Logopedinė pamoka žiemos tema. Logopedinės pamokos apie leksinių ir gramatinių kategorijų bei grafomotorinių įgūdžių formavimąsi šeštų gyvenimo metų vaikams, turintiems bendrą kalbos neišsivystymą ir raumenų ir kaulų sistemos pažeidimą, santrauka Leksikos tema:

Svetlana Ivanova
Abstraktus logopedinis užsiėmimas"Zimushka-žiema"

Tikslas: kalbos leksinių ir gramatinių priemonių formavimas.

Pataisomoji ir auklėjamoji užduotis: idėjų apie žiemą ir jos ženklus įtvirtinimas. Temos žodyno tobulinimas, plėtimas ir aktyvinimas "Žiema"(žiema, sniegas, snaigė, dribsniai, grūdai, pūga, pūga, pučiantis sniegas, sniego kritimas, ledas, sniego pusnys, raštas; šalta, balta, pūkuota, apsnigta, šalta, stiprus, alkanas, „užšalti, uždengti, iškristi, kaukti, šluoti, Įtvirtinti galimybę pasirinkti vienarūšius apibrėžimus, gramatiškai taisyklingai sudaryti sakinius, sudaryti daiktavardžius su mažybinėmis priesagomis vienaskaitoje.

Korekciją vystantis užduotis: klausos ir regos dėmesio, mąstymo, kalbinio kvėpavimo, smulkiosios ir bendrosios motorikos, kūrybinės vaizduotės, kalbos derinimo su judesiu, dialoginio kalbėjimo ugdymas.

Pataisomoji – auklėjamoji užduotis: bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo įgūdžių formavimas. Meilės ir pagarbos gamtai ugdymas.

Įranga. Sniego senelio žaislas, laiškas, siužetinės nuotraukosšia tema "Žiema", magnetofonas, kasetė su P. I. Čaikovskio pjese "Žiemos rytas", individualūs spalvoti lakštai, baltas guašas, dažai, eglutė, popierinės snaigės.

Preliminarus darbas. Pasivaikščiokite parke, stebėkite žiemos pokyčius gamtoje. Mokytis eilėraščių apie žiemą. Vaikų supažindinimas su patarlėmis ir priežodžiais apie žiemą. Sniego senio modeliavimas ir dekoravimas svetainėje.

ugdyti meilę poetiniam žodžiui, gamtai.

Pamokos eiga

1. Laiko organizavimas. Garso įrašymo garsai "Žiemos rytas". Sniego senelis ateina į svečius ir atneša laišką.

Logopedas: Vaikinai, atidarykime laišką ir perskaitykime. Mįslės laiške.

Tas, kuris atspės mano, atsisės galvosūkiai:

Keista žvaigždutė Koks juokingas žmogus

Nukrito iš dangaus Įsisuko į XXI amžių?

Ant delno Morka - nosis, rankoje - šluota,

Ji atsigulė ir dingo. Bijo saulės ir karščio.

(snaigė) (sniego senis)

Nematomas menininkas skaidrus kaip stiklas,

Eina per miestą: Nedėkite jo į langą.

Visi skruostai parausta, (ledas)

Visiems bus užspausta nosis.

(užšalimas)

Atėjo šaltis, jis skrenda baltu kaimeniu,

Vanduo pavirto ledu, Ir skraidydama spindi.

Ilgaausis kiškis pilkas Jis tirpsta kaip šalta žvaigždė

Pavirto baltu zuikučiu. Ant delno ir burnoje.

Meška nustojo riaumoti - (sniegas)

Meška miške užmigo žiemos miegu.

Kas pasakys, kas žino

Kada tai įvyksta?

(žiema)

Logopedas. Vaikinai, koks dabar metų laikas?

Vaikai. Žiema.

2. Paskelbti temą pamokos.

Logopedas. Ką jūs manote, vaikinai, apie ką mes kalbėsime? pamoka?

Vaikai. Šiandien toliau pamoka kalbėsime apie žiemą.

Logopedas. Kas slypi aplinkui?

Vaikai. Aplinkui sniegas.

Logopedas. Kas yra upėje?

Vaikai. Ledas ant upės.

Logopedas. Kas yra gatvėje? Kodėl šalta?

Vaikai. Lauke šalta.

3. Mimikos pratimai

Siekdami išreikšti savo būseną ir nuotaiką įvairiu žiemos metu, džiaugiamės pirmuoju sniegu, drebame nuo šalto vėjo, drebame iki kaulų smegenų šaltu, lediniu oru. Perteikti piktą Kalėdų Senelio intonaciją.

Kalėdų Senelis miegojo lovoje

Atsikėliau varvekliams skambant: -

Kur jūs, pūgos ir pūgos?

Kodėl tu manęs nepažadini?

Išreikškite žiemos nuotaiką ir veiksmus veido išraiškomis, gestais ir judesiais.

Čia Žiema burtininkė aprengė medžius ir krūmus baltais drabužiais, žemę nubarstė blizgučiais ir sidabru.

Bet supykusi Žiema, senutė, užšaldė paukščius, žmones ir gyvulius, surišo upes ledu ir t.t.

Pratimai skruostams ir lūpoms

Sniego seniai džiaugiasi sniegu ir šalčiu. Išpūsk skruostus. Linksma akių išraiška.

Liūdni sniego seneliai pavasarį. Nuleiskite lūpų kampučius žemyn. Perteikti liūdną žvilgsnį.

Kalbos pratimai

Varveklis. išsikišti "aštrus" liežuvį kuo toliau nuo burnos ir laikykite šioje padėtyje (skaičiuojant iki "šeši - aštuoni").

Ledo rogutės. Padarykite liežuvį "puodelis".

Kalnas nusileidimui. Atidarykite burną, nuleiskite liežuvį už apatinių dantų, sulenkite liežuvio nugarą "kalva".

Sanochki. Burna atvira, lūpos šypsosi. Šoninius liežuvio kraštus stipriai prispauskite prie viršutinių krūminių dantų, nugarą lenkite žemyn, galiukas laisvas. Judėjimas pirmyn ir atgal, šoniniai liežuvio kraštai turi slysti per krūminius dantis. Įsitikinkite, kad apatinis žandikaulis nejuda, lūpos neliečia dantų.

Uragano vėjas atidaro ir uždaro langą. Uždengta burna. Liežuvis išlindęs iš burnos. Pakelkite ir nuleiskite liežuvio galiuką.

Žiemos audra. Senas, žilaplaukis, su ledo lazda, pūga klimpsta Baba Yaga. Kaukdamas žiemos audra: "Z-z-z-z-z-z". (Su garso padidinimu.) Miškas aimanavo pūgos: „M-m-m-m-m-m“. (Tyliai, aukštu balsu.) sunkiai dejuoju Ąžuolai: „M-m-m-m-m-m“. (Garsiai, žemu balsu.) dejuojantys beržai „M-m-m-m-m-m“. (Tyliai, aukštu balsu.) Triukšmingas valgė: "Š-š- P: W-HI-HI. atslūgsta žiemos audra: "S-s-s-s-s-s".

5. Didaktinis žaidimas „Išvardink kuo daugiau gražių žodžių“.

Vaikai atsako į klausimus: ką, ką? ką?

Koks oras? - snieguota, šalta, šalta.

koks sniegas? - purus, baltas, lengvas, minkštas, sidabrinis, lipnus.

Kas yra dangus? - debesuota, pilka, mėlyna.

Kokia diena? - šalta, trumpa, žieminė, šalta.

Koks vėjas? - stiprus, šaltas, dygliuotas.

6. Pirštų gimnastika „Išėjome pasivaikščioti į kiemą“.

Vienas, du, trys, keturi, penki, sulenkite pirštus po vieną.

Išėjome pasivaikščioti į kiemą. Jie eina prie stalo. ir vid. pirštu

Jie nupiešė sniego moterį, "Skulptūra" gumulas dviem delnais.

Paukščiai buvo lesinami trupiniais, "Trupėti" duona visais pirštais.

Tada riedėjome nuo kalno, vadovaudamiesi dekretu. pirštas ant delno.

Ir jie voliojosi sniege. Delnai dedami ant vienos ir kitos pusės stalo.

Visi grįžo namo per sniegą. Nukratykite delnus.

Suvalgėme sriubą ir nuėjome miegoti. "Valgymas su šaukštu" sriuba.

7. Didaktinis žaidimas "Kuo skiriasi sniego seniai?"

Logopedas. Ką galima lipdyti iš sniego?

Vaikai. Sniego senis, sniego senis.

Logopedas. Ant lentos yra paveikslėliai, kuriuose nupiešti du sniego seniai.

Kuo šie sniego seneliai skiriasi?

Vaikai įvardija skirtumus.

8. Didaktinis pratimas "Baik sakinį".

Nusprendėme pastatyti sniego senį.

Prie mūsų pritvirtinome morkų nosį (sniego seniui).

Aprodėme kaimynams (sniego senis).

Mes žaidėme su (sniego senis).

Kalbėjomės apie (sniego senis).

9. Žaidimas "Skambinkite tai mielai" su sniegu.

Atėjo laikas žaisti sniego gniūžtes. Aš pavadinsiu žodį, o jūs apie tai kalbėsite meiliai.

Sniego gniūžtė Varveklis - varveklis

Šerkšnas - šerkšnas Medis - medis

Vėjas – vėjelis Kalva – kalva

Ledas-ledas, ledo rogės

Šalta-šalta

žiema- žiema

10. Fizinė minutė (lydinčią kalbą judesiais).

"Kaip sniegas ant kalvos, sniegas"

(Pakelkite rankas į žodžius "sniegas", "sniegas",

O po kalnu - sniegas, sniegas,

(Nuleiskite rankas.)

O ant eglutės – sniegas, sniegas.

(Sujunkite delnus virš galvos "namas")

O po medžiu – sniegas, sniegas.

(Nuleiskite rankas.)

11. Didaktinis žaidimas „Stebuklingos snaigės“.

Logopedas. Vaikinai, žiūrėk, ant eglutės kabo snaigės. Kiekvienas turi pasirinkti savo mėgstamą snaigę ir pamatyti, kiek taškų ant jos yra. Kiek taškų ant snaigės, tiek žodžių bus jūsų sakinyje.

Logopedas Pakvieskite vaikus pasirinkti vieną snaigę.

Logopedas. Kiek žodžių bus sakinyje?

Vaikai. Du žodžiai.

Logopedas. Sudarykite dviejų žodžių sakinį naudodami žodį sniegas.

Vaikai. Sninga.

Logopedas: – O kiek taškų turi?.

Vaikai. Trys taškai.

Logopedas. Kiek žodžių dabar bus sakinyje?

Vaikai. Trys žodžiai.

Logopedas. Pateikite pasiūlymą iš trys žodžiai naudojant žodį snaigė.

Vaikai pateikia pasiūlymą.

Logopedas. Kiek žodžių dabar bus sakinyje?

Vaikai. Sakinyje bus keturi žodžiai.

Logopedas. Sudarykite keturių žodžių sakinį naudodami žodį gorka.

Vaikai sugalvoja sakinius.

Vaikai važiuoja nuo kalno.

Ir taip toliau, keičiant žodžius.

12. Didaktinis žaidimas "Nupieškime ir nuspalvinkime sniego senį".

Logopedas. Kiekvienam vaikui įteikiami spalvoti albumo lapai ir baltas guašas. Nupieškite ir nuspalvinkite savo sniego senį.

13. Santrauka pamokos. Vaikų veiklos vertinimas.

Apie kokį metų laiką mes kalbame? pamoka?

Vaikai. Kalbėjomės apie žiemą.

Logopedas. Kas tau patiko pamoka?

Vaikų individualūs atsakymai.

Logopedinės pamokos santrauka su

naudojant kompiuterines technologijas šia tema:

"Žiema. Žiemos pramogos»

Sudarė ir atliko

Logopedė: Marčenko Irina Valerievna.

Nariai : Vidurinės logopedinės grupės ikimokyklinukai, kuriems diagnozuotas bendras kalbos neišsivystymas.

Vaikų skaičius: 6 žmonės

Trukmė: 20 minučių.

Tikslas: Tema nagrinėjamos medžiagos konsolidavimas ir apibendrinimas

"Žiema. Žiemos pramogos“.

Edukacinė sritis „Socialinis ir komunikacinis tobulėjimas“.

1. Stimuliuoti, skatinti vaikų kalbos aktyvumą žaidimo metu, formuoti jų bendravimo įgūdžius ir gebėjimus.

2. Žaidime lavinami bendravimo įgūdžiai, emocinis reagavimas, mėgdžiojimas, kūrybinė vaizduotė, aktyvumas, savarankiškumas.

Edukacinė sritis „Kognityvinis ugdymas“.

1. Ugdykite regimąjį ir girdimąjį dėmesį bei atmintį

2. Ugdyti ir palaikyti vaikų praktinių veiksmų verbalinį palydėjimą.

3.Išmokykite vaikus analizuoti mėginį. Raskite panašumų ir skirtumų.

Edukacinė sritis „Kalbos ugdymas“.

Pataisos ir auklėjimo darbai.

1 .Plėtoti pasyvus žodynas ir aktyvinti kalboje daiktavardžius, veiksmažodžius ir būdvardžius tema „Žiema. Žiemos pramogos.

2. Formuoti kalbos ritmą, balso moduliaciją, intonacinį išraiškingumą, dikciją.

3. Ugdykite taisyklingą vidutinį kalbos tempą.

keturi . Taisyklingo kalbinio kvėpavimo ir ilgalaikio oralinio iškvėpimo formavimas.

5. Išmokykite daiktavardžius vartoti kilmininko kalba.

7. Gebėjimo vartoti veiksmažodžius kalboje tobulinimas.

8. Rašymo mokymas paprastus sakinius pagal pavyzdį.

9. Kalbos veiklos pasireiškimo skatinimas.

Edukacinė sritis „Meninis ir estetinis ugdymas“.

1. Išmokykite vaikus baigti piešti atskirus elementus.

2. Dažykite kontūrinius vaizdus.

3. Formuoti teigiamą emocinį požiūrį į vizualinę veiklą.

Edukacinė sritis „Fizinis tobulėjimas“.

1. Lavinti ir tobulinti motoriką, judesių derinimą su kalba ..

Preliminarus darbas:leksinės temos studijavimas "Žiema. Žiemos linksmybės", Fotografijų, skaidres, filmukų, pristatymų šia tema nagrinėjimas, žiemos žaidimų mokymasis.

Medžiagos:

IKT, vatos sniego gniūžtė, sniego senio ruošiniai su trūkstamomis detalėmis

Kurso eiga.

1. Susipažinimas su tema.

Logopedas:

Dabar užduosiu tau mįslę. Atidžiai klausytis.

„Pažiūrėk, koks stebuklas

Aplink viskas balta-balta.

Stogai, gatvės, medžiai,

Visi keliai uždengti.

Ledo apsupti ežerai, upės,

Kieme pučia pūga.

Paukštis sustingsta nuo šalčio,

Paukštis tingi linksmintis.

Saulė šviečia, bet nešildo.

Dienos trumpesnės, naktys ilgesnės.

Koks metų laikas, vaikai?

Pasakyk man greičiau?" (žiema)

  • Kokius žiemos ženklus žinai? Pažiūrėk į nuotrauką. Ji tau padės. (Vaikai prisimena žiemos ženklus)

2. Kalbos derinimas su judesiu

Logopedas: Vaikinai, žiūrėk, sninga. Žaiskime.

Pūkuotas baltas sniegas, (rankos priešais jus. Judesiai rankomis)

Sukasi ore. (sukantis aplinkui)

Ir tyliai ant žemės (lėtai pritūpk)

krenta, nukrenta.

3 . Apibrėžčių ir veiksmažodžių pasirinkimas. Sniego gniūžtės žaidimas.

Logopedas: Vaikinai, ką galite pasakyti apie sniegą? koks sniegas? (Logopedas meta po sniego gniūžtę kiekvienam vaikui)

(Vaikai pūkuoti, balti, šlapi, šalti, minkšti, putojantys...)

Logopedas: ką gali padaryti sniegas?

(Vaikai: sukasi, blizga, tirpsta, skraido, spindi, guli, traška. Blizga...)

Logopedas: Vaikinai, aš paversiu jus šaltu vėjeliu, o jūs pūsite snaiges, o jos suksis šokyje.(Logopedas platina snaiges).

Ar mokate taisyklingai pūsti? Priminkite, kaip tai padaryti. (Giliai įkvepiame nosimi, nekeliame pečių, neišpučiame skruostų. Vaikai pučia ant snaigės, laikydami ją už siūlo burnos lygyje).

Logopedas: Pakilo toks stiprus vėjas! Viskas sukosi ore. Pakilo pūga. Vėjas kaukė: vau.

Kaip pūga nurimo.

Logopedas. Oi kaip šalta pasidarė! Sušildykime rankas. Pūskime šiltą orą.(Vaikai „šildo“ rankas šilto oro srove).

5. Staigmenos akimirka.

Logopedas. Vaikinai, atspėk mįslę. Jei atspėsite teisingai, turėsime svečią.

„Išdykęs žmogelis,

Jis neatsiejamas nuo šluotos,

Jis nėra įpratęs gyventi šiluma.

Kas atėjo pas mus? (sniego senis)

Logopedas: gerai padaryta, atspėjote mįslę! Ir sniego senelis pasirodė žaisti su mumis.

/ Daugialypės terpės įrenginyje pasirodo skaidrė /

4. Mįslių spėjimas.

Logopedas: Žiema – šaltas metas, bet labai smagus! Daug žaidimų, pramogų linksmybių žiemą! Sniego senis užmins mįsles apie savo mėgstamą žiemos pramogą. Jei atspėsite mįslę, atsakymas pasirodys.

  • Du beržiniai arkliai

Jie neša mane per sniegą.

Šie raudoni arkliai

Ir jų vardas yra ......... (slidinėjimas)

/medijos įrenginyje pasirodo skaidrė//

  • Žiema mums dovanoja

Raudonos dienos.

Skubėk prie sniego, skubėk prie ledo.

Ant slidžių ir ...... (pačiūžos)

/ atsakymas pasirodo daugialypės terpės įrenginyje /

  • Atsisėdu ir ridenuosi

Aš bėgu nuo kalno.

Bet tai ne rogės

Bet tik ......... (ledas)

/daugialypės terpės įrenginyje pasirodo skaidrė/

  • O, sninga!

Išvežu arklį, mano drauge.

Virvei – kamanos

Vedu arklį per kiemą.

Nuo kalno žemyn ant jo skrendu,

Ir aš jį atsiimu. (rogės)

/ daugialypės terpės įrenginyje pasirodo skaidrė /

Logopedas: kokios žiemos pramogos jums patinka? Prisiminkite tuos, apie kuriuos sniego senis pamiršo. (Vaikai atsako po vieną).

  1. Kalbos derinimas su judesiu. Bendrųjų motorinių įgūdžių ugdymas.

Logopedas:

Pagaliau atėjo žiema. (Vaikai ištiesia rankas į šonus)

Namai tapo balti (rodykite stogą virš galvos)

Lauke sninga (drebantys rankomis iš viršaus į apačią)

Sargas šluoja gatvę (judesio imitacija)

Mes važinėjame rogutėmis (vaikai pritūpia)

Rašome apskritimus ant čiuožyklos (čiuožimo imitacija)

Vikriai slidinėja (judesio imitacija)

Ir mes visi žaidžiame sniego gniūžtes. (vaikai gamina ir mėto sniego gniūžtes).

  1. Vizualinio dėmesio ugdymas, „nesąmonė“

Logopedas: Vaikinai, sniego senelis nupiešė įdomų paveikslą, bet man atrodo, kad jame yra daug klaidų. Surask juos.

/daugialypės terpės įrenginyje pasirodo skaidrė/

  1. Daiktavardžių vartojimas kilmininko linksniu.

Logopedas: Vaikinai, mūsų sniego senelis labai liūdnas vienam.

Padarykime jį draugais, kaip ir mūsų sniego senį. Pradėjau juos piešti, bet nespėjau baigti. Padėk man.

Logopedas, kreipiantis į kiekvieną vaiką: ko neturi jūsų sniego senelis?

(Mano sniego senelis neturi kibiro, .... šluotos, rankų, nosies, akių.

Nupiešiu kibirą sniego seniui ....... Vaikai piešia sniego senius.)

  1. Pamokos santrauka.

Vaikai dėkoja sniego seniui už įdomus žaidimas ir dovanoti piešinius.

Peržiūra:

Norėdami naudoti pristatymų peržiūrą, susikurkite paskyrą ( sąskaitą) Google ir prisijunkite: https://accounts.google.com


Skaidrių antraštės:

Du beržiniai arkliai neša mane per sniegą. Šie raudoni arkliai, o jų vardas yra .........

Žiema mums dovanoja Ruddy dienas. Skubėk prie sniego, skubėk prie ledo. Slidinėjimas ir...

Atsisėdu ir riedu, puolu nuo kalno. Bet tai ne rogės, o tik .......... (ledas)

O, sninga! Išvežu arklį, mano drauge. Už virvę - kamanas vedu arklį per kiemą. Ant jo skrendu nuo kalno ir tempiu atgal. . (rogės)


Pamokos santrauka vyresniųjų grupėje leksine tema „Žiema“

(Pirmieji studijų metai)


Koregavimo ir auklėjimo tikslai: Išsiaiškinkite ir išplėskite žiemos idėją, jos ženklus.

Patikslinkite ir aktyvinkite temos žodyną, išmokite atsakyti į klausimus, kurti sakinius, parinkti žodžius-ženklus ir žodžius-veiksmus.

Tobulinti kalbos gramatinę struktūrą, išmokti kokybiškai sudaryti būdvardžius, daiktavardžius su mažybinėmis priesagomis, tobulinti linksninių didžiųjų raidžių konstrukcijų vartojimo įgūdžius.

Korekciniai tikslai:

Vizualinio dėmesio ir suvokimo, kalbos klausos ir foneminio suvokimo, atminties, smulkiosios ir bendrosios motorikos, kvėpavimo ir taisyklingo kalbos iškvėpimo ugdymas, kalbos derinimas su judesiu.

Koregavimo ir auklėjimo tikslai:

Bendradarbiavimo, tarpusavio supratimo, geranoriškumo, savarankiškumo, iniciatyvumo, atsakingumo įgūdžių formavimas, meilės gamtai ugdymas.

Įranga: spausdinimo drobės, paveikslai, vaizduojantys žiemą, žiemos mėnesius, sporto įranga, kamuolys; snaigės iš plono balto popieriaus ant virvelių.

1. Organizacinis momentas

- Tas, kuris atspės mano mįsles, atsisės

Keista žvaigždutė Koks juokingas žmogus

Nukrito iš dangaus Įsisuko į XXI amžių?

Ant delno Morka - nosis, rankoje - šluota,

Ji atsigulė ir dingo. Bijo saulės ir karščio.

(snaigė) (sniego senis)

Nematomas menininkas skaidrus kaip stiklas,

Jis eina aplink miestą: Taip, tu negali jo įdėti į langą.

Visi skruostai parausta, (ledas)

Visiems bus užspausta nosis.

(užšalimas)

Atėjo šaltis, jis skrenda baltu kaimeniu,

Vanduo pavirto ledu, Ir skraidydama spindi.

Ilgaausis kiškis pilkas Jis tirpsta kaip šalta žvaigždė

Pavirto baltu zuikučiu. Ant delno ir burnoje.

Meška nustojo riaumoti - (sniegas)

Meška miške užmigo žiemos miegu.

Kas pasakys, kas žino

Kada tai įvyksta?

(žiema)

2. Pokalbis apie sezoną

– Kaip manai, koks metų laikas?

- Kaip tu atspėjai?

Kokia diena žiemą?

- Kokią naktį?

Ką galite pasakyti apie sniegą?

– Koks yra ledas?

Išvardykite žiemos mėnesius.

3. Pratimas „Snaigės“

– Kol kalbėjomės, lauke pradėjo snigti, pas mus atskrido tikros snaigės. Pažiūrėkite, kas jie yra?

Logopedas kiekvienam vaikui duoda po snaigę ant virvelės.

Priverskime savo snaiges suktis. Lėtai įkvėpkite oro per nosį. Neišpūskite skruostų, ištempkite lūpas vamzdeliu ir pūskite ant snaiges.

Logopedė pasirūpina, kad mankštos metu vaikai nepakeltų pečių. Pratimą kartokite 3-5 kartus.

4. "Kas vyksta žiemą?"

Snaigės nuskrido ir pakvietė žaisti toliau.

– Pagalvokite ir įvardinkite, kas vyksta žiemą, kas vyksta gamtoje?

– Paruošiau tau nelengvą užduotį, bet taip gerai papasakojote apie žiemą, kad, manau, nesunkiai su ja susidorosite.

Logopedė prašo vaikų po vieną atrinkti paveikslėlius, kuriuose vaizduojami žiemos reiškiniai, ir juos pavadinti.

5. Didaktinis žaidimas „Paimk žodžius“

– Žiemą orai kitokie. Arba užklumpa pūga, paskui – stiprus šaltukas, vėliau – sniegas. Aš įvardysiu gamtos reiškinį, o jūs atsakysite. Šaltis (ką tai daro?) - įtrūkimai, suspaudimai, įkandimai ...

Pūga (ką ji daro? - vėjai, siautėja, kaukia, šluoja ....

Sniegas (ką jis daro?) - eina, skrenda, krenta, sukasi ....

Vaikai (ką jie veikia?) - vaikščioti, važiuoti, žaisti, linksmintis, džiaugtis ...

6. Žaidimas „Pavadink meiliai“ su kamuoliu

- Atėjo laikas žaisti kamuolį. Aš pavadinsiu žodį, o jūs apie tai kalbėsite meiliai.

Sniego gniūžtė Varveklis - varveklis

Šerkšnas - šerkšnas Medis - medis

Vėjas – vėjelis Kalva – kalva

Ledas-ledas Šaltas-šaltas

Žiema - žiema Rogės - rogės

7. Pasiūlymų žiemai sudarymas pagal paveikslėlį

Logopedas uždeda paveikslėlį ant spausdinimo drobės.

Koks sezonas pavaizduotas paveikslėlyje? Kodėl taip manai?

- Teisingai. Paskutinėje pamokoje žiūrėjome į šią nuotrauką ir apie tai kalbėjome. Dabar kiekvienas iš jūsų pateiks pasiūlymą ir papasakos mums.

- Sakinį pradėkite žodžiu sniegas, medžiai, dangus, vaikai.

Logopedas padeda vaikams, jei jiems sunku kalbėti visais sakiniais.

- Tu viską gerai pasakei. Paruošiau jums tokią užduotį.

8. Pratimas "Kas pasikeitė?"

Logopedas ant lentos deda dalykinius paveikslėlius, vaizduojančius žiemą.

- Vaikinai, atidžiai pažiūrėkite į nuotraukas ir prisiminkite jas. Dabar užmerkite akis ir aš pašalinsiu vieną nuotrauką arba pakeisiu jas. Turite pasakyti, kas pasikeitė, o kas nepasikeitė.

9. Pirštų gimnastika „Išėjome pasivaikščioti į kiemą“

Vienas du trys keturi Penki, Sulenkite pirštus po vieną.

Išėjome pasivaikščioti į kiemą. Jie eina prie stalo. ir vid. pirštu

Jie nupiešė sniego moterį, Dviem delnais „papieškite“ gumulą.

Paukščiai buvo lesinami trupiniais, „Trupinkite“ duoną visais pirštais.

Tada važiavome nuo kalno, Vadovaujantis dekretu. pirštas ant delno.

Ir jie voliojosi sniege. Delnai dedami ant stalo iš vienos ir kitos pusės.

Visi grįžo namo per sniegą. Nukratykite delnus.

Suvalgėme sriubą ir nuėjome miegoti. „Valgyk su šaukštu“ sriuba

10. Pratimas "Kur tai atsitinka?"

- Vaikinai, pažiūrėkite nuotraukas ir atsakykite į mano klausimus.

Logopedas ant spausdinimo drobės uždeda vieną paveikslėlį, vaizduojantį žiemos žaidimus ir gamtos reiškinius, kad įtvirtintų prielinksnį kalboje.

- Kur ta snaigė?
– Kur varveklis kabo?
Kur ledas užšalęs?
– Kur važiuoja vaikai?
Kur buvo pagamintas sniego senis?
- Kur rogės?

11. Pratimas „Ką? Kuris? Kuris?"

– Dabar skelbiu po vieną nuotrauką, o jūs pasirenkate kuo daugiau žodžių atsakyti į klausimą kuri? kuri?

a) Kas yra žiema? - (šalta, apsnigta, šalta, ...).

koks sniegas? - (baltas, purus, šaltas, trapus, minkštas, putojantis, traškus, blizgus, ...).

Kokia diena? - (šalta, sniego, saulėta, trumpa, vėjuota ...).

Kokią naktį? - (ilgas, mėnulis, žvaigždėtas, snieguotas, šaltas ...).

Koks ledas? - (šaltas, stiprus, skaidrus, trapus, plonas ...).

Kas yra varveklis? - (šaltas, ledinis, skaidrus, šlapias, kietas ...).

Per kalbos ir muzikos motorikos pratimus bei žaidimus.

1. Ugdykite gebėjimą išraiškingai ir ritmingai judėti pagal muzikos prigimtį.
2. Suformuokite žodžio skiemeninę struktūrą (taškydami žodžio ritminius raštus)
3. Stiprinti artikuliacinę motoriką (artikuliacijos pratimai).
4. Parinkite būdvardžius žodžiui žiema, snaigės; sudaryti daiktavardžių kilmininką.
5. Lavinti prozodinę kalbos pusę (kvėpavimo ir balso pratimai); lavinti vaizduotę, kūrybinę iniciatyvą.
6. Formuoti nuoseklią kalbą dialogo žaidimais, žaidimais lauke.
7. Ugdyti gebėjimą paveikti biologiškai aktyvius taškus, peršalimo ligų profilaktikai, gebėjimą klausytis mokytojo.

1. Organizacinis momentas

Sniegas, sniegas sukasi
Visa balta gatvė.
Susirinkome į ratą
Suvyniotas kaip sniegas.
(A. Barto)

Vaikai tampa ratu, sukasi vietoje pagal muziką.

2. „Pasveikinimas“. Dialogas tarp muzikos vadovo ir vaikų. Teksto tarimas ritmiškais skiemenų plojimais.

Mūzos. rankas Sveiki bičiuliai!
Vaikai. Sveiki!
Mūzos. rankas Ar dirbsime?
Vaikai. Taip taip taip!

Logopedas. Štai ateina žiema. Pažvelkite į ją (1 skaidrė).

Žiema skiriasi nuo pavasario ir vasaros, labai sniego.

Logopedas: Vaikai, o kas yra daug žiemą?
Vaikai. Sniegas.

Logopedas. Žiema, ką?
Vaikai. Snieguotas, gražus, pasakiškas, nuostabus, puikus, šaltas.

Logopedas. Žiema nori pakalbėti apie snaigių kelionę ir žaisti su tavimi.

3. Ritminis apšilimas.

Draugiški, aiškiai vaikštome,
Sveikiname žiemą. (Ėjimas-žygis ratu)
Mums reikia paimti kastuvus
Pašalinkite sniegą nuo takų. (Stumdomas šoninis laiptelis)
Na, sniegas šluoja, šluoja,
Tai neleidžia mums atsipalaiduoti. (Eidamas ratu rankomis priešais save siūbuodamas į kairę ir į dešinę)
Ir medžiai už lango
Jie miega stebuklingu ramiu miegu. (Sustokite, rankas į šonus, aukštyn, užmerkite akis)

Zuikis šokinėja ant krašto,
Kad ausys būtų šiltos. (šokinėja vienas po kito ant kojų pirštų)
O meška guolyje miega
Mielas meškiukas užuodžia. (Prisėskite, pritraukite sulenktus delnus prie ausies)
Kad nesušaltų šaltyje,
Paukščiai turi skristi. (Bėgimas ant kojų pirštų, mojuodamas rankomis į šonus)

Logopedas. O dabar susėsime kartu, ir žiema-žiema užmins mįslę.

Per kokias žvaigždes.
Viskas perpjauta,
Ar imsi vandens į rankas?

Vaikai. Snaigės.

Logopedas. Pažvelk į snaiges, kas jos? (2 skaidrė)

Vaikai. Gražus, subtilus, trapus.

4. Fonopedinis pratimas „Snaigės“ (dainuokite balsių garsus su muzikos vadovu).

Snaigės gyveno dideliame sniego debesyje.

Debesis švelniai siūbavo, sūpuodamas snaiges (jie dainuoja garsą „a“ nuo aukščiausio iki žemiausio).

Vėjas pakilo ir pradėjo siūbuoti debesį per dangų (jie dainuoja garsą „u“ nuo žemiausio iki aukščiausio).

Pabudusios snaigės iššoko iš debesų ir nuskriejo ant žemės (dainuokite trumpais garsais „a“, „o“, „u“)

5. Artikuliacinė gimnastika.

Logopedas. Snaigės trenkė į mūsų lūpas. Palieskime jas liežuviu – „puodelis“, bet pirmiausia padarysime „mentele“, atpalaiduosime liežuvį, o po to sulenksime liežuvio kraštus ir „puodeliu“ paliesime viršutinę lūpą.

6. Motorinė mankšta "Snaigės"

Pavirstame snaigėmis.
Pastebėsime visus kelius.

Vaikai užsideda juosteles-snaigių kaukes.

Pūga yra pūga, pūga yra pūga
Ir snaigės šoka.

Greitai groja muzika, „skraido snaigės“ (vaikai išsibarstę po salę).

O dabar – tyliai, tyliai krinta sniegas.

„Vaikai-Snaigės“ ant kojinių tyliai ir lėtai juda po salę skambant ramiai muzikai.

Logopedas. Mūsų snaigės pateko į mišką. Jiems įdomu sužinoti, kas vyksta žiemos miške. Ir jie mokosi iš dainos.

7. Daina apie žiemą. B. Yabko žodžiai ir muzika. "Žiemos nuotraukos"

Muzikos vadovas kartu su vaikais dainuoja dainelę.

Nedoras vėjas pučia,
Snaigės sukasi.
Ir žiema piešia -
keistos nuotraukos.
Beržas po langu
Suvystyti sniegu.
Ivushka šukuosena
Puošia pūkais.
Balinti kailiniai
Bailūs zuikiai.
Ir liejo ašaras
Lašeliai verkšlendami.

8. Logopedas. Snaigės davė mums sniegą. (Vaikai plekšnoja žodžiui snow-go-pad 3 skaidrė skiemenimis)

O nuo sniego apakinau?

Vaikai. sniego kamuolys

„Šok su sniego gniūžtėmis“ dainuoja muzikos vadovas, o vaikai atlieka judesius pagal tekstą su sniego gniūžte.

Į rankas paėmėme sniego gniūžtes
Jie bėgo taku.
Keliame sniegą
Ir mes siūbuojame virš galvos.
Važiuok per mane
Mano sniego gniūžtė yra išdykusi.
Šokis - kas tu, sniego gniūžtė,
Snieguotas mažas draugas
Šokite, nežiovaukite
Ir pakartokite po mūsų!
Sniego gniūžčių nerodysime
Kur juos slėpsime – nepasakysime.
Visos sniego gniūžtės nuo vaikinų
Jie ramiai miega už nugaros.
Sudėsime visas sniego gniūžtes.
Pailsėti,
Tu guli ir nesikelia
Iki pasimatymo, iki pasimatymo.

9. Žaidimas „Sniego gniūžtės“

Vaikai stovi dviejose eilėse vienas priešais kitą. Prie jų kojų – sniego gniūžtės iš vatos.

Drąsiai žaidžiame sniego gniūžtes.
O, koks sandoris!
Ploti! Ploti! Nesnausk! (Padarykite įsivaizduojamą sniego gniūžtę)
Dabar mesk jį į mane! (Rankos ištiesia į priekį; prispauskite delnus prie krūtinės)

Toliau skamba muzika, vaikai mėto vieni į kitus medvilninius sniego gniūžtes.

Po žaidimo vaikai sėdi ant kėdžių.

10. Logopedas. Atskrido šaltas vėjas ir nešė mūsų snaiges, jos žiūri ir mato (skaidrių demonstracija Nr. 3)

Vaikai: Sniego senelis

Masažas "Sniego senis"

Viena ranka, dviem rankomis (vaikai ištiesia vieną ranką, paskui kitą)

Gaminame sniego senį. (imituoti sniego gniūžtės gaminimą)

Susukame sniego gniūžtę - (daryk su delnais sukamaisiais judesiais ant klubų)

Taip (išskėskite rankas į šonus, parodydami, kokios didelės)

Ir tada mažesnis gumbas - (trina delnais krūtinę)

Štai vienas. (mažiau rodyti komos dydį)

Ir mes jį pastatysime į viršų (glostydami jų skruostus rankomis)

Mažas gumuliukas. (sudėkite pirštus, parodykite mažą gumulą)

Taigi išėjo sniego senis-Sniego senis (jie padeda rankas ant šonų, sukasi į kairę - į dešinę)

Labai mielas storuliukas!

11. Žaidimas „Surink sniego senį“

12. Atsipalaidavimas.

Logopedas. Snaigės pavargo. Jie nori pailsėti, o vaikai ilsisi kartu su jais. (Skambant atpalaiduojančios muzikos, vaikai guli ant kilimo). Muzika nutrūksta, vaikai sustoja ratu.

„Išsiskyrimas“. Muzikos vadovo ir vaikų dialogas su ritmologų plojimais.

Mūzos. rankas Štai vaikinai! Viso gero!
Vaikai. Viso gero!

Mūzos. rankas Ar buvai užsiėmęs?
Vaikai. Taip taip taip!

Logopedas: Kas jums patiko pamokoje?

Pogrupio logopedinės pamokos santrauka

vaikams, kurių bendras kalbos neišsivystymas

Logopedinės temos:

Gramatikos tema: Daiktavardžiai sutampa su būdvardžiais pagal lytį ir skaičių.

Leksikos tema: Žiema.

Tikslas: Plėtra foneminė klausa ant garso "U" medžiagos

Užduotys:

1. Prozodinių kalbos komponentų ugdymo darbas: kvėpavimas, tempas

2. Artikuliacinės motorikos ugdymas

3. Mimikos raumenų vystymas

4. Vystymasis foneminis suvokimas

5. Dirbti su žodžio sandara.

6. Žodyno tobulinimas ir papildymas leksine tema.

7. Pažintis su supančia realybe.

8. Kalbos gramatinės struktūros raida: darbas su daiktavardžio sutapimo su būdvardžiu lytimi, skaičiumi ir didžiąja raide.

9. Kalbos koordinacijos su judesiu ugdymas.

10. Vizualinio dėmesio, atminties ugdymas.

11. Smulkiosios motorikos ugdymas

Įranga: garso įrašas „Vėjas miške“, snaigės, žaislas „Sniego senelis“, sniego seneliai iš dalių, lazdos, stebuklingas krepšys, kamuoliukas, skaidrės „Snaigės“, „Miškas“, „Žvėrių pėdsakai“, flanelografas, garso įrašas „Važiavimas rogutėmis“ “

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas. Sveikinimai.

Logopedas rankose laiko maišelį. Siūlo paliesti, kad nustatytų, kas jame yra. (Vaikai nustato, kad objektas yra apvalus, didelis, šiltas, minkštas).

Tai yra kamuolys. Kur kamuoliukas riedės, ten ir eisime.

2. Leksinės žodžių atsargos tobulinimas ir turtinimas.

Jie eina prie lango.

Turime nepažįstamą vaizdą. Negalite atspėti, koks yra metų laikas. Ar norite, kad lange atsirastų žiema?

O ko mums reikia žiemai? (Sniegas).

Dabar mes uždengsime savo langą sniegu. Pažiūrėkite į mano ledo padėklą, čia pilna sniego pusnys. Ar žinojote, kad sniegas susideda iš snaigių? Šitie yra. Ištieskite delną ir ant jų nukris snaigė. (uždeda vaikams snaiges ant rankų).

Išmesk savo snaigę ir tyliai pagauk.

Kokia snaigė? (Šviesa)

Kokia spalva? (balta)

Ir koks tai jausmas? (Šalta)

3. Bendrųjų kalbos įgūdžių ugdymas.

O dabar pritvirtinkite snaigę toje lango vietoje, kur jums patinka. (Vaikai prisiriša)

4. Kalbos derinimas su judesiu

O dabar 1,2,3 virsta snaigė.

A. Barto „Sniegas, sniegas sukasi...“

5. Vizualinio suvokimo, dėmesio ugdymas.

Oi, kaip įdomu, mačiau tas pačias snaiges. Ir rasi.(1 skaidrė)

6. Konstruktyvios praktikos, smulkiosios motorikos ugdymas.

Konstrukcija iš pagaliukų "Snaigė"

7. Artikuliacinės praktikos plėtra

Kviečiu pasivaikščioti po mišką. Kelias ilgas, paruošime kempines, liežuvį.

Artikuliacinė gimnastika.

"Vamzdelis"

"Šypsena"

„Vamzdis – šypsena“

"mentele"

"adata"

"Kastuvas-adata"

"Sūpynės"

"Taurė"

Kaip tu gali eiti į mišką? (Slidinėjimas, važinėjimas rogutėmis, vairavimas)

Važiuokime automobiliu.

8. Bendrosios motorikos ugdymas

Kalba judesiu „Mašina“.

„Pyps, pyps, mašina dūzgia

knock-knock, variklis beldžiasi.

Einam, einam, einam, einam

automobilis juda greitai.

Ratai sukasi greitai

šu-šu-šu-jie ošia.

Spaudžiame pedalą

ir automobilis nuskuba į tolį.

9. Prozodinių komponentų raida.

Štai mes miške.(2 skaidrė) „Labas, labas stebuklų miškas, pilnas pasakų ir stebuklų“.

Įkvėpkite oro miške. Oi! A-ah!

10. Foneminės klausos ugdymas

Klausyk, ką girdi miške? (Skamba įrašas „Vėjas miške“)

ką girdėjai?

Vėjas kaukia miške, dainuoja: "woo-hoo". (Garso „U“ artikuliacijos paaiškinimas)

(Dainuoja chore ir individualiai).

Vėjas gali dainuoti tyliai (ooh) ir garsiai (ooh) (Vaikai dainuoja chore ir po vieną)

Paruošk ausis ir rankas, dabar aš dainuosiu skirtingi garsai. Išgirdę pučiamųjų dainą „U-U“, suplokite rankomis.

11. Atributikos žodyno kūrimas, daiktavardžių sutapimo su būdvardžiu darbas lytyje, skaičiuje.

Apsižvalgykite, koks miškas (didelis, tamsus, žiemiškas)

Kokie medžiai auga miške? (aukštas, žemas)

Kas yra sniego pusnys miške? (didelis, aukštas)

Koks vėjas pučia miške? (stiprus, šaltas)

Kas yra sniegas miške? (visiškai baltas)

Ką galima padaryti iš sniego? (Sniego senis)

O ir matau sniego senį. Jis vienišas ir liūdnas.

Psichologinė gimnastika „Sniego senis susiraukia, sniego senis šypsosi“

12. Mimikos raumenų vystymas.

Ir mes taip pat mokame šypsotis. Mimikos pratimas „Čia gyvena Furry...“

13. Daiktavardžių su mažybinėmis priesagomis darybos darbas.

Sniego senis labai mėgsta meilius žodžius. Jis neturi galvos, bet ... (galva). Jis neturi akių, bet (akis), ne nosį, o (nosį), ne burną, o (burną), ant galvos ne kepurė, o (skrybėlė).

14. Kalbos gramatinės struktūros ugdymas

Sniego senelis ryte vaikščiojo miške, matė gyvūnų pėdsakus sniege. Padėti jam. Sakyk, kokių gyvūnų pėdsakus jis pamatė? ( skaidrė 3 ). (Kiškio ir lokio palyginimas)

15. Foneminio suvokimo, klausos dėmesio ugdymas.

Miške gyvena daug paukščių, o sniego senis turi pažįstamą genį. Dnygė beldžiasi visą dieną. Pakartokite ritmą (* * *; *- -)

16. Žodžio ritminės sandaros darbas

Sniego senis turi jums užduotį. Jis žino daug žodžių, prašo juos paplušėti

(snaigė, rogės, sniegas, varveklis, ledas, čiuožykla)

17. Konstruktyvios praktikos plėtra

O kad sniego seniui nebūtų nuobodu, susidraugaukime.

(iš dalių sudaryti sniego senį)

Atėjo laikas grįžti namo. Grįžkime namo rogutėmis.

(„Sanochki“ garso įrašas)

18. Apibendrinimas

Štai mes grįžome su jumis.

Ar tau patiko vaikščioti miške?

Ir su kuo mes ten susitikome? (Kiekvieno vaiko veiklos įvertinimas)

Atsisveikinu su tavimi. Viso gero.