Заняття у старшій групі роль голосних звуків. Конспект заняття з навчання грамоті у старшій групі «Голосний звук А, літера А, а

Заняття з навчання грамоті старшій групі» Звуки в країні Знань»

Підготувала і провела та провела:

Ткаченко Ольга Сергіївна

Старша група

Мета: Вивчення поняття про голосні та приголосні звуки. Формування ставлення до складі.

1 Ознайомити дітей з поняттям «гласний» та «згодний» звук;

2 Розвивати вміння чітко артикулювати голосні звуки;

3 Вчити розрізняти на слух «тверді приголосні» та «м'які приголосні»;

4 Ознайомити з умовними позначеннями «голосних» звуків, «згодних твердих» та «згодних м'яких»;

5 Формувати в дітей віком уявлення про «складі» ;

6 Розвивати вміння дітей відповідати на поставлені питання, сприяти збагаченню словникового запасу, розвивати увагу, логічне мислення, Порівнювати, аналізувати, робити висновки.

Матеріали:

Наочне зображення звуків, 2 - будиночки звуків, картки з умовним зображеннямзвуки, склади на дошці. МА, сі, то, ку, ли, ре. Картки для звукового аналізускладів.

Хід заняття

Що таке звук? Скажи!
Постукай і пошурхнувши,
Покричи та дзвін,
Звук, спробуй, наздожени!
Навіть якщо підійдеш
Дуже обережно,
Не побачиш, не знайдеш,
А почути можна

Діти, скажіть, що таке звуки?

(Все, що ми чуємо і вимовляємо - звуки.) 1

А хочете дізнатися, які бувають звуки та познайомитися з ними ближче?

Відповіді дітей.

Тоді послухайте одну захоплюючу казку, яка називається - "Звуки в країні Знань"

У далекій країні Знань, у чарівному лісі, на великій галявині, вкритій килимом з високої трави та різноманітних квітів, стояв маленький будиночок, у якому жили маленькі казкові чоловічки Звали їх Звуки. Звуки були дуже талановитими: складали вірші, казки, пісні, танцювали, співали. Але проживши довгий час разом, чоловічкам стало ясно, що деякі з них дуже гарно співають, а в інших краще виходить писати для них пісні. До того ж Звуки співаки дуже голосно репетирували, заважаючи при цьому Звукам – поетам складати вірші.

Тому вирішили казкові чоловічки оселитися у різних будинках.

Звуки – співаки стали називатися Гласними, а Звуки поети – Згодними.


Хлопці, хочете дізнатися, які звуки могли співати, а які писати вірші та пісні?

(Відповіді дітей.)

Перед вами картинки із зображеннями, назвіть те, на що я вкажу. 3



(Ананас, мавпа, равлик, екскаватор, індик.)

А тепер назвіть перший звук у слові.

Ананас – А

Апельсин – А

Равлик – У

Екскаватор – Е

Індик – І

Мавпа – Про

Чи можемо ми заспівати ці Звуки – А, У, Е, І, О.

(Діти, разом із вихователем, намагаються проспівати Звуки.)

Якщо Звуки можна заспівати, значить вони Гласні, а якщо ні - Згодні. 5

Які голосні Звуки ви запам'ятали?

(Відповіді дітей.)

Артикуляційна гімнастика.

(Вихованець читає вірш, а діти відтворюють дії та звуки.)

Повітря вільно йде через рот

Звук виходить голосний

А - ширше рота відкрий,

не лінуйся і голосніше співай

У - надув примхливі губки,

їх він витяг, як трубки

О – округливши великі губи,

«о» відкрив трохи зуби,

язик глибше відтягнув,

спинку вигнув-о-о-о-зітхнув

Ы-хоть голосний, але тихоня,

все позіхає він спросоні

ы-и-и- поспати ще годинку

чи може випити сік?

Е - ось у задумливому сумніві

«е» висловлює думку:

е-е-е- не знаю, що сказати,

може краще помовчати.

І - посмішка, веселун

він сміється дзвінка так 6

на широкому язичку

скаче звук, як на сідлі.

Звукам цим немає перешкоди

Співати ми ці звуки раді – А, О, У, Е, І.

Ось хлопці ми з вами ближче познайомилися з Голосними звуками, а як же Згодні?

Бажаєте дізнатися, як жили у своїх нових будинках Звуки?

(Відповіді дітей.)

Тоді послухайте продовження казки.

Після важкого дня, добре попрацювавши, звуки відпочивали. Голосні – у круглих ліжечках, а Згодні – у прямокутних, які нагадували столики, за якими працювали чоловічки – поети. Деякі приголосні засипали тільки на твердій поверхні, підстелив тільки один матрац, тому їх стали називати твердими. Ті ж, що любили спати в м'яких ліжечках, клали по два матраци, тому їх почали називати М'якими. А щоб не переплутати, хто з них хто,

Звуки стали носити спеціальні позначення: Голосні - як відкритого ротика. Тверді приголосні – у вигляді одного матрацика. М'які Згодні – м'якого ліжечка з двома матрацами.

Які ж згодні тверді, а які м'які?

Більшість твердих і м'яких Согласных звуків утворюють пари: Б – Бь, У – Вь, М – Мь…

Чуєте, як відрізняється їхня вимова. Коли ми вимовляємо м'які приголосні, спинка нашої мови піднімається нагору, до піднебіння. А ще звужується прохід для повітряного струменя. Тому м'які звуки звучать м'якше, ніжніше, не різко.

Не всі тверді звуки мають м'які пари. Бувають звуки одинаки.

Згодні – Ж, Ш, Ц завжди тверді, а Згодні – Ч, Щ, Й завжди м'які.

Хлопці, давайте визначимо на слух, тверді і м'які звуки, я вимовлятиму звуки, а ви якщо почуєте м'який приголосний звук, підніміть вгору позначення - м'якого приголосного, а якщо цей звук твердий - піднімете вгору позначення твердого приголосного.

(Ш, З, ЗЬ, НЬ, Р, К, ЛЬ, СЬ, С, ПЬ, П, Л, РЬ, Ч, Щ, ДЬ, Й.)

Фізкультхвилинка

Раз два три чотири п'ять,

Вийшли звуки погуляти

Тихо лісом ідуть

Пісеньки свої співають

Вітерець раптом налетів

Злякався Звук, сів

Головою похитав

Страх зник, а звук підвівся

Більше вітру не боїмося

З ним граємо, веселимось:

Топаємо ногами, плескаємо руками

Весело у лісі грати

Але час дамою крокувати

Взялися звуки всі за руки 9

Стежкою пішли

І додому вони прийшли!

Так от, Звуки жили у світі, не забували один одного: ходили в гості, чаювали, сміялися, грали, займалися спортом, ходили на прогулянку до лісу, взявшись за руки. Коли Голосні та Згодні йшли поряд, то утворювалися склади.

Які звуки ми з вами бачимо на картинках?


Давайте назвемо кожен звук окремо.

(Виховник показує та називає, а діти повторюють.)

А тепер Звуки взялися за руки і зазвучали разом, проспівайте їх.

Який склад вийшов?

(Відповіді дітей.)

А тепер ви сядете за свої столики, а я роздам вам картки із зображеннями Слогів.

(Діти сідають на свої місця.)

Діти, зверніть увагу, під кожним малюнком є ​​схема, туди ви впишіть позначення звуків. (Після з'єднання звуків у склади, вихователь дає характеристику кожному звуку і позначає їх у схемі разом із дітьми.)

Гра «Луна»

Ву – ву – ву! (Діти повторюють.)

Ву – ву – ву!

(Вихованець додає у риму.)

Я всі склади назву!

Гу – гу-гу! Гу – гу-гу! Я по веселці біжу!

Жужу-жу! Жу-жу-жу! Я як жук великий дзижчу!

Ку ку ку! Ку ку ку! Он зозуля на суку!

Пу- пу-пу! Пу- пу-пу! Миші з'їли, крупу!

Ру-ру-ру! Ру-ру-ру! Стиглих ягід зберу!

Щу- щу-щу! Щу- щу-щу! Усіх перехожих пригощу!

Шушу-шу-шу! Шушу-шу-шу! Сіно на зиму кошу!

Му-му-му! Му-му-му! Здогадайтеся кому?

Чу-чу-чу! Чу-чу-чу! На машині я качу!

Щу-щу-щу! Щу- щу-щу! І не скільки не сумую!

ВІ- ві-ві! Віви-ві! Всіх друзів своїх клич!

Ді-ді-ді! Ді-ді-ді! У коло на танець виходь!

Різні звуки потрібні

Звуки різні важливі

Голосні приголосні,

Тверді та М'які

Дружно за руки візьмуться

І один одному посміхнуться

Пісню разом заспівають

Звуки-весело живуть!

Ціль: закріплювати назву букв, співвіднесення їх у групи: голосні та приголосні, формувати вміння у прочитуванні складів, складання слів за заданим складом. Дати уявлення в окремих одиницях мови: звук, стиль, слово, речення. Читання оповідальних речень із двох – трьох слів. Крапка в кінці пропозиції. Написання великої літери на початку речення. Складання схеми речення. Читання складів з договором до цілого слова за складовими таблицями, робота з розрізних абеток різного формату.

Матеріал: шапочки - символи; таблиці з картинкою (початок, середина, кінець); каси букв; картки зі словами:

Хід НОД:

I. Організаційний момент.

Сьогодні на занятті ми з вами поїдемо в гості на сторінки книги. А хто живе у книгах? (У книгах живуть букви, склади, слова, речення). І для того, щоб нам потрапити на сторінки книги, ми повинні перетворитися на літери. (Надягнемо шапочки і перетворимося на літери, дівчатка надягають шапочки з голосними літерами, хлопчики – з приголосними)

Ось зараз ми можемо потрапити на сторінки книги. Але подивіться, літери у всіх різні, може ми можемо якось розділити ці літери? (у дівчаток – голосні літери, у хлопчиків – приголосні)

Дівчатка сідають за один стіл, хлопчики за інший

ІІ.Робота за темою НОД

1. Голосні та приголосні літери

Дівчатка, що ви можете розповісти про свої літери?

Літери А, У, О – голосні звуки, ці звуки ми вимовляємо лише голосом, ніякої перешкоди у роті немає.

Хлопчики, а що спільного у ваших букв?

Літери С, М, Х, Ш, Л – приголосні звуки, при вимові цих звуків у роті виникає перешкода, їх ми не можемо заспівати, вимовити голосно, нам заважає язик, зуби, губи.

2. Вірші(діти розповідають, заздалегідь підготовлені вихователем вірші)

А – початок алфавіту

Тим вона й відома.

А впізнати її легко,

Ноги ставить широко.

Ось два стовпи навскіс

А між ними поясок.

Ти цю літеру знаєш? А?

Перед тобою буква .... (А)

Літера У – два довгі вушка

Або У дубочка два сучки

У цій літері немає кута

Тому вона кругла

Подивися на колесо

І побачиш літеру О.

Алеє за лісом захід сонця

Червоні лелеки до лісу летять

Айстри зашарілися на клумбах у саду

Яскраво-червоні тіні тремтять на ставку

Яскраві качки по ставку ковзають.

Жаль, що вже відгоряє захід сонця.

Втомилася качка на ставку

Вчити своїх каченят.

Каченята плавати на очах

У мами не хочуть

Жахливо качка мучиться

Ну що з них вийде!

Хмара, хмара, вовна кільцями

Дуже ти хмара схожа на овець

Взялися ми за руки друзі

І сказали «Ти та я –

Це ми, а тим часом

Вийшла буква ……(М)»

Ми пірнаємо не в річці –

Ми пірнаємо у молоці.

Молоко поля залило,

Місток, річку та кущі.

Молоко вдома покрило

М'яко ллється з висоти.

Ми тепер на самому дні

Ми – у молочній глибині

Ми пливемо не в океані.

Ми пливемо у густому тумані.

Сонце село за селом

Сплять синиці, сойки сплять

Спить у річці вусатий сом

Сплять і ліс, і степ, і садок

Стадо спить, пастух та пес

Змовкли скрипи, пісні, сміх

Сон у країну свою забрав усіх.

Х все ходить, ходить, ходить

Місця, чи не знаходить?

Шурхіт, шепотіння, шумок під вікном,

Хтось – гном?

Ш-ш-ш! Там, за шторами, біля вікна

Жвавим мишеням шарудить тиша.

Пішов Гнат лопати купувати

Купив Гнат п'ят лопат

Ми розповіли про літери, тепер ми ще раз назвемо голосні звуки (хлопчики кажуть), приголосні звуки (називають дівчатка)

3. Місце звуку у словах

Нині ж ми згадаємо, у яких словах зустрічаються дані звуки у трьох позиціях (початок, середина, кінець)

Робота за таблицями, приготовленими дітьми разом із батьками

4. Гра «Живі склади»

На виклик педагога по черзі виходять діти з однієї та з іншої команди, повертаються до дітей, діти читають отриманий склад.

5. Гра «Збери різні слова»

Дітям дається завдання: скласти слова (слова кожного заздалегідь підготовлені окремих картках) з наявних літер з літер розрізної абетки.

Луша, Саша, Маша, сом, сам, вус, сухо, вухо, вуха, мала, мама, розум, масло, оса, пішла, мула

6. Робота за одиницями мови – звук, склад, слово, пропозиція

6.1. Пропозиція

Усно складається пропозиція із трьох слів

Маша любить олію.

Педагог показує дітям, як скласти схему речення, визначається кількість слів у реченні, як написано перше слово, що стоїть наприкінці речення, діти (на підготовлених картках) складають схему речення

6.2. Слово

Маша, олія

Педагог згадує з дітьми, як складається схема слова, визначають кількість складів у словах, на підготовлених картках складається схема слів

ІІІ.Підсумок НОД

1. Створення своєї книги

А зараз я пропоную вам створити свою книгу, я приготувала сторінки, але на них не все закінчено, давайте подумаємо, як правильно закінчити почату мною сторінку книги? (На сторінці запропоновані картинки на вивчені літери, зліва картинки на голосні літери, праворуч картинки на приголосні літери, на столах у дітей лежать контури літер - діти разом з вихователем визначають до якого малюнку яку букву підставимо і чому)

Ще раз повторюються голосні та приголосні звуки

Як ви бачите, сторінка нашої книги заповнена не вся, це тому, що вивчили ми ще не всі літери, нам з вами ще доведеться познайомитися з іншими літерами і закінчити нашу книгу.

Сьогодні ви добре попрацювали, давайте згадаємо, що вам найбільше сподобалося? Що було дуже важко? З чим ви ще хотіли б попрацювати?

IV. Домашнє завдання

Читання складових таблиць зі складання слів та схеми до слів (робота в зошитах)

Пропоную вам конспект організованої навчальної діяльностідітей старшої групи (5-6 років) на тему «Голосні звуки “А”, ”У”, “О”». На даному підсумковому заняття закріплюються уявлення дітей про поняття «звук», «літера», «слово», формуються знання про голосні звуки “А”, ”У”, “О” та їх буквених позначень. Конспект заняття буде корисним вихователям старшої групи ДОП.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект заняття з навчання грамоти у старшій групі

Опис матеріалу: Пропоную вам конспект організованої навчальної діяльності дітей старшої групи (5-6 років) на тему «Голосні звуки “А”, ”У”, “О”». На даному підсумковому заняття закріплюються уявлення дітей про поняття «звук», «літера», «слово», формуються знання про голосні звуки “А”, ”У”, “О” та їх буквених позначень. Конспект заняття буде корисним вихователям старшої групи ДОП.

Область:

Комунікація.

Підобласть:

Основи грамоти та листи.

Тема: Закріплення пройденого матеріалу.

Білінгвальний компонент:

Лялька – куиршак, цибуля – піяз, огірок – кіяр, морква – сабіз, помідор – кизганак.

Програмний зміст:

Закріплювати знання дітей про голосні звуки («А», «У», «О») та їх буквене та умовному позначенні- червоний квадрат. Тренувати в умінні визначати місце звуку у слові (на початку, у середині, наприкінці слова); самостійно вигадувати слова, знаходити задані літери в алфавіті, за допомогою злиття 2-х звуків, з'єднувати їх у слова ау, уа. Закріплювати уявлення дітей про поняття: "звук", "літера", "слово". Продовжувати навчати дітей ділити слова склади, знаходити ударний звук, виділяючи його голосом.

Розвивати звукову культуру мови, фонематичний слух.

Виховувати доброзичливість, почуття подяки.

Обладнання та матеріал:

3 червоні квадрати, друковані літери «А», «О», «У», предметні картинки, овочі-муляжі, 3 тарілочки, обручі, будиночок, лялька, дитяче доміно. Шнурки, кольорові олівці, кермо, алфавіт, картки-схеми, звуковий молоточок.

Хід заняття.

Вихователь:

Не треба до мами чіплятися,

Не треба бабусю трясти:

«Прочитай, будь ласка, прочитай!»

Не треба кликати, не треба чекати,

Розподіляються ролі: кондуктор, контролер та водій. Кондуктор роздає квитки із зображенням букв «А», «У», «О». Кожному пасажиру потрібно знайти свій стільчик (з такою ж літерою). Контролер перевіряє, чи правильно зайняті місця. Водій займає своє місце.

Вихователь:

У подорожі нам допоможе мапа маршруту. Подивіться, що це алфавіт? Щоб дізнатися про першу зупинку нашого маршруту, назвіть перший звук у слові «Автобус». Знайдіть цю літеру в алфавіті, яка означає цей звук. Вирушаємо в дорогу. Звучить пісня "Ми в автобусі сидимо". Діти імітують рухи, підспівують.

Перша зупинка.

Вихователь:

Чий це будиночок? Який літери? Якого він кольору (червоного)? Чому?

Загадка:

Два стовпці навскіс,

А між ними поясок

(буква А")

З будиночка з'являється буква "А". Діти простягають звук. Який це звук (голосний)? Потрібно виконати завдання, яке нам приготувала літера.

Гра "Де живе звук?"

Діти знаходять по черзі фрукти на картинках, у назві яких чують звук «А» на початку слова, в середині та наприкінці (апельсин, банан, груша).

Що ви бачите у кошику (овочі)? Нам потрібно виконати таке завдання:

Ігрова вправа:«Розклади овочі по тарілочкам» (залежно від складів: 1 склад, 2 склади, 3 склади).

Діти викладають овочі по тарілочках.

Скільки овочів у кожній тарілочці? Інші діти перевіряють за допомогою бавовни. Назвіть овочі казахською мовою (цибуля – піяз, огірок – кіяр, морква – сабіз, помідор – кизганак). Літері «А» сподобалося, як ми виконали завдання, і вона дає нам ці гостинці із собою у дитячий садок. Ми почастуємо інших хлопців.

Діти йдуть до автобуса.

Вихователь:

Щоб дізнатися, куди ми вирушаємо далі, відгадайте загадку:

Пухнаста вата пливе кудись (хмара).

Назвіть перший звук у слові. Знайдіть цю літеру на нашій карті. Займаємо свої місця, їдемо далі. Звучить музика.

Друга зупинка.

Вихователь:

Будиночок якої букви ми бачимо? Відгадайте загадку:

У старому дереві дупло

Ну, як буква… («О»).

Протягніть цей звук. Впіймайте його (бавовна в долоні).

Виходить літера "О". Вона приготувала нам у подарунок іграшки для дитячого садка (обруч, будиночок, доміно-літери).

Промовте слова, виділяючи звук «О». Де він у слові?

Рухлива гра «З обруча в обруч». Яку літеру нагадує нам обруч?

Гра "У якому слові живе звук "О"". Вихователь показує предметні картинки та називає слова. Діти плескають у долоні, якщо у слові живе звук «О».

Літера «О» дякує хлопцям за виконані завдання, дарує іграшки.

Загадка:

Це хто там стежкою

Будиночок свій щастить на спинці (равлик)?

Промовте перший звук. Знайдіть літеру "У" в алфавіті. Діти займають місця в автобусі. Поїхали далі під музику.

Третя зупинка.

Зручна буква! Зручно в ній те,

Що можна на літеру повісити пальто.

Протягніть звук, упіймайте його в повітрі. Виходить буква «У». Просить дітей вигадати слова зі звуком «У» на початку, у середині, і наприкінці слова. Якого кольору будиночок біля літери «У» – чому?

Виявляється, у гості до літери «У» прийшла літера «А» (літера «А» постає попереду літери «У»). Що ж сталося? Діти читають: "А-У".

Де ви чули такі звуки (у казках)?

Показ ілюстрації до казки «Машенька та ведмідь».

Літера «У» приготувала нам у подарунок ляльку. У слові "лялька" живе звук "У"? Як буде лялька казахською мовою?

Вихователь читає чотиривірш:

У мене є дівчинка,

Звати її Оленка,

Дівчинка-приспівачка,

Круглі головки.

Цілий день: "Уа, уа".

Ось і всі її слова.

Як плаче Оленка? Давайте за допомогою наших літер складемо ці звуки разом. Діти змінюють місцями літери, читають "Уа". Літери пропонують нам гру. Викласти з кольорових шнурків та олівців літери.

Діти поділяються на дві команди. Викладають на килимі літери «А», «У», із шнурків та кольорових олівців за допомогою опорних точок.

Вихователь:

Прочитайте що вийшло. Літера «У» дарує нам у подарунок ляльку Оленку. А нам час у наш дитячий садок. Діти їдуть автобусом, звучить музика.

Зупинка «Дитячий садок».

У якій країні ми сьогодні побували (Буквоманія)? Які букви ми були в гостях («А», «О», «У»)? Вам сподобалися їхні подарунки? Давайте ми теж віддячимо їм. Ми зробимо для них їхні фотографії, обведемо крапками кольоровими олівцями літери, і намалюємо до них картинки. Це ми зробимо сьогодні у вільний час, а потім у конвертах відправимо їх до країни Буквоманія.

Підсумок узагальнення заняття.


Знайомство з голосними та приголосними.

Вчитель каже:

- Давним-давно, за старих часів, люди говорили багато слів по-іншому, не так, як ми зараз говоримо. Наприклад, ми говоримо «рука», а за старих часів говорили «длань», ми говоримо «очі», а раніше говорили «очі», «губи – вуста», «палець – перст», «голос-голос».

- Так от, тоді, за старих часів, люди склали багато казок. Ми знаємо ці казки. Давайте їх згадаємо. Які ви знаєте казки?(Діти називають казки). У цих казках багато старовинних слів, які ми зараз не вживаємо, але розуміємо ці слова. Наприклад: царство, замок, теремок, колобок, засіки («по засіках поскребла…»).

- А зараз я розповім вам нову казку.(Казку треба розповідати загадковим тоном, емоційно).

– В одному царстві жили – були дуже цікаві жителі. Вони мали чарівні шапки-невидимки. Коли їх бачили і чули, вони називалися ЛИТЕРАМИ. Але коли вони одягали шапку - невидимку, їх не можна було бачити, можна було тільки чути, вони перетворювалися на ЗВУКИ. Жили вони дружно.

-Але якось у них було велике свято, і на цьому святі був концерт. Коли вони співали разом, у них виходили гарні пісні. Але, коли почали виступати солісти (соліст співає один, не всі змогли заспівати. Одні гарно співали мелодію, а в інших нічого не виходило, виходило тільки шипіння, чи тільки свист, чи кректання, гарчання, рохкання, а пісні не було. Спочатку вийшов. великий скандал, всі почали сваритися між собою, що дехто псує пісню, потім вирішив примиритися, бо дізнався, що співати вміють тільки ті, хто має ГОЛОС, голос, їх назвали ГОЛОСНІ.

-Стали думати, як же назвати решту, які співати не вміють? Їх запитали: Ви згодні, що співати не вмієте? Ті сумно відповіли: «Так, згодні…» Так і вирішили їх назвати – ЗГОДНІ.

-Щоб мешканці одразу впізнавали голосних, вони вирішили жити у червоному замку. А приголосні будували собі інші замки.

1)Вокально-ігрові вправи.

(Дуже важливо: треба не просто видавати звук, а співати мотив, мелодію конкретної пісні).

-Спочатку, назвіть, які пісні ви знаєте.

Діти називають знайомі пісні. Зазвичай, це дитячий репертуар – «У лісі народилася ялинка», «Сонячний круг», «Я на сонечку лежу», «Антошка» та інші. Можна використати пісні, які діти нещодавно навчали на музичних заняттях.

-Давайте заспіваємо 1 куплет пісні «У лісі народилася ялинка».(Співаємо разом із дітьми ). А тепер послухайте, як заспіває цю пісню звук А.(Співаємо цю пісню, але замість слів тільки звук А):

А-А-А-А-А-А-А-А

А-А-А-А-А-А…

Ось співає цю пісню звук О:

О-О-О-О-О-О-О-О-О

О-О-О-О-О-О-О-О…

-А тепер ви заспівайте, покажіть, як співатиме У.

(Діти співають пісні на запропоновані голосні звуки).

- Давайте заспіваємо інші пісні, наприклад «Я на сонечку лежу», «Сонячний круг»

Діти співають один куплет, вибраний ними пісні. Потім показують, як цю пісню співає, запропонований учителем чи вихователем голосний звук.

2) Вправи у впізнанні згодних звуків

- Давайте підемо в гості до приголосних звуків. Спробуємо послухати, як вони намагалися співати. А потім придумаємо слова, які підходять до цих звуків, що видаються.

На кожен звук діти вигадують свої терміни. Найчастіше вони пропонують такі варіанти:

Б-бухтить; В-бурчить;

Г-гогоче; Д-довбає;

Ж - дзижчить; З - дзвенить;

К - кректить; Л- лопочесть;

М-мукає; Н- ниє;

П-пихкає; Р- гарчить;

С-свистить; Т-тарахтіт;

Ф-пиркає; Х-хрюкає;

Ц-цекочет (як коник); Ч- чухає (як поїзд);

Ш-шипить;

Щ - клацає; На цей звук діти вигадують безліч інших варіантів…

Звертаємо увагу дітей, що звук має бути один, без помічників. Не можна додавати інші звуки, наприклад: Б… МІ… Треба говорити тільки Б, М.

Після обігравання кожного звуконаслідування діти швидко дізнаються приголосний звук.

Тепер пропонуємо відрізняти голосні та приголосні звуки.

3)Вправи у впізнанні голосних і приголосних звуків.

-Давайте перевіримо, як ви запам'ятали казку, які звуки голосні, а які приголосні. Але спочатку вивчимо 2 слова: «голосні – червоні». У цьому нам допоможуть пальчики лівої та правої руки.

-Приготували ліву руку. Скажемо 1 раз і загнемо 1 пальчик, другий раз-загнемо другий пальчик і загинатимемо всі пальці лівої руки. Почали:

"голосні - червоні" - 1-й пальчик!

"голосні - червоні" - 2-й пальчик!

"голосні - червоні" - 3-й пальчик!

"голосні - червоні" - 4-й пальчик!

"голосні - червоні" - 5-й пальчик!

А тепер друга, права рука: …

Як правило, після цієї вправи діти дуже добре запам'ятовують, що голосні позначають червоний колір.

Заняття з навчання грамоті для дітей старшого дошкільного віку(Підготовча до школи група)

Тема: "Знайомство з вимовою голосного звуку"

Ціль: Формувати поняття « звуки мовиі поняття «голосний звук».

Навчальне завдання: Формувати та закріплювати знання дітей про звуки мови та голосні звуки.

Розвиваюча задача: Розвивати фонематичний слух дітей, розвивати увагу, пам'ять, мислення, розвивати словниковий запас, прищеплювати інтерес до гри зі словом, розвивати зв'язне мовлення, закріплювати вміння відповідати питання поширеною пропозицією, виробляти вміння самостійно робити висновки.

Виховне завдання : Виховувати допитливість, творчу активність, виховання навички самостійної діяльності, виховувати у дітей вміння: працювати в колективі, терпляче вислуховувати питання педагогів, відповіді товаришів та поважати їхню думку, виховувати почуття взаємовиручки та допомоги, виховувати інтерес до заняття та любов до рідної мови.

Хід заняття:

    Якою чарівною країною ми з вами почали мандрувати минулого разу?(по країні «Пиши-Читай»)

    Як звати наймудрішого мешканця цієї країни?(Його звуть - Пиши-Читай)

    У якому місті чарівної країни ми побували?(Звукоград)

    Хто живе у цьому місті?(Звуки)

    Які звуки бувають?(Звуки музики, природи, предметів)

Молодці, хлопці. Сьогодні ми продовжуємо подорож по"Звукограду". Ми дізнаємось, які ще бувають звуки. Пограємо з цими звуками в цікаві ігри. Ну що, вирушаємо в дорогу?(Так).

Звучить фонограма пісні «Разом весело крокувати». Діти навколо столів крокують і сідають на свої місця.

Вихователь:

Відгадайте загадку:

Його не видно, в руки не взяти,

Зате чути. Що це?

Молодці. Звісно, ​​це звук. Звуки ми чуємо, слухаємо. Ми згадали, що бувають звуки природи, звуки предметів, звуки музики. Але це ще всі звуки. Є ще одна група звуків і називається вона звуки мови. Ці звуки ми не лише чуємо, а ще й вимовляємо.

Багато звуків є на світі:

Шелесті листя, плескіт хвилі.

А бувають звуки мови,

Ми повинні їх точно знати.

Звуки мови поділяються на дві групи. Голосні звуки та приголосні звуки. Колір голосних звуків червоний. Давайте назвемо ці звуки.

Як же можна відрізнити голосні звуки з інших звуків, про це є вірш, послухайте:

Голосні тягнуться пісенькою дзвінкою

І - і - і - і.

А - Можуть заплакати і застогнати:

О - о - о - у - у - у.

Можуть качати в колисці Оленку:

А - а - а - а.

Можуть, як луна, у лісі закричати:

Ау! Ау! Ау!

Можуть літати високо в синяву:

А, о, у, і, е, і.

Не хочуть свистіти і бурчати.

Вихователь: Голосні звуки можна співати, як пісеньку, тягнути. Давайте ще раз назвемо голосні звуки [а, о, у, е, ы, і]. Скільки їх? (голосних звуків 6).

Гра «Назви звук на початку слова»

Голосним звукам так сподобалося, як ви запам'ятали їх, що вони захотіли з вами пограти. А ви хочете?(Так).

Я називатиму слова, які починаються з голосного звуку, а ви повинні сказати, що це за звук. (гра проводиться по ланцюжку, щоб кожен вихованець взяв участь у грі).

Кавун, хмара, качка, гра, лелека, віслюк, праска, ірис, вухо, озеро, апельсин і т.д.

Гра " Ляльки заблукали "

Гра проводиться на килимі. У дітей кілька ляльок. Їхні імена: Аня, Оля, Уля, Еля, Іра. Ляльки пішли в ліс і заблукали. Який звук попросимо піти шукати Аню? ([а]). Діти мають картки зі звуками. Дитина має знайти свою ляльку, тобто назвати той звук, який вимовляв ведучий із більшою силою. Вихователь бере по черзі ляльку та називає її ім'я, виділяючи голосом ударний звук. Діти дивляться на картки, підбігають ті, хто має на картці потрібний звук.

Фізкультхвилинка .

Діти підвелися, заплющили очі.

Розплющуємо ми очі,

Вдих - і довго тягнемо: "а-а-а-а.." (голос звучить тихо на одному рівні)

Вранці сонечко зійшло,

Знизу вгору ми тягнемо: "о-о-о-о…" (звук голосу звучить з підвищенням)

Вдень гірками їздимо ми: " Ы - Ы - Ы–Ы…".(звук голосу звучить голосно одному рівні)

Вночі дивимося на зірку, Зверху вниз злітаємо "У - У - у - у". (Звук голосу звучить з пониженням)

Гра «Назви голосний звук та знайди його місце»

Предметні картинки (будинок, миша, дим, цибуля, рак, мак, жук, кит, сир). Під картинками квадратики із кількістю звуків у слові.

Вихователь: У мене в руках картинка.

    Що зображено на зображенні?

    Скільки звуків у слові?

    Який голосний звук чуємо?

    Де він знаходиться на початку слова, у середині чи наприкінці слова? (потрібний квадрат закривається червоною карткою.)

Вихователь: Наступне завдання ви виконуватимете парами. У вас на столах лежать картки зі звуками. Подивіться уважно, знайдіть серед них голосні та обведіть їх у червоний гурток.(Картки у всіх дітей однакові. Перевірку можна провести біля дошки, на якій написані такі ж звуки).

.

.

Гра "Качки та окуні".

Гра проводиться на килимі. Діти діляться на 2 команди - окуні та качки. Вони рухаються довільно по килиму. Ведучий вимовляє по черзі слова то з ударним звуком[у], то з ударним [про]. Діти-"окуні" повинні завмерти, коли почують слово зі звуком [о], а "качки" - коли почують слово з [у]. Хто не зупиняється вчасно, вибуває із гри. Виграє той, хто жодного разу не помилився і найдовше залишився на майданчику.

Слова для гри: обруч, овочі, осінь, ослик, острів, відпочинок, відпустка, Оля, озеро, вівці, орден, хмара, кут, вудка, вечеря, вулик, відпустка, розумне, вугілля, вузьке.

Вихователь: Наша подорож сьогодні закінчується.

    Вам сподобалася грати зі звуками?

    Що вам найбільше сподобалося?(Відповіді дітей)

    Про які звуки ми сьогодні говорили?(Звуки мови).

    На які групи поділяються звуки мови?(На голосні та приголосні).

    Скільки голосних звуків?(їх 6).

    Як дізнатися, що звук голосний?(його можна співати).

Молодці. А про приголосні звуки ми дізнаємося з вами у наступній нашій подорожі містом"Звукоград".