Pamoka vyresniojoje grupėje balsių vaidmuo. Pamokos apie raštingumo mokymą vyresniųjų grupėje „Balsio garsas A, raidė A,

Raštingumo klasėje vyresnioji grupė„Garsai žinių šalyje“

Parengta ir atlikta bei atlikta:

Tkačenka Olga Sergejevna

Vyresnioji grupė

Tikslas: Išstudijuoti balsių ir priebalsių sampratą. Idėjų apie skiemenį formavimas.

1 Supažindinti vaikus su sąvokomis „balsis“ ir „priebalsis“;

2 Ugdykite gebėjimą aiškiai artikuliuoti balsių garsus;

3 Išmokite pagal ausį atskirti „kietus priebalsius“ ir „švelnus priebalsius“;

4 Supažindinti su „balsių“, „kietųjų priebalsių“ ir „švelnių priebalsių“ sutartiniais;

5 Suformuoti vaikams „skiemenio“ idėją;

6 Ugdyti vaikų gebėjimą atsakyti į užduodamus klausimus, prisidėti prie žodyno turtinimo, ugdyti dėmesį, loginis mąstymas lyginti, analizuoti, daryti išvadas.

Medžiagos:

Vaizdinis garsų vaizdas, 2 - garsų nameliai, kortelės su sąlyginis vaizdas garsai, skiemenys lentoje. MA, si, tada, ku, ly, re. Kortelės už garso analizė skiemenų.

Pamokos eiga

Kas yra garsas? Pasakyk!
Beldimas ir ošimas
Šauk ir skambink
Garsas, bandyk, pasigauk!
Net jei ateisi
Labai atsargus,
Nepamatysi, nerasi
Ir tu gali girdėti

Vaikinai, pasakykite man, kokie garsai?

(Viskas, ką girdime ir tariame, yra garsai.) 1

Ar norite sužinoti, kas yra garsai, ir geriau juos pažinti?

Vaikų atsakymai.

Tada klausykite vienos įspūdingos pasakos „Garsai žinių šalyje“

Tolimoje Žinių šalyje, stebuklingame miške, didelėje proskynoje, padengtoje aukštos žolės ir įvairių gėlių kilimu, stovėjo mažas namas kurioje gyveno maži pasakų žmogeliukai. Jie buvo vadinami garsais. Garsai buvo labai talentingi: kūrė eilėraščius, pasakas, dainas, šoko, dainavo. Tačiau ilgai gyvenant kartu mažiesiems vyrukams tapo aišku, kad vieni dainuoja labai gražiai, o kiti geriau jiems kuria dainas. Be to, Garsai – dainininkai repetavo labai garsiai, tuo pačiu trukdydami Garsams – poetams kurti poeziją.

Todėl pasakų vyrai nusprendė apsigyventi skirtinguose namuose.

Garsai – dainininkai pradėti vadinti balsėmis, o garsų poetai – priebalsiais.


Vaikinai, ar norite sužinoti, kurie garsai galėtų dainuoti, o kurie – kurti eilėraščius ir dainas?

(Vaikų atsakymai.)

Čia yra nuotraukos su vaizdais, įvardykite, ką aš nurodysiu. 3



(Ananasas, beždžionė, sraigė, ekskavatorius, kalakutiena.)

Dabar pasakykite pirmąjį žodžio garsą.

Ananasas - A

Oranžinė – A

Sraigė – U

Ekskavatorius – E

Turkija – I

Beždžionė - Oi

Ar galime dainuoti šiuos garsus - A, U, E, I, O.

(Vaikai kartu su mokytoja bando dainuoti Garsus.)

Jei Garsus galima dainuoti, tai jie yra balsiai, o jei ne, tai priebalsiai. 5

Kokius balsių garsus prisimeni?

(Vaikų atsakymai.)

Artikuliacinė gimnastika.

(Mokytojas skaito eilutę, o vaikai atkuria veiksmus ir garsus.)

Oras laisvai juda per burną

Garsas tampa balsiu

A - plačiau atverkite burną,

nepatingėkite ir dainuokite garsiau

U - išpūstos kaprizingos lūpos,

jis ištraukė juos kaip vamzdžius

O, suapvalinančias dideles lūpas,

"o" šiek tiek atkišo dantis,

patraukė liežuvį giliau

išlenkęs nugarą – oi-oi – atsiduso

S - bent balsis, bet tylus,

jis viską žiovauja

s-s-s-miegok dar valandą

Arba gerti sultis?

E – čia mąsli abejonė

"e" reiškia nuomonę:

uh, nežinau ką pasakyti

gal geriau patylėti.

Ir - šypsokis, linksmasis

jis juokiasi iš skambučio, todėl 6

ant plataus liežuvio

garsas šokinėja, tarsi ant balno.

Šiems garsams nėra jokių kliūčių.

Džiaugiamės galėdami dainuoti šiuos garsus – A, O, U, E, I.

Vaikinai, mes geriau pažinome balsių garsus, o kaip su priebalsiais?

Ar norite sužinoti, kaip garsai gyveno savo naujuose namuose?

(vaikų atsakymai.)

Tada klausykite pasakos tęsinio.

Po sunkios dienos gerai padirbėję Garsai pailsėjo. Balsės - apvaliose lovose, o Priebalsės - stačiakampėse, kurios priminė stalus, prie kurių dirbo maži žmogeliukai - poetai. Kai kurie priebalsiai užmigo tik ant kieto paviršiaus, turėdami tik vieną čiužinį, todėl jie buvo vadinami Kieti. Mėgstantys miegoti minkštose lovose pasidėjo po du čiužinius, todėl juos imta vadinti Minkštais. Ir kad nesupainiotumėte, kas yra kas,

Garsai pradėti žymėti specialiais pavadinimais: Balsiai - atviros burnos pavidalu. Kieti priebalsiai – vieno čiužinio pavidalu. Soft Consonants – minkštos lovos su dviem čiužiniais.

Kurie priebalsiai kieti, o kurie minkšti?

Dauguma kietų ir švelnių priebalsių garsų sudaro poras: B - B, C - V, M - M ...

Išgirskite, kaip skiriasi jų tarimas. Kai tariame minkštuosius priebalsius, liežuvio nugarėlė pakyla aukštyn link gomurio. Tai taip pat susiaurina oro srauto praėjimą. Todėl švelnūs garsai skamba švelniau, švelniau, o ne šiurkščiai.

NE visi kieti garsai turi švelnias poras. Pasigirsta vienatvės garsai.

Priebalsiai - Zh, Sh, Ts visada yra kieti, o priebalsiai - Ch, Shch, Y visada yra minkšti.

Vaikinai, nustatykime pagal ausį, kietus ir švelnius garsus, aš ištarsiu garsus, o jei išgirsite švelnų priebalsį, pakelkite žymėjimą - švelnus priebalsis, o jei šis garsas kietas - pakelkite kieto priebalsio žymėjimą.

(W, Z, Zb, Nb, R, K, L, Cb, C, Pb, P, L, Rb, H, W, D, Y.)

Kūno kultūros minutė

Vienas du trys keturi Penki,

Pasivaikščioti išėjo garsai

Tyliai vaikščioti per mišką

Jie dainuoja savo dainas

Vėjas staiga papūtė

Išsigandęs Garsas, susigūžė

papurtė galvą

Baimė dingo, garsas pakilo

Nebebijote vėjo

Žaidžiame su juo, linksminamės:

Trikomės kojomis, plojame rankomis

smagu žaisti miške

Bet laikas žengti ponia

Visi garsai paėmė rankas 9

Ėjome taku

Ir jie grįžo namo!

Taigi, Garsai gyveno ramiai, nepamiršo vienas kito: ėjo į svečius, vaišinosi arbata, juokėsi, žaidė, sportavo, pasivaikščiojo po mišką susikibę už rankų. Kai balsiai ir priebalsiai ėjo greta, susidarė skiemenys.

Kokius garsus matome nuotraukose?


Pavadinkime kiekvieną garsą atskirai.

(Mokytojas rodo ir skambina, o vaikai kartoja.)

Ir dabar Garsai susikibo rankomis ir skambėjo kartu, dainuoja juos.

Kokį skiemenį gavai?

(Vaikų atsakymai.)

O dabar jūs atsisėsite prie savo stalų, o aš jums duosiu korteles su skiemenų vaizdais.

(Vaikai sėdi savo vietose.)

Vaikinai, atkreipkite dėmesį, po kiekvienu paveikslėliu yra diagrama, ten įvedate garsų pavadinimus. (Sujungęs garsus į skiemenis, mokytojas kiekvieną garsą apibūdina ir su vaikais pažymi diagramoje.)

Echo žaidimas

Woo-woo-woo! (Vaikai kartoja.)

Woo-woo-woo!

(Mokytojas prideda prie rimo.)

Išvardinsiu visus skiemenis!

Goo-goo-goo! Goo-goo-goo! Aš bėgu ant vaivorykštės!

Zhu-zhu-zhu! Zhu-zhu-zhu! Aš kaip didelė klaida!

Ku-ku-ku! KU-KU-KU! Išeik gegutė ant kalės!

Poo-poo-poo! Poo-poo-poo! Pelės suvalgė, kruopos!

Ru-ru-ru! Ru-ru-ru! Prinokusių uogų skynimas!

Oho-hoho-hoho! Oho-hoho-hoho! Pavaišinsiu visus praeivius!

Shu-shoo-shoo! Shu-shoo-shoo! Pjaunu šieną žiemai!

Mū-mū-mū! Mū-mū-mū! Spėk kas?

Čo-čū-čū! Čo-čū-čū! Automobiliu riedu!

Shu-shoo-shoo! Oho-hoho-hoho! Ir ne kiek man liūdna!

Vi-vi-vi! Wee-wee! Paskambinkite visiems savo draugams!

Dee-dee-dee! Dee-dee-dee! Ateik į šokių ratą!

Reikia skirtingų garsų

Garsai yra svarbūs

Balsių priebalsiai,

Kietas ir Minkštas

Paimkite rankas kartu

Ir šypsosi vienas kitam

Dainuokite dainą kartu

Garsai yra linksmi!

Tikslas: pataisyti raidžių pavadinimus, koreliuoti jas į grupes: balsių ir priebalsių, formuoti gebėjimą skaityti skiemenis, kurti žodžius pagal duotą skiemenį. Pateikite vaizdinius atskirais kalbos vienetais: garsu, skiemuo, žodžiu, sakiniu. Dviejų ar trijų žodžių deklaratyvių sakinių skaitymas. Taškas sakinio pabaigoje. didžiosiomis raidėmis sakinio pradžioje. Pasiūlymo plano rengimas. Skiemenų skaitymas su derėjimu prie viso žodžio pagal skiemenų lenteles, darbas su įvairaus formato abėcėlėmis.

Medžiaga: kepurės - simboliai; lentelės su paveikslėliu (pradžia, vidurys, pabaiga); laiškų kasos aparatai; žodžių kortelės:

GCD pažanga:

. Laiko organizavimas.

Šiandien klasėje lankysimės knygos puslapiuose. Kas gyvena knygose? (Raidės, skiemenys, žodžiai, sakiniai gyvena knygose). O kad patektume į knygos puslapius, turime virsti raidėmis. (Užsidėkime skrybėles ir virskime raidėmis, mergaitės užsideda kepures su balsėmis, berniukai su priebalsiais)

Dabar galime pereiti prie knygos puslapių. Bet žiūrėk, raidės kiekvienam skirtingos, gal galime kažkaip atskirti šias raides? (merginos turi balses, berniukai turi priebalsius)

Merginos sėdi prie vieno stalo, vaikinai prie kito

II.Darbas su GCD

1. Balsiai ir priebalsiai

Merginos, ką galite pasakyti apie savo laiškus?

Raidės A, U, O yra balsių garsai, šiuos garsus tariame tik balsu, burnoje nėra barjero.

Vaikinai, ką bendro turi jūsų laiškai?

Raidės C, M, X, W, L yra priebalsiai, tariant šiuos garsus burnoje atsiranda kliūtis, negalime jų dainuoti, garsiai tarti, mums trukdo liežuvis, dantys, lūpos.

2. Eilėraščiai(vaikai pasakoja iš anksto mokytojo paruoštus eilėraščius)

A yra abėcėlės pradžia

Tuo ji ir garsi.

Ir tai lengva atpažinti

Plačiai išdėstytos kojos.

Čia yra du ramsčiai

Ir tarp jų yra diržas.

Ar žinai šį laišką? BET?

Prieš jus yra raidė .... (A)

U raidė – dvi ilgos ausys

Arba ąžuolas turi du mazgus

Šis laiškas neturi kampo

Štai kodėl ji yra apvali

pažiūrėk į vairą

Ir pamatysite raidę O.

Aleet už miško saulėlydžio

Skaisčiai gandrai skrenda į mišką

Astrai raudonavo sodo gėlynuose

Ant tvenkinio dreba raudoni šešėliai

Raudonos antys sklando per tvenkinį ....

Gaila, kad jau saulėlydis.

Pavargusi antis ant tvenkinio

Išmokyk savo ančiukus.

Ančiukai plaukia matomoje vietoje

Mama nenori

Baisi antis kankinasi

Na, kas iš jų gausis!?

Debesis, debesis, vilnos žiedai

Jūs esate debesis, labai panašus į avis

Draugai susikibome už rankų

Ir jie pasakė: „Tu ir aš...

Tuo tarpu tai mes

Paaiškėjo, kad raidė ... ... (M) "

Mes nardome ne upėje -

Neriame į pieną.

Pienas užliejo laukus

Tiltas, upė ir krūmai.

Pienas namuose uždengtas

Švelniai liejasi iš viršaus.

Dabar esame apačioje

Esame pieno gelmėse

Mes neplaukiame vandenyne -

Plaukiame tirštame rūke.

Saulė nusileido už kaimo

Zyliai miega, jays miega

Ūsuotasis šamas miega upėje

Miškas, stepė ir sodas miega

Banda miega, piemuo ir šuo

Tylus girgždesys, dainos, juokas

Miegas nuvedė visus į savo šalį.

X visi vaikšto, vaikšto, vaikšto -

Vietos, ar tai neranda?

Po langu ošimas, šnabždesys, triukšmas,

Lengvas pliaukštelėjimas... Kas tas nykštukas?

Š-š-š! Ten, už užuolaidų, prie lango

Tyla ošia vikria pele.

Ignatas nuėjo pirkti kastuvų

Ignatas nupirko penkis kastuvus

Kalbėjomės apie raides, dabar vėl vadinsime balses (berniukai sako), priebalses (šaukia merginos)

3. Garso vieta žodžiuose

O dabar prisiminsime, kuriuose žodžiuose šie garsai būna trijose pozicijose (pradžia, vidurys, pabaiga)

Darbas prie vaikų kartu su tėvais paruoštų stalų

4. Žaidimas „Gyvieji skiemenys“

Mokytojo kvietimu vienos ir kitos komandos vaikai paeiliui atsisuka į vaikus, vaikai skaito gautą skiemenį.

5. Žaidimas „Rink skirtingus žodžius“

Vaikams pateikiama užduotis: iš turimų raidžių iš suskaidytos abėcėlės raidžių sudaryti žodžius (žodžiai kiekvienam paruošiami iš anksto atskirose kortelėse).

Luša, Sasha, Maša, šamas, pats, ūsai, sausas, ausis, ausis, mažas, mama, protas, aliejus, vapsva, dingo, mulas

6. Darbas su kalbos vienetais – garsu, skiemuo, žodžiu, sakiniu

6.1. Sakinys

Trijų žodžių sakinys rašomas žodžiu

Maša mėgsta sviestą.

Mokytojas parodo vaikams, kaip sudaryti sakinio schemą, nustatomas žodžių skaičius sakinyje, kaip rašomas pirmasis žodis, kas yra sakinio pabaigoje, vaikai (paruoštose kortelėse) sudaro sakinį. diagrama

6.2. Žodis

Maša, aliejus

Mokytojas su vaikais prisimena, kaip sudaroma žodžių schema, nustatomas žodžių skiemenų skaičius, ant paruoštų kortelių nubraižoma žodžių schema.

III.GCD rezultatas

1. Sukurkite savo knygą

O dabar siūlau susikurti savo knygą, puslapius paruošiau, bet dar ne viskas juose baigta, pagalvokime kaip užbaigti mano pradėtos knygos puslapį? (puslapyje yra tiriamų raidžių paveikslėliai, kairėje balsių paveikslėliai, dešinėje priebalsių nuotraukos, ant vaikų stalų guli raidžių kontūrai - vaikai kartu su auklėtoja nustato, prie kurio paveikslėlio raidė, kurią mes pakeičiame ir kodėl)

Pakartokite balses ir priebalses

Kaip matote, mūsų knygos puslapis nėra pilnai užpildytas, taip yra todėl, kad dar neišstudijavome visų raidžių, dar turime susipažinti su likusiomis raidėmis ir pabaigti savo knygą.

Šiandien atlikote gerą darbą, prisiminkime, kas jums patiko labiausiai? Kas buvo labai sunku? Ką dar norėtumėte dirbti?

IV. Namų darbai

Skiemeninių lentelių skaitymas su žodžių ir žodžių schemų sudarymu (darbas sąsiuviniuose)

Siūlau jums organizuoto santrauką mokymosi veikla vyresniosios grupės vaikai (5-6 m.) tema „Balsės „A“, „U“, „O““. Šioje baigiamojoje pamokoje fiksuojamos vaikų idėjos apie sąvokas „garsas“, „raidė“, „žodis“, formuojamos žinios apie balsių garsus „A“, „U“, „O“ ir jų raidžių pavadinimai. Pamokos santrauka bus naudinga ikimokyklinio ugdymo įstaigos vyresniosios grupės mokytojams.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

Pamokos apie raštingumo mokymą vyresniojoje grupėje santrauka

Produkto aprašymas: Siūlau jums vyresniosios grupės vaikų (5-6 m.) organizuojamų edukacinių užsiėmimų konspektą tema „Balsės „A“, „U“, „O“. Šioje baigiamojoje pamokoje fiksuojamos vaikų idėjos apie sąvokas „garsas“, „raidė“, „žodis“, formuojamos žinios apie balsių garsus „A“, „U“, „O“ ir jų raidžių žymėjimus. Pamokos santrauka bus naudinga ikimokyklinio ugdymo įstaigos vyresniosios grupės mokytojams.

Regionas:

Bendravimas.

Subdomenas:

Raštingumo ir rašymo pagrindai.

Tema: nagrinėjamos medžiagos konsolidavimas.

Dvikalbis komponentas:

Lėlė - kuyrshak, svogūnas - piyaz, agurkas - kiyar, morkos - sabiz, pomidoras - kyzganak.

Programos turinys:

Įtvirtinti vaikų žinias apie balsių garsus („A“, „U“, „O“) ir jų raides bei simbolis- Raudonas kvadratas. Lavinkite gebėjimą nustatyti garso vietą žodyje (žodžio pradžioje, viduryje, pabaigoje); savarankiškai sugalvoti žodžius, rasti abėcėlės duotąsias raides, sujungus 2 garsus, sujungti juos į žodžius „ay“, „wa“. Įtvirtinti vaikų idėjas apie sąvokas: „garsas“, „raidė“, „žodis“. Toliau mokykite vaikus skirstyti žodžius į skiemenis, rasti kirčiuotą garsą, paryškinti jį balsu.

Ugdyti sveiką kalbos kultūrą, foneminis suvokimas.

Ugdykite gerumą, dėkingumo jausmą.

Įranga ir medžiaga:

3 raudoni kvadratai, atspausdintos raidės „A“, „O“, „U“, temos paveikslėliai, netikros daržovės, 3 lėkštės, lankeliai, namelis, lėlė, vaikiškas domino kauliukas. Nėriniai, spalvoti pieštukai, vairas, abėcėlė, diagramų kortelės, garso plaktukas.

Kurso eiga.

Pedagogas:

Nereikia eiti pas mamą

Nereikia purtyti močiutės:

— Skaityk, prašau, skaityk!

Nereikia skambinti, nereikia laukti

Vaidmenys pasiskirstę: konduktorius, kontrolierius ir vairuotojas. Konduktorius platina bilietus su raidėmis „A“, „U“, „O“. Kiekvienas keleivis turi susirasti savo kėdę (su ta pačia raide). Valdiklis patikrina, ar sėdynės yra tinkamai užimtos. Vairuotojas atsisėda į savo vietą.

Pedagogas:

Maršruto žemėlapis mums padės kelyje. Pažiūrėkite, kas tai yra (abėcėlė)? Norėdami sužinoti pirmąją mūsų maršruto stotelę, ištarkite pirmąjį garsą žodyje „Autobusas“. Raskite abėcėlės raidę, kuri reiškia nurodytą garsą. Leiskime į kelią. Skamba daina „Mes sėdime autobuse“. Vaikai imituoja judesius, dainuoja kartu.

Pirma stotelė.

Pedagogas:

Kieno čia namas? Kokį laišką? Kokia spalva (raudona)? Kodėl?

Paslaptis:

Dvi stulpeliai įstrižai

Ir tarp jų yra diržas

(raidė a")

Iš namo pasirodo raidė „A“. Vaikai išlaiko garsą. Kas yra garsas (balsis)? Turime atlikti užduotį, kurią mums paruošė laiškas.

Žaidimas "Kur gyvena garsas?"

Vaikai paveikslėliuose pakaitomis randa vaisius, kurių pavadinime žodžio pradžioje, viduryje ir pabaigoje girdi garsą „A“ (apelsinas, bananas, kriaušė).

Ką matote krepšelyje (daržovės)? Turime atlikti šią užduotį:

Žaidimo pratimas:„Daržoves paskleiskite lėkštėse“ (priklausomai nuo skiemenų: 1 skiemuo, 2 skiemuo, 3 skiemuo).

Vaikai deda daržoves į lėkštes.

Kiek daržovių yra kiekvienoje lėkštėje? Kiti vaikai tikrina plojimais. Pavadinkite daržoves kazachiškai (svogūnai - piyaz, agurkai - kiyar, morkos - sabiz, pomidorai - kyzganak). Raidė „A“ patiko, kaip atlikome užduotį, ir ji dovanoja mums šias dovanas, kad galėtume pasiimti su savimi Darželis. Mes pavaišinsime kitus vaikinus.

Vaikai eina į autobusą.

Pedagogas:

Norėdami sužinoti, kur einame toliau, atspėkite mįslę:

Pūkuota vata kažkur plūduriuoja (debesis).

Pavadinkite pirmąjį žodžio garsą. Raskite šį laišką mūsų žemėlapyje. Sėdame į vietas ir judame toliau. Muzikos garsai.

Antra stotelė.

Pedagogas:

Kurį raidžių namą matome? Atspėk mįslę:

Įdubusi sename medyje

Na, kaip ir raidė ... („O“).

Ištempkite tą garsą. Sugauti jį (ploti rankomis).

Išeina raidė „O“. Ji mums dovanų paruošė žaislus darželiui (lantelį, namelį, domino raides).

Pasakykite žodžius su „o“ garsu. Kur tai žodyje?

Mobilusis žaidimas „Nuo lanko iki lanko“. Kokią raidę mums primena lankelis?

Žaidimas „Kuriame žodyje gyvas garsas „O“. Mokytojas parodo dalyko paveikslėlius ir įvardija žodžius. Vaikai ploja rankomis, jei žodyje gyvas garsas „O“.

Raidė „O“ dėkoja vaikinams už atliktas užduotis, dovanoja žaislus.

Paslaptis:

Kas tas kelyje

Ar jis neša savo namus ant nugaros (sraigė)?

Pasakykite pirmąjį garsą. Raskite abėcėlės raidę „U“. Vaikai sėdi autobuse. Pereikime prie muzikos.

Trečia stotelė.

Patogus laiškas! Pas ją patogu

Kad galite pakabinti savo paltą ant laiško.

Ištieskite garsą, pagaukite jį ore. Išeina raidė „U“. Prašo vaikų sugalvoti žodžius su garsu „U“ žodžio pradžioje, viduryje ir pabaigoje. Kokios spalvos namas šalia raidės „U“ – kodėl?

Pasirodo, raidė „A“ atėjo aplankyti raidės „U“ (raidė „A“ yra prieš raidę „U“). Kas nutiko? Vaikai skaito: „A-U“.

Kur girdėjai tokius garsus (pasakose).

Rodyti iliustracijas pasakai „Mašenka ir lokys“.

„U“ raidė mums paruošė dovanų lėlę. Ar garsas „U“ gyvena žodyje „lėlė“? Kaip lėlė bus kazachų kalba?

Mokytojas skaito ketureilį:

Aš turiu merginą

Vadink ją Alyonushka

Choro mergina,

Apvali galva.

Visą dieną: "Va, va".

Tai visi jos žodžiai.

Kaip Alyonushka verkia? Naudokime savo raides, kad sujungtume šiuos garsus. Vaikai keičiasi raidėmis, skaito „Wah“. Laiškai mums siūlo žaidimą. Iš spalvotų batų raištelių ir pieštukų išdėliokite raides.

Vaikai suskirstyti į dvi komandas. Raidės „A“, „U“ ant kilimo išdėliotos iš raištelių ir spalvotų pieštukų, naudojant atskaitos taškus.

Pedagogas:

Skaitykite, kas atsitiko. Raidė „U“ mums dovanoja lėlę Alyonushka. Ir mes turime eiti į savo darželį. Vaikai autobuse, groja muzika.

Sustabdykite „Darželis“.

Kokią šalį aplankėme šiandien (Laiško manija)? Kokias raides aplankėme („A“, „O“, „U“)? Ar jums patiko jų dovanos? Padėkokime ir jiems. Jiems nufotografuosime, spalvotais pieštukais apibraižysime raides, piešime piešinius. Šiandien tai darysime laisvalaikiu, o paskui vokuose išsiųsime į Laiško manijos šalį.

Išvada, pamokos santrauka.


Balsių ir priebalsių įvadas.

Mokytojas sako:

– Seniai, senais laikais, žmonės daug žodžių kalbėdavo kitaip, ne taip, kaip mes kalbame dabar. Pavyzdžiui, mes sakome „ranka“, o senais laikais sakydavo „ranka“, mes sakome „akys“, o anksčiau sakydavome „akys“, „lūpos - burna“, „pirštas - pirštas“, „balsas - balsas“. “.

– Taigi, senais laikais žmonės kurdavo daug pasakų. Mes žinome šias istorijas. Prisiminkime juos. Kokias pasakas žinai?(Vaikai vadina pasakas). Šiose pasakose yra daug tokių senovinių žodžių, kurių dabar nevartojame, bet suprantame šiuos žodžius. Pavyzdžiui: karalystė, pilis, teremokas, kolobokas, dugno statinė ("Aš subraičiau statinės dugną ...").

- O dabar papasakosiu tau naują istoriją.(Pasaka turi būti pasakojama paslaptingu tonu, emocingai).

– Jie gyveno toje pačioje karalystėje – ten buvo labai įdomių gyventojų. Jie turėjo stebuklingus nematomumo dangtelius. Kai juos pamatė ir išgirdo, jie buvo vadinami LAIŠKAIS. Bet kai jie užsidėjo nematomumo kepurę, jų nematyti, tik girdėti, jie virto GARSU. Jie gyveno kartu.

– Bet kartą jie turėjo didelę šventę, o per šią šventę buvo koncertas. Kartu dainuodami jie kūrė gražias dainas. Bet kai pradėjo koncertuoti solistai (solistė dainuoja viena, ne visi mokėjo dainuoti. Vieni gražiai padainavo melodiją, o kitiems nepavyko, gaudavo tik šnypštimą, arba tik švilpimą, arba niurzgėjimą, urzgimą, niurzgėjimą, bet dainos nebuvo.Iš pradžių išėjo didelis skandalas,visi pradėjo bartis tarpusavyje,kad kai kurie dainą gadina.Tada nusprendė susitaikyti,nes sužinojo,kad dainuoti gali tik tie,kurie turi BALSĄ,balsą .Jos buvo vadinamos balsėmis.

-Pradėjau galvoti, kaip pavadinti likusius, kas nemoka dainuoti? Jų paklausė: „Ar sutinkate, kad nemokate dainuoti? Jie liūdnai atsakė: „Taip, priebalsiai ...“ Taigi jie nusprendė juos pavadinti - CONSENTERS.

-Kad gyventojai iš karto atpažintų balses, jie nusprendė apsigyventi raudonojoje pilyje. O priebalsiai pasistatė sau kitas pilis.

1) Vokalo pratimai.

(Labai svarbu: reikia ne tik leisti garsą, bet ir dainuoti konkrečios dainos motyvą, melodiją).

-Pirmiausia įvardink dainas, kurias žinai.

Vaikai vardija pažįstamas dainas. Paprastai tai yra vaikų repertuaras - „Miške gimė eglutė“, „Saulės ratas“, „Guliu saulėje“, „Antoshka“ ir kt. Galite naudoti dainas, kurias vaikai neseniai išmoko muzikos klasėje.

-Dainuokime dainos „Miške gimė eglutė“ 1 eilutę.(Dainuok kartu su vaikais ). Dabar klausykite garso A dainuoja šią dainą.(Dainuojant šią dainą, bet vietoj žodžių tik garsas A):

A-A-A-A-A-A-A-A

A-A-A-A-A-A…

Štai garsas Oh dainuojant šią dainą:

Oi-oi-oi-oi-oi-oi

Oi-oi-oi-oi-oi...

-Dabar tu dainuok, parodyk, kaip tu dainuosi.

(Vaikai dainuoja daineles pagal siūlomus balsių garsus).

– Dainuokime kitas dainas, pavyzdžiui, „Guliu saulėje“, „Saulės ratas“

Vaikai dainuoja vieną pasirinktos dainos eilutę. Tada parodo, kaip ši daina dainuojama mokytojo ar auklėtojo pasiūlytu balsių garsu.

2) Priebalsių garsų atpažinimo pratimai

– Pereikime prie priebalsių garsų. Pabandykime klausytis jų taip, kaip jie bandė dainuoti. Ir tada mes sugalvosime žodžius, kurie tinka šiems garsams.

Kiekvienam garsui vaikai sugalvoja savo sąlygas. Dažniausiai jie siūlo šias parinktis:

B - įlanka; B - niurzga;

Ponas kikena; D - tuščiaviduris;

Zh - dūzgia; Z - žiedai;

K - dejuoja; L - burbuliukai;

M - dūzgia; N - verkšlenimas;

P - įpūtimai; R - urzgia;

C - švilpukai; T - ūžia;

F - snūduriuoja; X - niurzgėjimas;

Ts-tsekochet (kaip žiogas); Ch – snūduriuoja (kaip traukinys);

Š - šnypščia;

Sh- paspaudimai; Pagal šį garsą vaikai sugalvoja daugybę kitų variantų ...

Atkreipiame vaikų dėmesį, kad garsas būtų vienas, be asistentų. Negalite pridėti kitų garsų, pavyzdžiui: WOULD ... MI ... Jums tereikia pasakyti B, M.

Sugroję kiekvieną onomatopoeją, vaikai greitai atpažįsta priebalsį.

Dabar siūlome atskirti balsius ir priebalsius.

3) Balsių ir priebalsių atpažinimo pratimai.

-Patikrinkime, kaip prisimenate pasaką, kurie garsai yra balsiai, o kurie priebalsiai. Bet pirmiausia išmokime 2 žodžius: „balsiai yra raudoni“. Tai mums padės kairės ir dešinės rankų pirštai.

- Paruošk kairę ranką. Tarkime 1 kartą ir sulenkite 1 pirštą, antrą kartą - sulenkite antrą pirštą ir sulenksime visus kairės rankos pirštus. Pradėta:

"balsiai - raudona" - 1 pirštas!

„balsiai raudoni“ - antrasis pirštas!

„balsiai raudoni“ - 3 pirštas!

„balsiai raudoni“ - 4-asis pirštas!

"balsiai - raudona" - 5 pirštas!

O dabar antras dešinė ranka: …

Paprastai po šio pratimo vaikai labai gerai prisimena, kad balsės žymi raudoną spalvą.

Raštingumo pamoka vyresniems vaikams ikimokyklinio amžiaus(parengiamoji mokyklai grupė)

Tema: „Įvadas į balsių tarimą“

Tikslas: Suformuokite koncepciją kalbos garsai“ ir „balsio garso“ sąvoka.

Mokymosi užduotis: Formuoti ir įtvirtinti vaikų žinias apie kalbos garsus ir balsių garsus.

Kūrimo užduotis: Lavinti vaikų foneminę klausą, ugdyti dėmesį, atmintį, mąstymą, lavinti žodyną, ugdyti susidomėjimą žaisti žodžiu, ugdyti nuoseklią kalbą, įtvirtinti gebėjimą atsakyti į klausimus bendru sakiniu, ugdyti gebėjimą savarankiškai daryti išvadas.

edukacinė užduotis : Ugdyti smalsumą, kūrybingumą, ugdyti savarankiškos veiklos įgūdžius, ugdyti vaikų įgūdžius: dirbti komandoje, kantriai išklausyti mokytojų klausimus, bendražygių atsakymus ir gerbti jų nuomonę, ugdyti savitarpio pagalbos ir pagalbos jausmą, ugdyti susidomėjimą pamokoje ir meilė gimtajai kalbai.

Pamokos eiga:

    Kokioje stebuklingoje šalyje pradėjome keliauti paskutinį kartą?(pagal šalį „Rašyti-skaityti“)

    Kaip vadinasi išmintingiausias šios šalies gyventojas?(Jo vardas yra Write-Read)

    Kokį stebuklingos žemės miestą aplankėme?(Zvukogradas)

    Kas gyvena šiame mieste?(garsai)

    Kokie garsai?(Muzikos, gamtos, objektų garsai)

Gerai padaryta vaikinai. Šiandien tęsiame savo kelionę„Garsų miestas“. Sužinosime, kokie kiti garsai. Žaiskime su šiais garsais Įdomūs žaidimai. Na, eikime į kelią, ar ne?(Taip).

Skamba dainos „Smagu kartu vaikščioti“ fonograma. Vaikai vaikšto aplink stalus ir atsisėda.

Pedagogas:

Atspėk mįslę:

Tu to nematai, negali paimti į rankas,

Bet tai girdima. Kas tai? (garsas)

Šauniai padirbėta. Žinoma, tai garsas. Girdime garsus, klausomės. Prisiminėme, kad yra gamtos garsai, daiktų garsai, muzikos garsai. Bet tai ne visi garsai. Yra dar viena garsų grupė, ji vadinama kalbos garsais. Šiuos garsus ne tik girdime, bet ir ištariame.

Pasaulyje yra daug garsų:

Lapų ošimas, bangų čiurlenimas.

Ir yra kalbos garsai

Turime juos tikrai žinoti.

Kalbos garsai skirstomi į dvi grupes. Balsiai ir priebalsiai. Balsių spalva yra raudona. Pavadinkime šiuos garsus.

Kaip atskirti balsių garsus nuo kitų garsų, apie tai yra eilėraštis, klausykite:

Balsiai nupiešti skambančioje dainoje

Ir - ir - ir - ir.

A – Jie gali verkti ir dejuoti:

Oi - oi - u - u - u.

Jie gali sūpuoti Alenką lopšyje:

A-a-a-a.

Jie kaip aidas gali rėkti miške:

Aha! Aha! Aha!

Gali skristi aukštai į mėlyną:

Ai, oi, ai, ai.

Jie nenori švilpti ir niurzgėti.

Pedagogas: Balsinius garsus galima dainuoti kaip dainą, traukti. Pavadinkime balses dar kartą [a, o, u, e, s ir]. Kiek? (balsių garsai 6).

Žaidimas „Pavadink garsą žodžio pradžioje“

Balsėms taip patiko, kaip jas įsiminėte, kad jie norėjo žaisti su jumis. Ar tu nori?(Taip).

Pavadinsiu žodžius, kurie prasideda balsiu, ir jūs turite pasakyti, kas tai yra.. (žaidimas žaidžiamas grandine, kad kiekvienas mokinys dalyvautų žaidime).

Arbūzas, debesis, antis, žvėriena, gandras, asilas, geležis, vilkdalgis, ausis, ežeras, apelsinas ir kt.

Žaidimas „Pamestos lėlės“

Žaidimas žaidžiamas ant kilimo. Vaikai turi keletą lėlių. Jų vardai: Anya, Olya, Ulya, Elya, Ira. Lėlės nuėjo į mišką ir pasiklydo. Kokio garso paprašysime eiti ieškoti Anės? ([a]). Vaikai turi korteles su garsais. Vaikas turi surasti savo lėlę, tai yra pavadinti garsą, kurį vedėjas ištarė su didesne jėga. Mokytoja paeiliui paima lėlę ir šaukia jos vardu, balsu paryškindama perkusinį garsą. Vaikai žiūri į korteles, pribėga tie, kurie turi tinkamą garsą kortelėje.

Kūno kultūros minutė .

Vaikai atsistojo ir užmerkė akis.

Atmerkiame akis

Įkvėpkite - ir ilgai traukite: "a - a - a - a .." (balsas skamba tyliai tuo pačiu lygiu)

Ryte saulė pakilo

Iš apačios į viršų traukiame: "o-oi - oi-oi ..." (balso garsas skamba su padidinimu)

Po pietų važiuojame ant kalvos: "S - S - S - S ... ". (balso garsas skamba garsiai tuo pačiu lygiu)

Naktį žiūrime į žvaigždę, Iš viršaus į apačią skrendame „U - U - u - u.“ (Balso garsas skamba sumažėjęs)

Žaidimas „Pavadink balsių garsą ir rask jo vietą“

Temos nuotraukos (namas, pelė, dūmai, svogūnai, vėžys, aguonos, vabalas, banginis, sūris). Po paveikslėliais yra kvadratai su žodyje esančių garsų skaičiumi.

Pedagogas: Rankose turiu nuotrauką.

    Kas pavaizduota paveikslėlyje?

    Kiek garsų yra žodyje?

    Kokį balsių garsą girdime?

    Kur jis yra žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje? (Norimas kvadratas uždaromas raudona kortele.)

Pedagogas: Kitą užduotį atliksite poromis. Ant stalų turite korteles su garsais. Atidžiai pažiūrėkite, suraskite tarp jų balsių ir apveskite juos raudonu apskritimu.(Visiems vaikams kortelės vienodos. Patikrinti galima prie lentos, ant kurios užrašyti tie patys garsai).

.

.

Žaidimas „Antys ir ešeriai“.

Žaidimas žaidžiamas ant kilimo. Vaikai suskirstyti į 2 komandas – ešerių ir ančių. Jie atsitiktinai juda per kilimą. Vedėjas taria žodžius paeiliui, tada su perkusinis garsas[y], tada su šoku [o]. Vaikai – „ešeriai“ turėtų sustingti išgirdę žodį su garsu [o], o „antys“ – išgirdę žodį su [y]. Kas nesustoja laiku, išeina iš žaidimo. Laimi tas, kuris niekada nesuklydo ir ilgiausiai išbuvo aikštėje.

Žaidimo žodžiai: lankas, daržovės, ruduo, asilas, sala, poilsis, atostogos, Olya, ežeras, avis, tvarka, debesis, kampas, meškerė, vakarienė, avilys, atostogos, protingas, anglis, siauras.

Pedagogas: Mūsų kelionė šiandien baigiasi.

    Ar jums patiko žaisti su garsais?

    kas tau patiko labiausiai?(vaikų atsakymai)

    Apie kokius garsus šiandien kalbame?(kalbos garsai).

    Kokios yra kalbos garsų grupės?(balsiams ir priebalsiams).

    Kiek balsių?(jų yra 6).

    Kaip žinoti, kad garsas yra balsis?(galima dainuoti).

Šauniai padirbėta. O apie priebalsius sužinosime su jumis kitoje kelionėje po miestą.„Garsų miestas“.