į pirmą klasę. Mūsų klasėje yra vienas nuostabus berniukas. Aš noriu tavęs apie tai pasakyk. Jo vardas Alioša. Jis - tikras draugas, labai malonus žmogus. Jis visada ateina į pagalbą vaikams ir suaugusiems sunkiais laikais, kai jiems blogai ir sunkiai. O Alioša man padėjo, kai jaučiausi blogai. Kartą taip atsitiko“.

O ir tada vaikinai nemoka perskaityti laiško, visi sakiniai susilieja su vandeniu, neaišku, kas parašyta. Bet tu gali pažiūrėti paveikslėlį kurį Olya atsiuntė kartu su laišku. NUO nuotraukoje nieko neatsitiko. Kviečiu pasižiūrėti nufotografuokite ir pagalvokite apie tai kas nutiko Olai ir parašyk apie tai istoriją.

Logopedas: „Vaikinai, ką jūs manote, kam galima paskambinti Tikras draugas? (tas, kuris ateina pas padėti kitam, nepalieka jo sunkiais laikais, nestovi nuošalyje).

O dabar pažiūrėk paveikslėlį ir atsakyti klausimus:

Kaip manote, kada tai buvo?

Kur vaikinai? (kieme)

Kodėl berniukas sustojo ir nulipo nuo dviračio?

Kas nutiko mergaitei?

Kaip Olya galėjo susižaloti koją?

Ar ji turi rimtą traumą? Kodėl taip manai?

Į ką berniukas rodo? Kodėl?

Ant kokios dviračio dalies berniukas gali užmauti mergaitę? (ant bagažinės, ant rėmo)

Ar lengva merginai su žaizda ant kojos vaikščioti? Kodėl?

Kaip Aliošai sekasi? (gerai, teisingai)

Koks tokio berniuko vardas? (Tikras draugas)

III. Fizminutka

Atsistokite, mažyte, stovėkite ratu

aš tavo draugas ir tu esi mano draugas.

Pasukite į kairę, pasukite į dešinę

Ir šypsokis vienas kitam.

Rankos ištiestos į saulę

Spinduliai buvo sugauti ir prispausti prie krūtinės.

Su šiuo spinduliu mano krūtinėje

Jūs matote pasaulį aiškiau

IV. Logopedas: "Klausyk istorija kurį aš sudarė apie Aliošu ir Oliją. ir tada tu papasakok man apie tuos vyrukus.

Pavyzdys istorija:

„Tai buvo šilta vasaros diena, saulėta diena, Olya su ja draugės išėjo pasivaikščioti į kiemą. Vasarą į kiemą susirinkdavo daug vaikų. Berniukai žaidė smėlio dėžėje, o vyresni vaikinai važinėjo dviračiais. Olya ir mergaitės nusprendė pažaisti žaidimą "katė ir pelė". "Katė" buvo Lena ir pelė "Olya". Olya, bėga nuo "katės"- Lena, suklupo ant akmens ir nukrito. Mergina graudžiai verkė, jai labai skaudėjo, ant kojos pasirodė kraujo. Tuo metu Alioša dviračiu privažiavo prie merginų, matė, kas atsitiko, ir negalėjo atsitraukti. Alioša pasiūlė Oljai savo pagalbą, iš kišenės ištraukė nosinę, nušluostė mergaitės koją kraują ir padėjo Oljai užlipti ant dviračio bagažinės. Vaikinas merginą parsivežė namo. Taip jie elgiasi tikri draugai».

v. Vaikų pasakojimai.

Mokytoja logopedė: „Vaikinai, pirmiausia nurodykite vardą istorija, tada pakalbėkite apie tai, kada šis incidentas įvyko, kur; kaip Olya kojoje atsirado žaizda; pabaigoje papasakoti istoriją apie kaip Alioša padėjo merginai. pasirinkti pirmąjį skaičiuojantis pasakotojas:

Ežiukas, ežiukas, ekscentriškas,

Nusivilko spygliuotą striukę

Turime pasirinkti vaikštynę“.

Vaikų pasakojimai. (klasis istorijos pagal schemą)

Mokytoja logopedė: „Vaikai, pažiūrėkite, ką dar Olya mums atsiuntė. Tai draugystės gėlė. Dabar aš jums padovanosiu po žiedlapį, o jūs rašysite linkėjimus ar nupiešite po gėlytę, saulutę ar tiesiog šypseną mūsų berniukams, kurie jau seniai serga. o kai pasveiks ir ateis pas mus, duosim.

Jūs visi puikūs!"

Susijusios publikacijos:

Istorijos kūrimas pagal siužetą „Atėjo raudona vasara“ Tikslai: suaktyvinti ir atnaujinti temos žodyną; tobulinti įgūdžius sudaryti istoriją pagal siužetą; susietos kalbos raida.

Integruota pamoka parengiamojoje grupėje „Aprašomosios istorijos sudarymas pagal siužetą „Auksinis ruduo“ Tema: Aprašomosios istorijos kūrimas pagal siužetinį paveikslą „Auksinis ruduo“. Uždaviniai: Toliau formuoti gebėjimą kurti pasakojimą pagal.

GCD apžvalgos ir istorijos pagal siužeto paveikslą „Šeima“ sudarymo santrauka PASAKOJOS APIE PAVEIKSLĄ SVARSTYMAS IR SUDARYMAS „ŠEIMA“ Vidurinė grupė. Tikslas: ugdyti gebėjimą pasakoti istorijos turinį.

GCD santrauka „Istorijos sudarymas pagal siužetą „Ankstyvas pavasaris“ Tiesiogiai edukacinių užsiėmimų su grupės vaikais, ruošiantis mokyklai, santrauka. Tema: Istorijos kūrimas pagal siužetą.

Kalbos raidos pamokos „Istorijos kūrimas iš paveikslėlio“ santrauka Tikslas: išmokyti vaikus parašyti trumpą aprašomąją istoriją pagal paveikslėlį. Uždaviniai: supažindinti su augintiniais išmokti lyginti gaidį ir.

Uždaviniai: Ugdykite norą iš paveikslo sukurti istoriją. Išmokykite vaikus sudaryti istoriją iš paveikslėlio, įtraukiant tiksliausius žodžius.

Istorijos kūrimas pagal siužetinių paveikslėlių seriją.

Siužetinių paveikslėlių serija, skirta savarankiškam vaikų istorijų rinkimui.

Balionas.

Suaugęs prašo vaiko išdėlioti siužetinės nuotraukos logiška seka atsakykite į klausimus pilnu atsakymu ir patys parašykite istoriją

1. Atsakykite į klausimus:
Kas ir kur pametė balioną?
Kas rado kamuolį aikštėje?
Kas buvo pelė ir koks jo vardas?
Ką pelė veikė lauke?
Ką pelė padarė su kamuoliuku?
Kaip baigėsi žaidimas su kamuoliu?

2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Balionas“.

Merginos lauke draskė rugiagėlę ir pametė balioną. Per lauką perbėgo pelytė Mitka. Jis ieškojo saldžių avižų grūdelių, bet vietoj to žolėje rado balioną. Mitka pradėjo pūsti balioną. Jis pūtė ir pūtė, o kamuolys darėsi vis didesnis ir didesnis, kol pavirto didžiuliu raudonu kamuoliuku. Papūtė vėjelis, pakėlė Mitką su balionu ir nunešė jį virš lauko.

Vikšrų namas.

1. Atsakykite į klausimus:
Apie ką rašysime?
Pasakyk man, kas buvo vikšras ir koks jo vardas?
Ką veikė vikšras vasarą?
Kur kažkada šliaužė vikšras? Ką tu ten pamatei?
Ką vikšras padarė obuoliui?
Kodėl vikšras nusprendė likti obuolyje?
Ką vikšras padarė savo naujuose namuose?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Namas vikšrui“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Gyveno – gyveno jaunas, žalias vikšras. Jos vardas buvo Nastya. Ji gerai gyveno vasarą: laipiojo medžiais, valgė lapus, kaitinosi saulėje. Tačiau vikšras neturėjo namo ir svajojo jį rasti. Kartą vikšras užropojo ant obels. Pamačiau didelį raudoną obuolį ir pradėjau jį graužti. Obuolys buvo toks skanus, kad vikšras nepastebėjo, kaip jis prasigraužia. Vikšras Nastja nusprendė likti obuolyje. Ten ji jautėsi šiltai ir patogiai. Netrukus vikšras savo būste padarė langą ir duris. Gavo nuostabų namą

Naujųjų metų pasiruošimas.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.


1. Atsakykite į klausimus:
Kokia šventė artėjo?
Kaip manote, kas nupirko eglutę ir įdėjo į kambarį?
Pasakyk man, koks buvo medis.
Kas atėjo papuošti Kalėdų eglutės? Pagalvokite apie vardus vaikams.
Kaip vaikai papuošė eglutę?
Kodėl į kambarį buvo įneštos kopėčios?
Ką mergina valgė ant galvos?
Kur vaikai padėjo Kalėdų Senelio žaislą?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Ruošiasi Naujiesiems metams“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Artėjo Naujųjų metų išvakarės. Tėtis nupirko aukštą, pūkuotą, žalią eglutę ir pastatė į prieškambarį. Pavelas ir Lena nusprendė papuošti eglutę. Pavelas išėmė dėžutę su kalėdiniais papuošimais. Vaikai ant eglutės pakabino vėliavėles ir spalvingus žaisliukus. Lena negalėjo pasiekti eglės viršūnės ir paprašė Pavelo atnešti kopėčias. Kai Pavelas prie eglės įrengė kopėčias, Lena ant eglės viršūnės pritvirtino auksinę žvaigždę. Kol Lena grožėjosi papuošta eglute, Pavelas nubėgo į sandėliuką ir atnešė dėžutę su žaisliniu Kalėdų seneliu. Vaikai pasodino Kalėdų Senelį po eglute ir patenkinti išbėgo iš salės. Šiandien tėvai ves vaikus į parduotuvę, kad išrinktų naujų kostiumų Naujųjų metų karnavalui.

Blogas pasivaikščiojimas.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.



1. Atsakykite į klausimus:
Įvardykite, ką matote paveikslėlyje. Sugalvokite vardą berniukui ir pravardę šuniui.
Kur berniukas vaikščiojo su savo šunimi
Ką šuo pamatė ir kur pabėgo?
Kas išskrido iš ryškios gėlės?
Ką mažoji bitė veikė gėlėje?
Kodėl bitė įkando šuniui?
Kas atsitiko šuniui po bitės įgėlimo?
Pasakyk man, kaip berniukas padėjo savo šuniui?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Nesėkmingas pasivaikščiojimas“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Stasas ir šuo Soyka vaikščiojo parko alėja. Džejus pamatė ryškią gėlę ir nubėgo jos pauostyti. Šuo palietė gėlę nosimi ir ši siūbavo. Iš gėlės išskrido maža bitė. Ji rinko saldų nektarą. Bitė supyko ir įkando šuniui į nosį. Šuns nosis buvo ištinusi, iš akių riedėjo ašaros. Jay nuleido uodegą. Stasas susirūpino. Iš krepšio jis išsiėmė plėvelę ir prikišo šuniui ant nosies. Skausmas atslūgo. Šuo apsilaižė Stasiui į skruostą ir vizgino uodegą. Draugai skubėjo namo.

Kaip pelė piešia tvorą.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Sugalvokite pelės slapyvardį, apie kurį kalbėsite istorijoje.
Ką mažoji pelytė nusprendė veikti laisvą dieną?
Ką pelė pirko parduotuvėje?
Pasakykite, kokios spalvos buvo dažai kibiruose
Kokiais dažais pelė nudažė tvorą?
Kokiais dažais pelė piešė gėles ir lapus ant tvoros?
Pagalvokite apie šios istorijos tęsinį.
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos „Kaip pelė piešė tvorą“ pavyzdys.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Poilsio dieną pelytė Proška nusprendė nudažyti tvorą prie savo namų. Ryte Proshka nuėjo į parduotuvę ir iš parduotuvės nusipirko tris kibirus dažų. Atidariau ir pamačiau: viename kibire - raudoni dažai, kitame - oranžiniai, o trečiame - žali dažai. Pelytė Proša paėmė teptuką ir pradėjo dažyti tvorą oranžiniais dažais. Kai tvora buvo nudažyta, pelė teptuką panardino į raudonus dažus ir nupiešė gėles. Prosha dažė lapus žaliais dažais. Kai darbai buvo atlikti, draugai atvažiavo aplankyti pelės pažiūrėti naujos tvoros.

Ančiukas ir vištiena.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.



1. Atsakykite į klausimus:
Sugalvokite ančiukui ir vištienai pravardes.
Koks metų laikas pavaizduotas nuotraukose?
Kaip manote, kur dingo ančiukas ir vištiena?
Papasakokite, kaip draugai perplaukė upę:
Kodėl viščiukas nepateko į vandenį?
Kaip ančiukas padėjo jaunikliui plaukti į kitą pusę?
Kaip baigėsi ši istorija?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Ančiukas ir vištiena“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Vasaros dieną ančiukas Kuzya ir vištiena Tsypa išvyko aplankyti kalakuto. Kalakutas gyveno su kalakuto tėčiu ir kalakuto mama kitoje upės pusėje. Prie upės atėjo ančiukas Kuzya ir vištiena Tsypa. Kuzya nukrito į vandenį ir nuplaukė. Jauniklis į vandenį nėjo. Viščiukai nemoka plaukti. Tada ančiukas Kuzya pagriebė žalią vandens lelijos lapą ir uždėjo ant jo Chick. Vištiena plūduriavo ant lapo, o ančiukas stūmė jį iš nugaros. Netrukus draugai perėjo į kitą pusę ir susitiko su kalakutu.

Sėkminga žvejyba.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Kas vieną vasarą žvejojo? Sugalvokite katės ir šuns slapyvardžius.
Ką tavo draugai pasiėmė su savimi?
Kur draugai apsigyveno žvejoti?
Kaip manote, ką katė pradėjo rėkti, kai pamatė, kad plūdė pateko po vandeniu?
Kur katė išmetė sugautą žuvį?
Kodėl katė nusprendė pavogti žuvį, kurią šuo pagavo?
Papasakokite, kaip šuniui pavyko pagauti antrą žuvį.
Ar manote, kad katė ir šuo vis dar kartu žvejoja?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Sėkminga žvejyba“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Vieną vasarą katinas Timotiejus ir šuo Polkanas išvyko žvejoti. Katė paėmė kibirą, o šuo – meškerę. Jie atsisėdo ant upės kranto ir pradėjo žvejoti. Plūdė pateko po vandeniu. Timofejus pradėjo garsiai šaukti: „Žvej, žvejok, trauk, trauk“. Polkanas ištraukė žuvį, o katė įmetė ją į kibirą. Šuo antrą kartą įmetė masalą į vandenį, tačiau šį kartą pagavo seną batą. Pamatęs batą, Timothy nusprendė nesidalinti žuvimi su Polkanu. Katė greitai pasiėmė kibirą ir nubėgo namo vakarienės. Ir Polkanas iš savo bato išpylė vandenį, o ten buvo dar viena žuvis. Nuo to laiko šuo ir katė kartu nevažiavo žvejoti.

Išradinga pelė.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Sugalvokite mergaitei vardą, slapyvardžius katei, pelytei.
Pasakyk man, kas gyveno mergaitės namuose.
Ką mergina įpylė į katės dubenį?
Ką padarė katė?
Kur išbėgo pelė ir ką jis pamatė katės dubenyje?
Ką pelytė darė, kad gėrė pieną?
Kas nustebino katę, kai ji pabudo?
Pagalvokite apie šios istorijos tęsinį.
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Išradinga pelytė“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Nataša į dubenį įpylė pieno katei Cherry. Katė išgėrė truputį pieno, uždėjo ausis ant pagalvės ir užmigo. Tuo metu iš už spintos išbėgo pelytė Tiška. Jis apsidairė ir pamatė katės dubenyje pieną. Pelė norėjo pieno. Jis užlipo ant kėdės ir iš dėžutės ištraukė ilgą makaroną. Pelytė Tiška tyliai prislinko prie dubens, įdėjo makaronus į pieną ir išgėrė. Cherry katė išgirdo triukšmą, pašoko ir pamatė tuščią dubenį. Katė nustebo, ir pelė nubėgo atgal už spintos.

Kaip varna augino žirnius.



Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Kaip manote, kuriuo metų laiku gaidys ėjo per lauką?
Ką gaidys parsinešė namo?
Kas pastebėjo gaidį?
Ką varna padarė, kad valgė žirnius?
Kodėl varna nesuvalgė visų žirnių?
Kaip paukštis pasėjo žirnių sėklas į žemę?
Kas pasirodė iš žemės po lietaus?
Kada ant augalų atsirado žirnių ankštys?
Kodėl varna buvo laiminga?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos „Kaip varna žirnius augino“ pavyzdys.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Ankstyvą pavasarį per lauką ėjo gaidys ir ant pečių nešė sunkų maišą žirnių.

Gaidys pastebėjo varną. Ji bakstelėjo snapu į maišą ir nuplėšė pleistrą. Iš maišo iškrito žirniai. Varna pradėjo vaišintis saldžiais žirneliais, o pavalgiusi nusprendė užsiauginti savo derlių. Paukštis letenomis sutrypė kelis žirnius į žemę. Ateina lietus. Labai greitai iš žemės pasirodė jauni žirnių ūgliai. Vasaros viduryje ant šakų pasirodė tankios ankštys su dideliais žirniais viduje. Varna žiūrėjo į jos augalus ir džiaugėsi gausiu žirnių derliumi, kurį pavyko užauginti.

Siužetinių paveikslėlių serija, skirta savarankiškam vaikų istorijų rinkimui.

Balionas.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir pačiam sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Kas ir kur pametė balioną?
Kas rado kamuolį aikštėje?
Kas buvo pelė ir koks jo vardas?
Ką pelė veikė lauke?
Ką pelė padarė su kamuoliuku?
Kaip baigėsi žaidimas su kamuoliu?

2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Balionas“.

Merginos lauke draskė rugiagėlę ir pametė balioną. Per lauką perbėgo pelytė Mitka. Jis ieškojo saldžių avižų grūdelių, bet vietoj to žolėje rado balioną. Mitka pradėjo pūsti balioną. Jis pūtė ir pūtė, o kamuolys darėsi vis didesnis ir didesnis, kol pavirto didžiuliu raudonu kamuoliuku. Papūtė vėjelis, pakėlė Mitką su balionu ir nunešė jį virš lauko.

Vikšrų namas.

1. Atsakykite į klausimus:
Apie ką rašysime?
Pasakyk man, kas buvo vikšras ir koks jo vardas?
Ką vikšras veikė vasarą?
Kur kažkada šliaužė vikšras? Ką tu ten matai?
Ką vikšras padarė obuoliui?
Kodėl vikšras nusprendė likti obuolyje?
Ką vikšras padarė savo naujuose namuose?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Namas vikšrui“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Gyveno – gyveno jaunas, žalias vikšras. Jos vardas buvo Nastya. Ji gerai gyveno vasarą: laipiojo medžiais, valgė lapus, kaitinosi saulėje. Tačiau vikšras neturėjo namo ir svajojo jį rasti. Kartą vikšras užropojo ant obels. Pamačiau didelį raudoną obuolį ir pradėjau jį graužti. Obuolys buvo toks skanus, kad vikšras nepastebėjo, kaip jis prasigraužia. Vikšras Nastja nusprendė likti obuolyje. Ten ji jautėsi šiltai ir patogiai. Netrukus vikšras savo būste padarė langą ir duris. Gavo nuostabų namą

Naujųjų metų pasiruošimas.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.


1. Atsakykite į klausimus:
Kokia šventė artėjo?
Kaip manote, kas nupirko eglutę ir įdėjo į kambarį?
Pasakyk man, koks buvo medis.
Kas atėjo papuošti Kalėdų eglutės? Pagalvokite apie vardus vaikams.
Kaip vaikai papuošė eglutę?
Kodėl į kambarį buvo įneštos kopėčios?
Ką mergina valgė ant galvos?
Kur vaikai padėjo Kalėdų Senelio žaislą?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Ruošiasi Naujiesiems metams“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Artėjo Naujųjų metų išvakarės. Tėtis nupirko aukštą, pūkuotą, žalią eglutę ir pastatė į prieškambarį. Pavelas ir Lena nusprendė papuošti eglutę. Pavelas išėmė dėžutę su kalėdiniais papuošimais. Vaikai ant eglutės pakabino vėliavėles ir spalvingus žaisliukus. Lena negalėjo pasiekti eglės viršūnės ir paprašė Pavelo atnešti kopėčias. Kai Pavelas prie eglės įrengė kopėčias, Lena ant eglės viršūnės pritvirtino auksinę žvaigždę. Kol Lena grožėjosi papuošta eglute, Pavelas nubėgo į sandėliuką ir atnešė dėžutę su žaisliniu Kalėdų seneliu. Vaikai pasodino Kalėdų Senelį po eglute ir patenkinti išbėgo iš salės. Šiandien tėvai ves vaikus į parduotuvę, kad išrinktų naujų kostiumų Naujųjų metų karnavalui.

Blogas pasivaikščiojimas.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.



1. Atsakykite į klausimus:
Įvardykite, ką matote paveikslėlyje. Sugalvokite vardą berniukui ir pravardę šuniui.
Kur berniukas vaikščiojo su savo šunimi
Ką šuo pamatė ir kur pabėgo?
Kas išskrido iš ryškios gėlės?
Ką mažoji bitė veikė gėlėje?
Kodėl bitė įkando šuniui?
Kas atsitiko šuniui po bitės įgėlimo?
Pasakyk man, kaip berniukas padėjo savo šuniui?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Nesėkmingas pasivaikščiojimas“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Stasas ir šuo Soyka vaikščiojo parko alėja. Džejus pamatė ryškią gėlę ir nubėgo jos pauostyti. Šuo palietė gėlę nosimi ir ši siūbavo. Iš gėlės išskrido maža bitė. Ji rinko saldų nektarą. Bitė supyko ir įkando šuniui į nosį. Šuns nosis buvo ištinusi, iš akių riedėjo ašaros. Jay nuleido uodegą. Stasas susirūpino. Iš krepšio jis išsiėmė plėvelę ir prikišo šuniui ant nosies. Skausmas atslūgo. Šuo apsilaižė Stasiui į skruostą ir vizgino uodegą. Draugai skubėjo namo.

Kaip pelė piešia tvorą.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Sugalvokite pelės slapyvardį, apie kurį kalbėsite istorijoje.
Ką mažoji pelytė nusprendė veikti laisvą dieną?
Ką pelė pirko parduotuvėje?
Pasakykite, kokios spalvos buvo dažai kibiruose
Kokiais dažais pelė nudažė tvorą?
Kokiais dažais pelė piešė gėles ir lapus ant tvoros?
Pagalvokite apie šios istorijos tęsinį.
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos „Kaip pelė piešė tvorą“ pavyzdys.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Poilsio dieną pelytė Proška nusprendė nudažyti tvorą prie savo namų. Ryte Proshka nuėjo į parduotuvę ir iš parduotuvės nusipirko tris kibirus dažų. Atidariau ir pamačiau: viename kibire - raudoni dažai, kitame - oranžiniai, o trečiame - žali dažai. Pelytė Proša paėmė teptuką ir pradėjo dažyti tvorą oranžiniais dažais. Kai tvora buvo nudažyta, pelė teptuką panardino į raudonus dažus ir nupiešė gėles. Prosha dažė lapus žaliais dažais. Kai darbai buvo atlikti, draugai atvažiavo aplankyti pelės pažiūrėti naujos tvoros.

Ančiukas ir vištiena.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.



1. Atsakykite į klausimus:
Sugalvokite ančiukui ir vištienai pravardes.
Koks metų laikas pavaizduotas nuotraukose?
Kaip manote, kur dingo ančiukas ir vištiena?
Papasakokite, kaip draugai perplaukė upę:
Kodėl viščiukas nepateko į vandenį?
Kaip ančiukas padėjo jaunikliui plaukti į kitą pusę?
Kaip baigėsi ši istorija?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Ančiukas ir vištiena“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Vasaros dieną ančiukas Kuzya ir vištiena Tsypa išvyko aplankyti kalakuto. Kalakutas gyveno su kalakuto tėčiu ir kalakuto mama kitoje upės pusėje. Prie upės atėjo ančiukas Kuzya ir vištiena Tsypa. Kuzya nukrito į vandenį ir nuplaukė. Jauniklis į vandenį nėjo. Viščiukai nemoka plaukti. Tada ančiukas Kuzya pagriebė žalią vandens lelijos lapą ir uždėjo ant jo Chick. Vištiena plūduriavo ant lapo, o ančiukas stūmė jį iš nugaros. Netrukus draugai perėjo į kitą pusę ir susitiko su kalakutu.

Sėkminga žvejyba.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Kas vieną vasarą žvejojo? Sugalvokite katės ir šuns slapyvardžius.
Ką tavo draugai pasiėmė su savimi?
Kur draugai apsigyveno žvejoti?
Kaip manote, ką katė pradėjo rėkti, kai pamatė, kad plūdė pateko po vandeniu?
Kur katė išmetė sugautą žuvį?
Kodėl katė nusprendė pavogti žuvį, kurią šuo pagavo?
Papasakokite, kaip šuniui pavyko pagauti antrą žuvį.
Ar manote, kad katė ir šuo vis dar kartu žvejoja?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Sėkminga žvejyba“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Vieną vasarą katinas Timotiejus ir šuo Polkanas išvyko žvejoti. Katė paėmė kibirą, o šuo – meškerę. Jie atsisėdo ant upės kranto ir pradėjo žvejoti. Plūdė pateko po vandeniu. Timofejus pradėjo garsiai šaukti: „Žvej, žvejok, trauk, trauk“. Polkanas ištraukė žuvį, o katė įmetė ją į kibirą. Šuo antrą kartą įmetė masalą į vandenį, tačiau šį kartą pagavo seną batą. Pamatęs batą, Timothy nusprendė nesidalinti žuvimi su Polkanu. Katė greitai pasiėmė kibirą ir nubėgo namo vakarienės. Ir Polkanas iš savo bato išpylė vandenį, o ten buvo dar viena žuvis. Nuo to laiko šuo ir katė kartu nevažiavo žvejoti.

Išradinga pelė.

Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Sugalvokite mergaitei vardą, slapyvardžius katei, pelytei.
Pasakyk man, kas gyveno mergaitės namuose.
Ką mergina įpylė į katės dubenį?
Ką padarė katė?
Kur išbėgo pelė ir ką jis pamatė katės dubenyje?
Ką pelytė darė, kad gėrė pieną?
Kas nustebino katę, kai ji pabudo?
Pagalvokite apie šios istorijos tęsinį.
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos pavyzdys „Išradinga pelytė“.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Nataša į dubenį įpylė pieno katei Cherry. Katė išgėrė truputį pieno, uždėjo ausis ant pagalvės ir užmigo. Tuo metu iš už spintos išbėgo pelytė Tiška. Jis apsidairė ir pamatė katės dubenyje pieną. Pelė norėjo pieno. Jis užlipo ant kėdės ir iš dėžutės ištraukė ilgą makaroną. Pelytė Tiška tyliai prislinko prie dubens, įdėjo makaronus į pieną ir išgėrė. Cherry katė išgirdo triukšmą, pašoko ir pamatė tuščią dubenį. Katė nustebo, ir pelė nubėgo atgal už spintos.

Kaip varna augino žirnius.



Suaugęs paprašo vaiko išdėstyti siužetus logiška seka, atsakyti į klausimus išsamiu atsakymu ir savarankiškai sukurti istoriją.

1. Atsakykite į klausimus:
Kaip manote, kuriuo metų laiku gaidys ėjo per lauką?
Ką gaidys parsinešė namo?
Kas pastebėjo gaidį?
Ką varna padarė, kad valgė žirnius?
Kodėl varna nesuvalgė visų žirnių?
Kaip paukštis pasėjo žirnių sėklas į žemę?
Kas pasirodė iš žemės po lietaus?
Kada ant augalų atsirado žirnių ankštys?
Kodėl varna buvo laiminga?
2. Sukurkite istoriją.

Istorijos „Kaip varna žirnius augino“ pavyzdys.

Pasaka vaikui neskaitoma, bet gali būti naudojama kaip pagalbinė priemonė, iškilus sunkumams rengiant vaikišką, autorinę istoriją.

Ankstyvą pavasarį per lauką ėjo gaidys ir ant pečių nešė sunkų maišą žirnių.

Gaidys pastebėjo varną. Ji bakstelėjo snapu į maišą ir nuplėšė pleistrą. Iš maišo iškrito žirniai. Varna pradėjo vaišintis saldžiais žirneliais, o pavalgiusi nusprendė užsiauginti savo derlių. Paukštis letenomis sutrypė kelis žirnius į žemę. Ateina lietus. Labai greitai iš žemės pasirodė jauni žirnių ūgliai. Vasaros viduryje ant šakų pasirodė tankios ankštys su dideliais žirniais viduje. Varna žiūrėjo į jos augalus ir džiaugėsi gausiu žirnių derliumi, kurį pavyko užauginti.