Конспект заняття з теми звук м. Конспект відкритого заняття з абеткознавства на тему: «звуки,

, Конкурс «Презентація до уроку»

Презентація до уроку


























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку: закріпити знання дітей про приголосні звуки та літери; вчитися розрізняти звуки за артикуляцією, відрізняти звуки та букву, яка їх позначає. Розвивати фонематичний слух, увага, логічне мислення, пам'ять, дрібну моторику

Обладнання: презентація, мультимедійний пристрій, зошити, ручки червоного, синього та зеленого кольорів.

Хід заняття

1. Організаційний момент

.

Сяде той, у імені якого є звук [І].

Психогімнастика. Логопед: Яке буває вираз обличчя у мами та тата, коли вони гніваються? Що ви робите, коли вас лають (Слайд 1) (плачемо, сумуємо, ховаємося, захищаємося, мовчимо, вибачаємося – діти мімікою виражають різний емоційний стан). Розігруються 2-3 сценки.

2. Повідомлення теми заняття.

(Показ слайду 2)

Що це? - Будинок. Який останній звук у слові дім? (Звук [М]). У цьому будинку живуть бабуся, дідусь, тато, мама, діти – син та донька на прізвище Михайлові. Скажіть одним словом – “родина” (Слайд 3). Який третій звук у цьому слові? (Звук [М'])– Сьогодні ми вчитимемося розрізняти звуки [М]– [М']та літеру, яка позначає ці звуки на листі. Літера М. (Слайд 4)

3. Характеристика звуків за артикуляційними та акустичними ознаками.

Логопед: Подивіться на мої губи, вони трохи посміхаються, коли вимовляють звук [М'], і трохи гніваються, коли вимовляють звук [М].

М – нам губи звук стуляє!
Звуку голос допомагає.(Профіль звуку [М]– (Слайд 5),

Позначення звуків кольоровими символами та “дзвінками” (Слайд 6)

4. Розвиток фонематичного слуху. Гра "Твердий - м'який"

Логопед: Сім'я Михайлових – дружня. Вони разом працюють і разом відпочивають, люблять грати у різні ігри. Папа Матвій пропонує вам пограти у гру “Твердий – м'який”. Якщо почуєте звук [М], піднімайте синій квадратик, а якщо почуєте звук [М'], то піднімайте зелений квадратик. ( Слова: літак, малина, мед, міст, милий, мала, м'ясо, борошно, ведмідь, муха) Логопед:А на що схожа буква М?

Літера М з двома горбами, Як верблюд - дивіться самі (Слайд 6)

Взялися за руки друзі.
І сказали: “Ти та я – це ми!
А тим часом
вийшла літера М.
А.Шибаєв (Слайд 7)

Логопед: Онукам Міті та Майї дуже подобається грати і з бабусею Машею.

5. Розвиток уваги, пам'яті, логічного мислення. Гра "Четвертий зайвий".

Логопед: Подивіться на картинки, назвіть їх, знайдіть зайве слово, поясніть, чому ви так вважаєте.

Зразок відповіді: Я вважаю, що слово “будинок” є “зайвим”, тому що звук [М] наприкінці слова, а у всіх словах чується на початку слова.

(Олія, машина, малюк, хата -Слайд 9),
(М'яч, мед, крейда, море-Слайд 10)
(Морозиво, м'ясо , мило, муха-Слайд 11), (2 варіанти відповіді)
(Мати, монети, міст, мотоцикл-слайд 12).

Чим схожі слова? (молоко, молоток – Слайд 13) ( Починаються на твердий приголосний звук [М], у кожному слові 3 мови, пишуться з голосною буквою О). У чому розходження?

Логопед: З дідусем Мишком діти люблять щось майструвати, постукати молоточком і подивитися цікаві фільми (слайд15).

6. Фізмінка - "Молоточки"(Слайд14).

О.С. – ноги – на ширині плечей, руки опущені. Пальці стиснуті в кулачок.

– Кулачок об кулачок постукали – чок та чок. Молоточки тук-тук-тук. По гвоздиках стук-стук-стук. Молоточки тук-тук, по гвоздиках стук-стук. Молоточки тук-тук-тук. По гвоздиках стук-стук-стук. (Повтор – 2 рази під музику, діти виконують відповідні рухи)

7. Читання складів та чистомовок.

Ма-ма-ма – вдома я сама.
Му-му-му – молоко кому?
Мо-мо-мо – їмо ескімо.
Ми-ми-ми – прочитали книгу ми.
Мі-мі-мі - співаємо ноту мі. (Слайд 17).

8. Лист складів з літерою М (

різнокольоровими ручками ) у зошиті.

Логопед: Мама вчить Мітю та Майю писати літери, склади та слова.

Склади – МА, МУ, МО, МИ, МІ,
Слова - Мама, ам, розум.

9. Підсумок заняття.

З якими звуками познайомились? Чим вони схожі? У чому їхня відмінність?

Корекційно-розвиваючі завдання.

1. Вчити дитину визначати напрямок звуку у просторі.

2. Підготовляти дитину до засвоєння звуко-складового ряду шляхом формування просторово-часових уявлень.

3. Навчити дитину чітко вимовляти звуки [М] і [М"], диференціювати звуки на слух та у вимові.

4. Ввести в пасивний та активний словник дитини поняття: «згідний звук», «твердий (м'який) приголосний звук».

5. Вчити визначати місце звуків [М], [М"] на початку, середині та наприкінці слів.

6. Вчити аналізувати склади типу AM, MA.

Завдання 1. Дидактична вправа «Йди на звук» (розвиток слухової уваги).

Дорослий зав'язує дитині очі, а сам дзвонить у дзвіночок. Дитина має йти на звук дзвіночка.

Завдання 2. Дидактична вправа "Перед - між - після".

Дорослий пропонує дитині згадати, які пори року, місяці, дні тижня вона пам'ятає; просить вимовити їх у порядку. Потім дорослий ставить запитання: який перший місяць року? останній? перед березнем? після березня? між червнем та серпнем? (Аналогічно гра проводиться на матеріалі днів тижня, пори року.)

Завдання 3. Знайомство зі звуком [М].

Дорослий пропонує дитині відгадати загадку та відповісти на запитання:

Голодна — мукає,

Сита - жує,

Усім дітям молоко дає. (Корова)

«Як мукає корова?» - "МММ ..."

Дорослий показує перед дзеркалом і пояснює дитині артикуляцію звуку [М]: коли ми вимовляємо звук [М]:

Губки зімкнуті без напруги;

Повітря виходить через ніс;

Шийка «працює».

Дорослий показує дитині символ звуку [М]: корова мукає: МММ...,

потім пояснює, що звук [М] співати не можна, тому що губки створюють перешкоду повітрі. Цей звук - приголосний, твердий, дзвінкий (шийка «працює»), тому ми позначаємо звук [М] синім кружком із дзвіночком. Таким чином дитина засвоює характеристикузвуку [М].

Завдання 4.Фонетична вправа.

Корова мукає: ММММММММММ... (слідом за дорослим вимовляти звук [М] довго).

Завдання 5. Дидактична вправа «Кульни в долоні».

Дорослий вимовляє ряд звуків, складів, слів і просить дитину ляснути в долоні в тому випадку, якщо вона почує звук [М] (ізольовано, у складах, у словах):

м, а, у, м, м, і; ам, ар, ор, ом, ма, му, ка, са, ми;

мак, Оля, муха, будинок, суп, борошно;

Завдання 6. Дорослий пропонує дитині уважно прослухати та повторити склади, при цьому дитина повинна відчути змикання губ під час промови звуку [М]:

ма, мо, му, ми; ам, ом, розум, ім.

Завдання 7. Дорослий пропонує дитині повторити складовий ряд:

ма-мо, ма-ми, му-ма, му-ми; ам-ом, ум-им, ум-ам, ом-ім.

Завдання 8. Дорослий вимовляє слова, голосом виділяючи в них звук [М], а дитина називає однаковий перший (останній) звук у словах:

мак, муха, машина, мило; будинок, сом, кому, лом.

Завдання 9. Дитині пропонується вибрати з низки намальованих предметів ті, у назві яких звук [М] стоїть:

на початку слів: мак, муха, маска, марка;

наприкінці слів: будинок, сом, альбом;

у середині слів: сумка, літак, лампа.

Для визначення місця звуку [М] у слові рекомендується використовувати картку та синій кружок із дзвіночком.

Завдання 10. Згадати разом із дитиною:

місяці року, у назві яких є звук [М] (березень, травень);

пора року, у назві якої є звук [М] (зима).

Завдання 11. Закінчити пропозиції (узгодження займенників із іменниками):

Це моя... (шапка). Це мій дім). Це моє... (пальто). Це мої книги).

Завдання 12.Знайомство зі звуком [М”].

Дорослий ставить дитині запитання: «Як називається дитинча корови?» - "Теленя".

Дорослий звертає увагу дитини на те, що теля маленьке, воно мукає: мьмь...

Потім знайомить дитину із символом звуку [М"]: теля мукає: мьмь... ,х арактеристикоюзвуку: приголосний, м'який, дзвінкий, та позначенням: зелений кружок з дзвіночком.

Завдання 13. Дидактична вправа «Хлопни в долоні, якщо почуєш звук [М"]»:

м, а, у, м, і, м; мя, ка, па, мі, ки, ме;

м'яч, суп, миска, Михайло, мир, ворона.

Завдання 14. Дорослий пропонує дитині уважно прослухати та повторити серію складів:

мя-ме, мі-мю...; ам-ом, ум-ім...

Завдання 15. Дорослий просить дитину перерахувати картинки, назви яких починаються на звук [М”]:

м'яч, миска, ведмедик, крейда, метро, ​​місяць.

Ігри з картинками: «Чого не стало?»(Дитина заплющує очі, дорослий прибирає картинку. Дитина повинна згадати назву картинки, яку прибрали).

"Що змінилося?"(Дитина заплющує очі, дорослий міняє картинки місцями. Дитина повинна згадати і вона становить початковий ряд картинок.)

Завдання 16.Диференціація звуків [M] — [М"].

м, м, м, м ...; ма, мя, мі, му...;ам, омь...; м'яч, муха, мак, Мишко...,

Дидактична вправа «Скажи навпаки» (гра з м'ячем: дорослий вимовляє склад з твердим приголосним звуком [M], при цьому кидає м'яч дитині. Дитина ловить м'яч, вимовляє склад з м'яким приголосним звуком, повертаючи м'яч дорослому і т.д.):

ма-мя, мо-..., му-..., ми-...; мя-ма, мі-..., мю-..., ме-...

Завдання 17.Дитині пропонується серед імен вибрати ті, що починаються на звук [M] ():

Мишко, Марк, Марина, Мирон...

Вклеїти у зошит картинки із зображеннями предметів, назви яких починаються на звуки [М] та . (Наприкінці заняття на тему дорослий пропонує дитині згадати, які картинки він вклеїв у свій зошит.)

Завдання 18. Дидактична вправа «Доскажи слівце, назви перший звук у слові».

У підпіллі, у комірчині

Живе вона в нірці,

Сірий малюк.

Хто це?., (мишка)

Він усю зиму в шубі спав,

Лапу буру смоктав,

А прокинувшись, почав ревти.

Це звір лісовий... (ведмідь)

Відгадати загадки, назвати перший звук у відгадці:

Взимку спить,

Влітку — вулики ворушить. (Ведмідь)

Без рук, без ніг,

А малювати вміє. (Мороз)

Сидить дівчина у в'язниці,

А коса на вулиці. ( Морква)

Цілий день літає,

Всім набридає,

Ніч настане,

Тоді перестане. (Муха)

Вивчити чистомовки:

Ма-ма-ма - вдома я сама.

Му-му-му - молоко кому?

Мо-мо-мо - їмо ескімо.

Ми-ми-ми прочитали книгу ми.

Мі-мі-мі - співаємо ноту мі.

Ме-ме-ме — дай мені трави.

Завдання 19. Дорослий вимовляє пару слів і просить дитину визначити, який перший звук у цих словах, а потім скласти з кожним словом речення:

мишка - ведмедик; мила - Міла; малий - м'яв.

Завдання 20. Вправа для пальчиків та розвитку координації мовлення з рухами:

Ми писали, ми писали, -

А тепер усі дружно встали

Ніжками потопали,

Ручками поплескали.

Виконувати відповідні рухи.

Ми писали, ми писали, - Ритмічно стискати пальці у кулачки.

Наші пальчики втомились.

Ми трошки відпочинемо

І знову писати почнемо.

Завдання 20.Знайомство із літерою М.

Літера М з двома горбами,

Як верблюд дивіться самі!

О. Гофман

На що схожа літера М? Літера М із пальчиків: зімкнути кінчики вказівних пальців, опустити їх униз разом із середніми пальцями, а решту – стиснути в кулачок.

Ігри з літерою.

Завдання 21. Аналіз складів: AM, MA. Складання схем із гуртків. (Згідний звук - синій гурток з дзвіночком, голосний звук - червоний гурток.)

Складання з букв розрізної абетки складів AM, MA. Читання, списування, лист друкованими літерами під диктування.

Конспект НОД у старшій групі
компенсуючої спрямованості.
Тема: Звуки "м, мь", літера М.

Підготувала вчитель-логопед МБДОУ №41
вищої кваліфікаційної категорії

Тема: Звуки "м", "м". Літера М.

Корекційно-освітні завдання:

Закріпити вимову голосних звуків, поняття «згідний звук». - Вчити дітей правильно вимовляти та розрізняти звуки «м» і «мь», виділяти потрібний приголосний звук у складах, словах. - Вчити розрізняти тверді та м'які приголосні звуки. - Вчити визначати перший і останній звук у слові, голосний звук у середині слова. - Познайомити з літерою М. - Закріпити навички звукового аналізу, складання звукової схеми зворотного складу, читання зворотних складів. - Розвивати вміння дітей ділити слова на склади. - Вправляти у вживанні знахідного і орудного відмінків іменників, утворенні відносних прикметників, узгодженні числівників з іменниками.

Корекційно-розвиваючі завдання:

Розвивати слухову та зорову увагу, логічне мислення, фонематичні уявлення, дрібну моторику, складність висловлювань, творчу уяву.

Корекційно-виховні завдання:

Виховувати інтерес до пізнавальної діяльності, ініціативності, самостійності, вмінні взаємодіяти один з одним.

Обладнання: іграшки - мишка та мишенята, ведмежа, мавпа; предметні картинки із зображенням будинку, хмар, сонця, корови та теля на лузі; символи звуків (фішки), будиночки для звуків, визначення звуку в слові; предмети: молоко, сметана, олія, мед; картка із зображенням літери М.

Хід заняття

I. Організаційний момент. Діти стоять у центрі зали.

Вії опускаються

Очі закриваються,

Сном чарівним засинаємо

У країну казок відлітаємо.

1, 2, 3, 4, 5 —

Дивимося очима знову.

Логопед: На галявині будинок стоїть. Хто тут живе, зараз дізнаєтесь, хлопці. Послухайте загадку і серед картинок знайдіть картинку-відгадку.

Ці маленькі крихти

Раді навіть хлібній крихті. (Мишки)

Хто у будиночку живе? (Відповіді дітей) Логопед виставляє іграшки – маму мишку та мишенят.

ІІ. Психогімнастика.

Логопед: Щоранку мишенята вставали рано, виглядали у віконце і зустрічали сонечко. А сьогодні воно сховалося за хмари, і мишенята засумували. Покажіть, хлопці, як сумували мишенята (Дії дітей).

Але незабаром сонечко виглянуло з-за хмар, мишенята посміхнулися йому, зраділи. Покажіть, як раділи мишенята (Дії дітей).

ІІІ. Артикуляційна гімнастика, розвиток голосу.

Малята посміхалися і співали свої пісеньки: у - а - і; і - а - про;

Повторіть пісеньки мишенят (діти співають поєднання звуків);

Які звуки співали мишенята? (Відповіді дітей)

Які це звуки? (Відповіді дітей)

Чому вони називаються голосні? (Відповіді дітей)

У якому будиночку живуть голосні звуки? (Відповіді дітей)

IV. Знайомство зі звуком "м".

1. Відгадування загадки.

Рано-вранці, виконавши свої пісеньки, мишенята вибігли на луг зібрати зернятка (вони заготовляли запаси на зиму), і побачили… величезну тварину (мишата її ніколи не бачили). Хто ж це, хлопці, допоможіть мишам, відгадайте загадку.

Голодна мукає, сита жує,

Всім хлопцям молока дає.

Хто це? (Відповіді дітей)

Правильно, хлопці, це корова Марта.

Що ти робиш, корове, довгі роги,

"М-м-м!" - мукає корова Марта, - «Пасусь я на луках».

2. Виголошення звуку, характеристика, розвиток голосу.

Як мукала корова? (Відповідь дітей хором)

З яким звуком ми сьогодні знайомитимемося? (Відповіді дітей)

Коли ми вимовляємо звук "м", губи стуляються, повітря не може пройти через рот, губи заважають. Повітря знайшло інший шлях - через ніс. "М" - звук носовий.

Хлопці, промичимо, як Марта. (Діти: «М-м-м-м-м…»)

Пісенька вийшла? (Відповіді)

Значить м який звук? (Відповіді)

Чому "м" приголосний звук? (Відповіді)

- Якщо шийка тремтить, значить дзвінкий звук звучить.

- » М-м-м» - корова замичала, -

Вона тілушку Мілку шукала.

І телушка їй у відповідь: «Мь-мь-мь».

Корова мукала строго: м-м-м-м; а телушка відповідала ніжно, ласкаво: мь-мь-мь.

Як Марта мукала? (Відповідають діти) Як Мілка відповідала? (Відповіді)

Звук "м" - приголосний, дзвінкий, твердий, носовий, позначаємо синьою фішкою з дзвіночком, живе в синьому будиночку (фішка міститься в синій будиночок).

Звук "мь" - приголосний, дзвінкий, м'який, носовий, позначаємо зеленою фішкою з дзвіночком, живе в зеленому будиночку (фішка вміщується в зелений будиночок).

V. Розвиток фонематичного слуху.

Гра «Хто мукає?»

Мишенята сидять у траві і слухають, хто ж мукає, Марта чи Мілка. Давайте, хлопці, допоможемо їм: якщо замичить Марта, піднімаємо символ звуку "м", якщо Мілка - символ звуку "м".

1. Виділення звуку з низки приголосних звуків:

в, м, н, м, в, м, ф, м, ш, м, н, м ….

2. З ряду складів: ам, ап, мі, ва, пе, му, мя, мА, фо, ши, ми, мі…

VI. Розвиток мовного дихання, мовної пам'яті, голосу.

Логопед: Слухаємо, запам'ятовуємо, чистомовки чітко повторюємо.

Ма - ма - ма - на подвір'ї зима,

Ма - ма - ма - холодна зима,

Ми – ми – ми – не боїмося ми зими,

Ме-ме-ме-раді ми зимі.

VII. Гімнастика для пальчиків

1. Гра «Порахуй» (погодження чисельних 1 - 5 з іменниками)

Набрали мишенята насіння на лузі і прибігли додому, мама їх похвалила: «Буде запас їжі на зиму». Давайте допоможемо мишенятам порахувати насіння.

У дітей на блюдечках насіння вони вважають і озвучують свої дії.

2. Гра «Мишки миють лапки»

Логопед: Заготували корм на зиму, тепер вона не страшна. Треба мишам лапки помити, скоро прийдуть друзі. Допоможемо їм, хлопці.

Мишки милом мили лапки,

Кожен пальчик по порядку:

Ось намилили великий,

Окропивши його водою.

Не забули про вказівку,

Змив із нього і бруд, і фарбу.

Середній милили старанно,

Дуже брудний був, мабуть.

Безіменний терлі пастою.

Відразу шкіра стала червоною.

А мізинчик швидко мили

Дуже він боявся мила.

VIII. Визначення позиції звуків "м", "м" у словах.

1. Вживання знахідного відмінка іменників.

До мишенят у гості прийшли друзі. Кого ми бачимо в гостях у мишенят?

(Відповіді дітей)

Який перший звук ми чуємо у слові «мавпа»? (Відповідь)

А в слові «ведмедика»? (Відповідь)

Гра "Хто що приніс?"

Друзі принесли мишенятам іграшки. Логопед вміщує їх на столі.

Спробуймо здогадатися, хто що приніс?

(Відповіді: Мавпа принесла матрьошку, машинку.

Мишко приніс пірамідку, м'яч.)

2. Вживання орудного відмінка іменників.

Чим почастували мишенята своїх друзів? На столі розташовані предмети (продукти – молоко, олія, сметана, мед). Діти відповідають пропозиціями.

(Відповіді: Мишенята пригостили друзів молоком.)

3. Утворення відносних прикметників

Мама Мишка приготувала для гостей частування:

з молока вона зварила кашу (яку?) …. (молочну),

з меду спекла торт (який?) … (медовий),

з олії зробила крем для торта (який?) …. (олійний)

IX. Розвиток фонематичного слуху.

1. Гра «Який склад зайвий»

Мавпа запропонувала друзям пограти в гру, і ми пограємося з ними. Логопед вимовляє ряд складів, діти виділяють зайвий:

Ма-ма-па му-му-ну

Мі - мі - пі мо -мо - але

2. Гра «Який голосний ховається у слові?»

Ведмедик пропонує нам пограти зі словами, в яких ховаються голосні звуки. Які? Послухайте та промовте. (За індивідуальними картинками: мак, міст, гусак, кит, кіт, хвіст, пара).

3. Гра «Який звук втік у кінець слова?» (З опорою на предметні картинки)

Логопед вимовляє слово, діти називають останній звук.

4. Гра «Пройдемо слова»

Діти ділять слова склади, викладають складові схеми.

Фізхвилинка

Мишенята пропонують друзям посуватися, і ми, хлопці, з ними.

Раз, два - все вставайте,

Три, чотири - присідайте,

П'ять, шість - поверніться,

Сім, вісім - нахилиться,

Вліво-вправо поверніться

І один одному посміхніться.

X. Звуковий аналіз зворотних та прямих складів.

(чути шум за дверима)

Логопед: Хлопці, хтось дряпається за дверима, чуєте?

Входить до групи кіт Мурзік.

Мурзік: Я умммею часто мммитися не водою, а язичком.

І ще мммне часто сниться блюдце з теплим мммолочкоммм і сммметанкою, а ще тут пахне мммишатинкою.

Логопед: Хто це? (Відповідь) Хуліган і пустун кіт Мурзік. Впізнали ми тебе.

Мурзік: Як багато хлопців, у вас свято?

Логопед: Хлопці, що ми робимо? (Відповіді дітей) Це ти блукаєш вулицями, а хлопці навчаються і дуже добре вміють розрізняти звуки. Ти, Мммурзік, знаєш, який перший звук чуємо у твоєму імені?

Мурзік: Ні, не знаю. Який?

Логопед: Тобі зараз хлопці скажуть (діти відповідають).

Ти до нас прийшов у гості?

Мурзик: Мммишки тут - мммоє улюблене лакоммство, аммм - аммм,як смачно.

Логопед (пошепки): Хлопці, давайте швидко виконаємо завдання і тоді кіт стане добрим, казковим і не чіпатиме наших мишенят.

Звуковий аналіз зворотних складів:

Скільки звуків Вимовив Мурзік: аааммм (відповідь),

Який чуємо 1-й звук - («а» - голосний),

Який 2-й - («м» - приголосний, дзвінкий, твердий),

Вимовте. Що вийшло (аааммм)

Діти перетворюють склади: ам – розум – їм – ом.

Що ми робили? (Відповіді дітей)

Звуки ми… (чуємо, вимовляємо). Звуки живуть у буквах.

XI. Знайомство із літерою М.

Демонструється картка із зображенням літери М.

Логопед: Літеру ми бачимо, читаємо.

1. Діти прописують букву повітря, обводять контур букви на дошці., складають з паличок.

2. Гра «Зобразимо букву»

Швидко парами ми встали

На літеру М схожі стали.- Діти зображують букву у парах.

3. Гра «Вікончики»

Хлопці грають із посібником «Вікончики», співвідносять звуки «а, у, і, о, м» та їхні літери, читають склади.

Мурзик хвалить хлопців.

Мурзик: Хлопці, пробачте мені, я не більше ображатиму мишок і хочу бути таким же добрим, як і ви.

Діти: Молодець, Мурзику!

Логопед: Чим ми почастуємо котика, хлопці?

(Сметаною. Ось тобі, кицька, сметани миска)

Кіт: Смачна сммметана. Хлопці, ви такі мм молодці, як мм багато знаєте, умммеете. Я теж хочу вчитися і не полюватиму більше за мммишками. Тепер я пригощу вас.

Мурзик пригощає хлопців цукерками «Кіт у чоботях» і йде.

Сподобалося вам у казковій країні. З яким звуком ми сьогодні познайомились? (Відповіді дітей)

А тепер нам час повертатися з казки:

Раз два три чотири п'ять,

Навколо себе поверніться

З казки поверніться.

Молодці, хлопці. Ви дуже старалися і добре попрацювали.

Конспект заняття з грамоти у старшій групі Звук «М», літера «М»

(Перший рік навчання)

Програмний зміст:

1. Виробляти навичку чіткого вимови звуку "м".

2. Формувати поняття «згідний звук».

3. Розвивати слухову увагу.

4. Ознайомити із літерою «М».

5. Розвивати дрібну моторику, візуальну увагу, пам'ять, мислення.

6. Формувати вміння утворювати множинаіменників.

Матеріали:

синє коло, картка з літерою "М" (з абетки), палички, кубики з літерами, робочі зошити, кольорові олівці.

I. Організаційний момент

- Сяде той, хто назве гриби.

1. – Молодці. Послухайте, який звук чується у цих словах наприкінці:

Гном, будинок, альбом.

Сьогодні на занятті ми познайомимося з новим звуком та літерою «М».

II. Основна частина

2. Артикулація звуку.

- Давайте разом промовимо звук "М", губи стиснуті і напружені.

Це приголосний звук. Його не можна співати, нам у роті заважає перешкода.

– А які ще звуки ви знаєте?

- Які вони?

– Чому їх називають голосними?

Звук «М» приголосний і, позначати ми його синім кольором.

3. «Визнач місце звуку в слові»

Розгляд картинок, у назві яких є звук «М»:

Будинок, малина, мак, гном, муха.

4. Пальчикова гімнастика "Гриби":

Раз два три чотири п'ять! «Крокують» пальчиками по столу.

Ми йдемо гриби шукати.

Цей пальчик у ліс пішов, Загинають по одному пальчику,

Цей пальчик гриб знайшов, починаючи з мізинця.

Цей пальчик чистити став,

Цей пальчик смажити став,

Цей пальчик все з'їв,

Тому й погладшав.

5. Знайомство з літерою «М»

Робота в зошитах Коноваленка.

- Подивіться, ось літера "М". (Виставляється картка із зображенням літери «М»).

Паличка та паличка,

Поміж ними галочка.

І тепер зрозуміло всім

Вийшла літера "М".

– Знайдіть літеру «М» у своєму зошиті, у лівому верхньому кутку. Проведіть пальчиком (обведіть) і розфарбуйте її синім олівцем.

6. Вправа «Порахуй та назви»

– Порахуйте та назвіть звуки у складах:

ЇМ АМ РОЗУМ

– Позначте червоними та синіми фішками на панно ці звуки.

7. Вправа «Склади з кубиків»

– Я пропоную вам зібрати з кубиків склади: АМ, РОЗУМ, ІМ.

8. Читання складів у зошитах.

– Обведіть у гурток картинки, назви яких починаються зі звуку «У».

- Молодці, назви цих картинок починаються на звук "У".

9. Гра «Один – багато»

Гриб – гриби, лисичка – лисички

Мухомор - мухомори, опеньок - опеньки,

Сироїжка – сироїжки, боровик – боровики.

10. - Ви попрацювали і пальчики втомилися, давайте їх розімнемо.

Намалюйте у повітрі букву «М».

11. Гра «Четвертий зайвий»

– Я називатиму слова, а ви скажете якесь слово зайве і чому.

Мухомор, опеньок, лисичка, боровик;

Подосиновик, трава, підберезник, маслюк;

Лисичка, малина, поганка, хвиля.

12. Викладання літери "М" з паличок.

– Скільки вам знадобилося паличок?

13. Надрукуйте літеру «М» у зошитах.

Ш. Підсумок заняття, оцінка дітей.

- Хлопці, згадайте, з яким звуком ми сьогодні познайомилися на занятті?

Який це звук?

– Яким кольором позначаємо?

- Що найбільше сподобалося?

– Молодці, які добре займалися, слухали уважно, відповідали на запитання.

Автору приємно, тобі не складно - натисніть "МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ"

Розвиток фонематичного слуху.

Фронтальне заняття. Старша групаОНР-III

Перший рік навчання (I період)

Тема: Звуки "М"-"МЬ". Літера М. Друге заняття.

Ціль:

  • Розвиток фонематичних процесів.

Завдання:

  1. Подальша диференціація понять «звук-слово», «звук-літера»
  2. Уточнення слухового сприйняття.
  3. Формування фонематичних уявлень.
  4. Розвиток фонематичного аналізу.
  5. Розвиток слухомовної пам'яті.

Матеріал:

  • Предметні картинки, сигнали (символи), м'яч, магнітні літери, фішки

План заняття.

1. Організаційний момент.

2. Гра «Порахуй голосні звуки».

Підніми стільки пальчиків, скільки чуєш голосних звуків (АУ Про АУІ).

Які звуки вважали? (голосні)

Уточнення артикуляції голосних звуків.

3. - Які приголосні звуки вчимося розрізняти?

Порівняльна характеристика М - МЬ по артикуляційно-акустичних властивостях.

Чим відрізняються?

Чим схожі?

У яких «будиночках» живуть?

Якою літерою позначаємо? Уточнення образу літери М

4. Гра «Чиї вушка краще чують?»

Зразкові слова:

м'яч, мак, мишка,ведмідь, миє, милий, будинок, сміливий, мокрий, смішний.

Що робитиму я? (говорити слова)

- А ви? (піднімати потрібний сигнал)

Який сигнал ви піднімете, коли почуєте звук М? (синій)

Звук МЬ? (зелений)

Діти піднімають необхідні сигнали.

5. Гра з м'ячем «Запам'ятай і повтори».

Проговорення «ланцюжків» слів. Три слова зі звуками М МЬ.

Що ви говорили звуки чи слова? (слова)

6. Гра «Хто більше згадаємо слів?»

Зі звуком М.

Зі звуком МЬ

Лунають кольорові фішки (смужки).

Що ви згадували? Слова)

Хто виграв?

7. Гра «Не позіхай, потрібну картинку вибирай».

Зображення розкладені на килимі. Хлопчики вибирають звук М, дівчинки на звук МЬ. За однією відносять на свої місця. Гра починається і закінчується сигналом логопеда. Перевірка.

Хто переміг?

8. Гра «Чарівники».

Аналіз складів АМ МА МІ.

Скільки звуків чуєш?

Який перший?

Працюємо на маркерній дошці. Спочатку позначаємо звук потрібним сигналом. Малюємо кольоровими фломастерами, потім підставляємо магнітні літери.

9. Читання складів.

АМ МА
ОМ МО
РОЗУМ МУ
ЇМ МІ
ЕМ МЕ
МИ

Під час читання другого стовпчика дається інструкція:

Букви «дружать». Спочатку подивися на другу, вона підкаже на який голосний звук треба відкрити рот потім, і як читати: м'яко чи твердо. Літера І нагадує, що літера М перед нею означає м'який звук. Тут цей «одяг» (М) надів м'який «братик» МЬ.

10. Підсумки заняття.

Соболєва Наталія Володимирівна,
вчитель-логопед вищої кв.
ДБДОУ №73 кіровського району,
м. Санкт-Петербург